Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Македонец во Канада

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.578
2.552
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Извадоци од дневникот на еден Македонец кој се преселил во Канада*

12 август:
Штотуку се преселивме во нашиот нов дом во Канада. Јас сум толку возбуден! Многу е убаво овде! Планините се зачудувачки! Едвај чекам да ги видам покриени со снег!

14 октомври:
Ова е најубавата земја на светот! Бојата на листовите се промени во прекрасни нијанси на жолта и портокалова. Возев низ селата и видов неколку елени. Тие се толку елегантни! Ова се најубавите животни на светот! Ова мора да биде Рај! Ја сакам Канада!

11 ноември:
Ден на сеќавање (канадски празник). Наскоро ќе започне сезоната на лов на елени. Не можам да разберам како може некој да убие толку прекрасно животно! Се надевам дека наскоро ќе почне да врне снег. Прекрасно е овде!

2 декември:
Синоќа падна првиот снег. Се разбудив наутро за да видам сè покриено со снег. Сè изгледа како најубавата разгледница! Излеговме надвор, ги исчистивме скалите и патеката и потоа се скаравме со снежни топки (јас победив!). Откако машината за чистење снег помина покрај нашата куќа, моравме повторно да го исчистиме патот. Каква прекрасна земја! Ја сакам Канада!

12 декември:
Вечерва повторно падна снег. Машината за чистење снег повторно помина и повторно ни ја покри патеката. Навистина е прекрасно овде!

19 декември:
Синоќа повторно паѓаше снег! Не можев да ја извадам колата од гаражата за да одам на работа. Овде е навистина убаво, но многу сум уморен поради чистењето на снегот. Повторно ебано машина за чистење снег!

22 декември:
Ова бело срање паѓаше цела ноќ! Добив плускавци поради целото чистење на снегот и ме боли грбот! Чувствувам дека чавката за чистење снег само чека зад аголот да го исчистам мојот пат, за да може да помине покрај мојата куќа со машината за чистење снег! Шупак!

25 декември:
Среќен ебен Божиќ! Повеќе од бели глупости! Ако некогаш го фатам тој педер како вози машина за чистење снег, ќе го убијам! Зошто по ѓаволите не посипуваат повеќе сол на патот за да се стопи снегот порано?!

27 декември:
Синоќа падна повеќе снег. Немам излезено три дена, освен за чистење на снегот откако помина машината за чистење снег. Не можам да одам никаде затоа што колата ми се заглави во снежниот напор пред куќата и се смрзнува! Временската прогноза за вечерва е нови 30 сантиметри бело срање.

28 декември:
временската прогноза беше неточна. 50 нови сантиметри на крајот. Ако продолжи вака, снегот нема да се стопи до лето! Машината за чистење снег се заглави и шупакот дојде кај мене дома да ми побара лопата. Му кажав дека скршив шест лопати чистејќи го снегот што го заби пред мојата куќа и едвај се контролирав да не му ја скршам лопатата на глава!

4 јануари:
Конечно излегов од дома! Отидов до продавница да купам намирници, а кога се враќав дома, налетав на елен. Три илјади долари за санирање на штетата на автомобилот! Тие ебани ѕверови треба да бидат убиени! Зошто ебаните ловџии не ги убиле сите минатата есен?!

3 мај:
Го однесов автомобилот кај механичарот. Неверојатно е колку рѓоса поради сета ебана сол што беше посипана цела ебана зима!

10 мај:
Тоа е тоа! Доста ми е ебано! Се селам во Флорида! Не можам да замислам како може некој нормален да живее во оваа ебана земја!?


* пс. приказната е сатирична - и ја има во повеќе верзии на интернет

Мислењето е автоматски споено:

дневникот продолжува…

12 мај:
Стигнавме во Флорида и се преселивме во нашиот нов дом. Куќата е огромна! Има толку многу удобност, и се разбира, базен во дворот. Многу е убаво и топло овде. Веќе ја заборавив Канада. Ми се допаѓа Флорида!

20 мај:
Луѓето овде се неверојатно добри и се смешкаат цело време. Флорида е навистина интересна и тука живеат многу интересни животни. Овде е навистина убаво и топло. Оваа недела навистина се загреав од Канада. Многу ја сакам Флорида!

12-ти јуни:
Тука сме еден месец. Времето е секогаш многу убаво, но и многу влажно. Добро е што имаме клима во куќата. Мојот сосед ми рече дека во близина има ресторан кој служи добри јадења со алигатори. Не ми се верува дека луѓето јадат толку древни животни кои потекнуваат дури и од ерата на диносаурусите! Не можам да го разберам тоа. Како и да е, видовме многу работи на Флорида, тоа е неверојатно интересно. Те сакам најмногу, Флорида!

30-ти јуни:
Откако се преселивме овде, времето воопшто не се промени. Секогаш е топло, но сега ми е малку премногу влажно. За среќа, климата одлично функционира и во куќата и во автомобилот. Во текот на ноќта имаме проблеми со комарци, а тука има многу комарци овој период од годината. Се сретнав и со повеќе мои соседи. Луѓето во Флорида се навистина многу убави.

18 јули:
Жештината е неподнослива, а влажноста е речиси 100 проценти. За викенд одиме на брегот. Се надевам дека ќе си поминам убаво таму.

20 јули:
Каква ноќ! Мојата сопруга случајно го остави отворен прозорецот во хотелската соба во текот на ноќта. Комарците за малку ќе ме изедат жив. Кога се вративме дома, сфативме дека колата ни е украдена, па сега ќе морам да возам 100 милји со такси секој ден за да стигнам на работа. Мојот таксист (кој случајно е црнец) само се насмевнува цело време. Имам чувство дека ни ја украл колата. Морам да кажам, навистина има многу криминалци во Флорида.

22 јули:
Изгледа сега работам само да им се оддолжам на таксистите! На работа, шефот ми рече дека не се смеам доволно. Се обидов да му објаснам дека не спиев цела ноќ поради комарците и дека само што ми ја украдоа колата, но на идиотот едноставно не му беше грижа. Топлината надвор е навистина неподнослива.

30 јули:
Топлотниот бран ја достигна својата кулминација и нашата климатизација се расипа. А за комарците да не зборувам... Единствен спас ми е капење во базен рано наутро. Но, денес, кога се упатив кон базенот да пливам, видов алигатор долг три метри во базенот! Само тоа ми треба сега, уште едно срање! Се јавив во полиција да ги прашам што да правам, но ми рекоа да го игнорирам и дека сам ќе излезе од базенот и мојот двор. Се лутам овде...

31 јули:
Овде е како пекол, дури и рано наутро! На работа се чувствувам и изгледам претепан. Тој шупакот што случајно ми е шеф пак ми кажа дека не се смеам доволно и дека тоа е лошо за клиентите. Ебате го и ебајте ги клиентите!

1 август:
Жештините се неподносливи! Втор ден е без клима, што значи дека е втор ден без спиење. Се чини дека целото место ќе изгори во пепел! Има се повеќе и повеќе комарци. Тој левијатан долг три метри изгледа кампува во мојот базен. Му се пожалив на алигаторот на мојот сосед, но тој само се смешкаше (како и секогаш). Пичка!

2 август:
Конечно, момчето дојде да ми ја поправи климата! Ама тој заебан црнец, наместо да се грижи за мојата клима, се грижеше за ќерка ми! Полицајците ми кажаа дека во иднина треба да бидам повеќе внимателен и дека нема да можат да го фатат црнецот бидејќи сите изгледаат исто. А надвор е пожешко од пеколот! Ебати Флорида!

12 август:
Не можам повеќе да ја поднесам оваа жештина! Цело лето е како пекол, а откако се преселивме овде, времето е исто! Шефот ме отпушти со насмевка на лицето и ми кажа дека ме отпуштил поради жалбите на клиентите дека не сум доволно насмеана. Па сега сум невработен. Кога одев дома, застанав во кафеаната да се напијам. Сите ми се насмевнаа мене и на мојата приказна, особено полицаецот кој ме казни за возење во пијана состојба потоа. Сака да ме казни за 3000 долари. По ѓаволите! Ја мразам Флорида!

13 август:
Какво изненадување, надвор е како пекол. Повторно. Денеска се вратив дома од затвор. Немам кола, работа и пари. Мразам таксисти! Денес сите трчаат некаде и постојано ми кажуваат дека доаѓа некој човек по име Мич. Кога дојдов дома, легнав да размислам за сè. Инаку, климата сеуште не работи. Одеднаш се појави многу силен ветер и во следниот момент мојата куќа веќе нема покрив. Во моментот потоа, целата куќа ја нема. Не ми остана ништо друго, освен алигаторот што се уште е во мојот базен, патем. Соседите се вратија во соседството и со насмевка на лицето ми кажаа дека имам среќа што го преживеав ураганот Мич. Па сега не ми остана ништо...

14-ти август:
Заеби! Се иселувам од проклетата Флорида! Го мразам овде! Се враќам во Македонија!
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.096
Мислења
974.497
Членови
35.404
Најнов член
altin
На врв Дно