• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мак поддршка во убунту

  • Ја почнал/а темата
  • #1

sajd

Intern
6 октомври 2008
154
1
Ко ке пуштам филмче со превод пишан со мак поддршка не ми ја чита.. ми вади некои знаци таму.. бла бла.. како можи да се попрај тоа?:)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,428
1,184
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Немам работено во Убунту, ама најверојатно е истата процедура како виндосот.
Зависи кое програмче го користиш за гледање, ама провери во опциите кај преводот, кај фонтот имаш опција да го менуваш во Cyrilic, Central European... пробај смени го тоа и мислам дека ќе се среди.
 

Maki

Intern
29 февруари 2008
135
3
проблемот е во енкодингот на титловите, тие титлови не ги пушта ни на вин асално ко шо знам,

јас тој проблем вака го решавам iconv -f windows-1251 -t UTF-8 imenafilm.sub > imenafilm.utf8.sub, после вчитај го utf8 титлот и види како ќе биде
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Taka e. Enkodingot na prevodite skoro sekogash e so windows encoding ... a windows encodingot i UTF-8 ne se sakaat bash mnogu
 

gdamjan

Practice makes perfect
3 април 2008
2,669
1,129
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
UTF-8 FTW :)

дај некој нека ги убеди сајтовиве што хостираат преводи да ги конвертираат во UTF-8

ако ништо друго така ќе можеме и хрватски и македонски и грчки и кинески преводи да користиме
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,034
Мислења
854,869
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно