• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонија 83-та според ИТ развиеност

Статус
Затворена за нови мислења.

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2.514
90
Македонија според информатичко-технолошката развиеност е на 83-то место во светот.

Ова го покажа најновиот извештај на Светскиот економски форум за информатичка технологија, кој рангира 127 земји.

Најконкурентна држава во овој сектор втора година по ред е Данска, а зад неа следуваат Шведска, Швајцарија и САД. Меѓу првите десет се рангирани и Сингапур, Финска, Холандија, Исланд, Јужна Кореја и Норвешка.

Од земјите од регионот најдобро е рангирана Словенија (30 место), а зад неа се Хрватска (49), Турција (55), Грција (56), Романија (61), Бугарија (68).

Полошо од Македонија (83) се рангирани Босна и Херцеговина (95) и Албанија (108).

Извор:
А1
World Economic Forum - Global IT Report
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
pa i ne e tolku loso :D
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Spored ovoj izvestaj nie sme na 83 mesto a ne na 87

На сајтот на А1 направиле грешка, па и Александар се збунил :)

Затоа е најдобро да се провери коренот на изворот за некоја вест. Вакви грешки има секојдневно само што не се баш приметливи :chudenje:
 

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
епа здравје другата година да сме здрави и живи па ќе се подигне рејтингот :) само стрпливост и упорна работа треба .
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
За подетален приказ и на другите области освен "Networked Readiness" факторот, можете да видите тука: http://www.gcr.weforum.org/pages/analysis.aspx

Одберете ја Macedonia FYR и кликнете на Balance Sheet

Вкупно, во сите области сме 94ти од 131 држава.. Што не е така добро :ermm:

P.S. Мене ми е интересен делот Problematic Factors :p
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
ova se zemjite koi se zad nas a od evropa gi ima epten malku sto e loso
Nigeria
Dominican Republic
Moldova
Venezuela
Kenya
Senegal
Mongolia
Gambia, The
Ecuador
Tanzania
Bolivia
Bosnia and Herzegovina
Bangladesh
Benin
Albania
Cambodia
Nicaragua
Burkina Faso
Suriname
Nepal
Mali
Cameroon
Tajikistan
Madagascar
Kyrgyz Republic
Uganda
Paraguay
Zambia
Ethiopia
Lesotho
Mauritania
Guyana
Timor-Leste
Mozambique
Zimbabwe
Burundi
Chad
 

Banzai

Intern
3 март 2008
637
8
Само две се од Европа, колку што видов :)
Ај за некоја година ќе бидеме подобри се надевам...
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
Abe vo red e toa .. Samo me interesira spored koj faktori go dokazhuvaat ova?
Aj na primer za najdobro razviena kako e da e .. Ochigledno e da rechime.. Za najslaba ushte polesno za otkrivanje.. Normalno na mesta kade shto ochigledno lugjeto ne se zanimavaat so ovaa oblast.. Ama na primer kako utvrduvaat deka nie sme 86 na primer ili bugarija 68, ili romanija 61..? Me interesira spored shto? Koristenost na kompjuteri? Koristenost na internet? Uchestvo na natprevari? Prakjanje proekti?
Ima nekoj argumentiran odgovor na prashanjevo?
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Abe vo red e toa .. Samo me interesira spored koj faktori go dokazhuvaat ova?
Aj na primer za najdobro razviena kako e da e .. Ochigledno e da rechime.. Za najslaba ushte polesno za otkrivanje.. Normalno na mesta kade shto ochigledno lugjeto ne se zanimavaat so ovaa oblast.. Ama na primer kako utvrduvaat deka nie sme 86 na primer ili bugarija 68, ili romanija 61..? Me interesira spored shto? Koristenost na kompjuteri? Koristenost na internet? Uchestvo na natprevari? Prakjanje proekti?
Ima nekoj argumentiran odgovor na prashanjevo?

И јас барав одговор на ова, има некое објаснување тука: http://en.wikipedia.org/wiki/Networked_Readiness_Index ама не доволно за мене :)

Мислам дека и големината на државата има влијание, што не ни оди многу во прилог :))
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5.748
288
И јас мислам дека напредуваме ... Епа.. хм.. овој форум е наменет за тоа :) да се зголеми бројот на луѓе кои ќе се интересираат за ИКТ во Македонија
 

GeNeRaToR

Intern
20 јануари 2008
538
7
ova se zemjite koi se zad nas a od evropa gi ima epten malku sto e loso
Nigeria
Dominican Republic
Moldova
Venezuela
Kenya
Senegal
Mongolia
Gambia, The
Ecuador
Tanzania
Bolivia
Bosnia and Herzegovina
Bangladesh
Benin
Albania
Cambodia
Nicaragua
Burkina Faso
Suriname
Nepal
Mali
Cameroon
Tajikistan
Madagascar
Kyrgyz Republic
Uganda
Paraguay
Zambia
Ethiopia
Lesotho
Mauritania
Guyana
Timor-Leste
Mozambique
Zimbabwe
Burundi
Chad

Почнувам да се прашувам дали овие држави виделе компјутер. Иначе според мене Македонија си е на прво место па шо сакат можат да кажат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.303
Мислења
892.268
Членови
31.480
Огласи
19
Најнов член
moka77
На врв Дно