• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Македонија и Creative Commons

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

D

Администратор
31 март 2007
3,275
1,923
www.iwmnetwork.com
Јавна дебата за текстот на лиценците Криејтив Комонс на македонски јазик 21.03.2007.
Македонија се вклучува во светското движење за слободна култура преку локализирање на лиценците Криејтив комонс на македонски јазик и нивно усогласување со македонското законодавство. За таа цел, Фондацијата Метаморфозис ги повикува сите заинтересирани чинители да се вклучат во јавната дебата и со своите конструктивни сугестии да придонесат кон подобрување на нацрт-текстот на лиценците.


Нацрт-текстот на лиценците на македонски и англиски јазик може да се погледне на веб-страницата посветена на Македонија:


Целиот текст во оргинал, можете да го најдете на сајтот на Метаморфозис: http://www.metamorphosis.org.mk/content/view/870/61/lang,mk/

 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,717
Мислења
831,269
Членови
28,713
Најнов член
Mramor
На врв Дно