• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Мак. Влада + Интернет + е-маил = хаос

  • Ја почнал/а темата D
  • Време на почнување
Статус
Затворена за нови мислења.

D

Администратор
31 март 2007
3.649
3.312
www.iwmnetwork.com
Документи од витален карактер за државата се чуваат на незаштитени сајтови. Нема закон што би регулирал како институциите треба да ја водат и да ја чуваат официјална електронска комуникација, нешто за што во светот има високи стандарди, велат од Здружението на архивисти по информацијата дека од владините простории исчезнал целиот имејл-сервер на минатата влада.

- Институциите не знаат да чуваат електронски документи. *етки се тие што имаат електронски архивски системи. Во многу од нив циркулира важна внатрешна пошта, а немаат соодветен начин како да ја чуваат. Со ниеден закон не е уредено како тоа да се прави - вели Љубомир Јосифовски, претседател на Здружението на архивисти.

Целосна сторија и извор: http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=2&tabid=1&EditionID=1093&ArticleID=71186
 

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
за срам сме толку млади луѓе има што се разбираат од тие работи и не ги зимат за работа неможат да се организират ....................заникаде
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
иначе македонското собрание со се владата е ставено на блек листа од сите можни земји зошто нон стоп со мејловите што нашиве ги праќале им праќале и вируси, сајтот на собранието е цело време изложен на напади од вируси, а причина е што системот е застарен. Е сега добра идеа би било да скратат некое службено патување и да го обноват системот, а не да чекаат донација, или тоа или да почнат да користат нелегален софтвер :)
 

Dare

Intern
8 април 2007
141
2
Можеби владава е до гуша со проблеми па нема време да се занимава со ова....незнам што прави министерон за информатика стварно :)
да младиве се разбираат во информатика и со добра едукација можеме да создадеме одличен владин сектор кој би работел за компјутерскта сигурност.
 

n3tG0d

Intern
9 април 2007
116
1
u vlada imaat dobri luge...neznam kolku go znaete sitnik... tipot bese na vremeto elitata... au.... ama izgleda ostarel ;p
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
не се сомневам дека има квалитетни луѓе во владата ама што да прават и тие без финансии, да спуштаат антивирусни со торенти :) уникатна држава ќе сме
 

direktor.e

Intern
6 април 2007
608
4
Ministerstvo za IKT ne postoi seuste... Opozicijata ne se soglasuva a potrebno e 2/3 mnozinstvo. Nikoj ne e angaziran da go resi toa, inaku svesni sme deka e reslivo i deka ne e nikakov problem. Samo bara vreme, a vremeto e pari, a pari nema...
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.468
Мислења
901.588
Членови
32.172
Огласи
550
Најнов член
pekisha
На врв Дно