• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонија и САД потпишаа Меморандум за 5 Г технологијата

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Neso

Gaining Experience
14 јуни 2008
221
252
Skopje
Neso's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] (1.28 v) Antec h20 920
Motherboard
ASUS ROG III Gene
Storage
Samsung 840 EVO
PSU
Cooler Master Silent 850W
RAM
3x4Gb kingston
Video card
Radeon HD5870 1Gb GDDR5
Case
Lian Li A06
Mouse
Gigabyte M6580
Keyboard
Mediatech
Audio
On board
Monitor
Apple Cinema Display HD 23"
OS
OS X Mavericks

Ако не сте прочитале. Како и да е и ние се приклучуваме кон државите кои ќе преферираат 5g технологија исклучиво од нашите западни "пријатели", притоа исклучувајќи го huawei како валиден избор.
 

Borsa

On your way to fame
10 октомври 2011
984
728
Скопје
Borsa's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 AM4
Motherboard
B450M-HDV R4.0
Storage
500MB HDD + 256GB M.2 SSD
PSU
Cooler master GX 550W
RAM
16GB DDR 4 3200Мhz
Video card
Radeon RX580 4GB
Case
XIGMATEK
Mouse
AULA NOMAD
Keyboard
AULA ASSAULT
Audio
SPEAKER DLS 2115
Monitor
Benq GW2470
OS
Windows 10
90% од мрежата во МК е од Huawei. И 5Г ке биде од Huawei во МК!
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,178
1,963

Ако не сте прочитале. Како и да е и ние се приклучуваме кон државите кои ќе преферираат 5g технологија исклучиво од нашите западни "пријатели", притоа исклучувајќи го huawei како валиден избор.
Kineskata beeeshee taa sone dava kancer ! ! ! NATO NE VNESOJA DA NE UBIJAT POLESNO. Amin+

Lele kako trgna 2020 ova kje ne dokopa, neka ni se rusite zaedno so PUTN na pomosh protiv aramijava so stavil potpis.

Се шалам. Ќе видиме - до кога се роковите за имплементирање на 5ѓе во Македонија?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #4

Neso

Gaining Experience
14 јуни 2008
221
252
Skopje
Neso's setup  
Processor & Cooler
XEON [email protected] (1.28 v) Antec h20 920
Motherboard
ASUS ROG III Gene
Storage
Samsung 840 EVO
PSU
Cooler Master Silent 850W
RAM
3x4Gb kingston
Video card
Radeon HD5870 1Gb GDDR5
Case
Lian Li A06
Mouse
Gigabyte M6580
Keyboard
Mediatech
Audio
On board
Monitor
Apple Cinema Display HD 23"
OS
OS X Mavericks
До сега huawei беше доста присутен на балканот, а отсега ќе видиме. Иначе Хрватска и Словенија, сега за сега не го потпишале договорот.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,185
4,378
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
До сега huawei беше доста присутен на балканот, а отсега ќе видиме. Иначе Хрватска и Словенија, сега за сега не го потпишале договорот.
Паметно. Чекаат резултати од избори во САД. Ако падне Трамп цела оваа ујдурма со Huawei ќе биде минато...
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,412
847
Зошто не се гледа кој има најквалитетна опрема, Хуавеи вложува многу во Р&Д за 5Г, имаат и многу патенти. Сосема нормално е да се на врвот, зошто ние како корисници би биле задоволни со мрежа која ќе се губи, со ниска покриеност и слично. Сега Хуавеи можеби вложил 20 бил. долари за да биде на врвот, а сега да губи од Нокиа или Ериксон кои можеби имаат инфериорни производи, но ете не се од Кина па имаат нефер предност. Не би требало ова да се случува во Капитализмот и во пазарните економии.
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
640
704
orgrimar
Зошто не се гледа кој има најквалитетна опрема, Хуавеи вложува многу во Р&Д за 5Г, имаат и многу патенти. Сосема нормално е да се на врвот, зошто ние како корисници би биле задоволни со мрежа која ќе се губи, со ниска покриеност и слично. Сега Хуавеи можеби вложил 20 бил. долари за да биде на врвот, а сега да губи од Нокиа или Ериксон кои можеби имаат инфериорни производи, но ете не се од Кина па имаат нефер предност. Не би требало ова да се случува во Капитализмот и во пазарните економии.
сам си одговори, капитализам е, не комунистичка утопија. Се случувало и уше долго ќе се случува.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,412
847
сам си одговори, капитализам е, не комунистичка утопија. Се случувало и уше долго ќе се случува.
Па баш дека е капитализам не треба да се случува, нели да е Комунизам ќе реши државата еден да кориеи тоа е тоа, нема слободен пазар нема ништо. Еве пример да речеме ја забрануваат Кока Колата како производ во земјава поради што била штетна и доаѓа од САД и ти викаат еве само Синалко ќе пиеш, иако можеби Синалкото е поголемо срање, но доаѓа од Германија и е одобрено. И сега Синалко си вика зошто да го подобрувам мојот производ, да вложувам пари кога секако пак ќе го купуваат пошто ме штити државата, може и да го поскапам за 5 денари. Можеби и банален примерот но така му доаѓа, секогаш кога во капитализмот државата ќе завземе страна не можеме да зборуваме за слободен пазар.
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,178
1,963
Па баш дека е капитализам не треба да се случува, нели да е Комунизам ќе реши државата еден да кориеи тоа е тоа, нема слободен пазар нема ништо. Еве пример да речеме ја забрануваат Кока Колата како производ во земјава поради што била штетна и доаѓа од САД и ти викаат еве само Синалко ќе пиеш, иако можеби Синалкото е поголемо срање, но доаѓа од Германија и е одобрено. И сега Синалко си вика зошто да го подобрувам мојот производ, да вложувам пари кога секако пак ќе го купуваат пошто ме штити државата, може и да го поскапам за 5 денари. Можеби и банален примерот но така му доаѓа, секогаш кога во капитализмот државата ќе завземе страна не можеме да зборуваме за слободен пазар.
Добра аналогија, но лош пример. Американската влада, не може преку шише Coca Cola да ти направи data breach ниту во еден случај, но за разлика кинеската влада преку Huaweii телекомуникациска опрема може да си остави backdoor и да ги прати телекомуникациите,. :)

Е сега дали во реалност Huaweii би злоупотребувале вакви информации не сакам да дискутирам - за тоа си има теми на кајгана.
 

Trtka

Gaining Experience
11 април 2018
138
129
Баш напротив. Америчката влада може да ти нарпави data breach без разлика на каква опрема користиш ...
 

Mao

On your way to fame
5 јуни 2007
1,226
961
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Добра аналогија, но лош пример. Американската влада, не може преку шише Coca Cola да ти направи data breach ниту во еден случај, но за разлика кинеската влада преку Huaweii телекомуникациска опрема може да си остави backdoor и да ги прати телекомуникациите,. :)

Е сега дали во реалност Huaweii би злоупотребувале вакви информации не сакам да дискутирам - за тоа си има теми на кајгана.
Јас лично поаѓам од тоа дека се што може да се злоупотреби се злоупотребува. Така да... ко што викаат на кого му е прстот во мед си го лиже прстот не го брише со тоалетна :D
 

TheMarshal

Practice makes perfect
3 јануари 2019
1,178
1,963
Баш напротив. Америчката влада може да ти нарпави data breach без разлика на каква опрема користиш ...
Се сложувам, само посочив дека е лош примерот да се спореди ситуацијава со Синалко и Кока Кола. Стратешки цели се во прашање.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,185
4,378
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,412
847
Добра аналогија, но лош пример. Американската влада, не може преку шише Coca Cola да ти направи data breach ниту во еден случај, но за разлика кинеската влада преку Huaweii телекомуникациска опрема може да си остави backdoor и да ги прати телекомуникациите,. :)

Е сега дали во реалност Huaweii би злоупотребувале вакви информации не сакам да дискутирам - за тоа си има теми на кајгана.
Друже Американската влада и телекомуникациски оператори се најнапредните во свет, ако не можат да откријат бекдор на нивна мрежа, Веризон или Ат&т, на нивна територија е голема брука. Настрана тоа што на Хуавеи не им одговара да им се наруши репутацијата, не знам зошто би ризикувале со бекдор.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,101
8,293
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Геополитика на ИТ форум. Сите во затвор!


Хехе. Замисли сега по принцип на републиканците во US&A да ги банираат хјуавеи и да одат од врата до врата да ги мењаат ONT боксовите. Хистерично. А телеком си ги хајпа мобилките :p

Цела инфраструктура на телеком е градена врз хјуавеи, не зборам само за домашните рутерчиња. Мислам дека меморандумот се оградува само на 5G технологијата, не на општиот став на америка спрема компанијата.
 

Sonic.01

Gaining Experience
5 јули 2016
131
313
Остајте вие тоа Хуавеи Муавеи, што правиме сега Бил ГејТс кога ќе ни пушти корона преку 5G-то, сите врапчиња ќе умрат. Ќе ги активираат чиповите што ни ги ставија со вакцина.:p
 
Последна промена:

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1,621
1,033
Остајте вие тоа Хуавеи Муавеи, што правиме сега Бил ГејТс кога ќе ни пушти корона преку 5G-то, сите врапчиња ќе умрат. Ќе ги активираат чиповите што ни ги ставија со вакцина.:p
Зар примаше вакцина??!!

Испратено од 1+7TPRO по DHL
 

Ragnar

Practice makes perfect
9 декември 2015
1,097
1,188
Macedonia
Ragnar's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 3 2200G
Storage
Samsung 850 EVO 500 GB SSD
RAM
8 GB
OS
Windows 10 Pro
Нема што многу да се коментира на оваа тема. Чиста политичка одлука за нешто што треба да биде оставено да одлучува пазарот (понуда/побарувачка). Како и секогаш, ние меѓу првите се приклучуваме на овие иницијативи што не е за чудење со оглед на тоа што сме контролирана (да не речам сателит) држава.
 

damil

On your way to fame
2 јануари 2015
816
859
Ние, Србија и Косово како попчиња си потпишавме, да ни дадоа да потпишеме дека само фиксни телефони ќе користиме и тоа само со тој кругот за бирање и тоа ќе потпишевме.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,578
Мислења
821,124
Членови
28,240
Најнов член
kadi babe
На врв Дно