• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

„Мајкрософт“ поднесе жалба на казната од Европската комисија

  • Ја почнал/а темата
  • #1

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139


Вашингтон, 14 мај (МИА) - Американскиот совтверски гигант „Мајкрософт“ (Microsoft) поднесе жалба на рекордната парична казна од 899 милиони евра, која Европската комисија на 27 февруари ја изрече поради непочитување на прописите на Ебропската унија за слободна пазарна конкуренција.

„Мајкрософт“ во жалбата поднесена до Првостепениот суд при Европскиот суд на правдата бара експлицитно објаснување на пресудата на Космисијата, извршен орган на ЕУ, кој во 2004 ја осуди компанијата на парична казна во висина од 497 милиони евра поради злоупотреба на доминантното положба на пазарот, а потоа во 2006 година на казна од 280,5 милиони евра поради непочитување на таквата одлука.

ЕК кон крајот на јануари покрена и нова истрага против „Мајкрософт“ поврзана за интероператибилноста на конкурентските апликации со неговите решенија, како што е корисничката програма „Офис“ (Office).

Извор: Канал 5
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Мислам дека овие од комисијава претераа Мајкрософт го прекрши законот ама не до толку:ermm:
 

<<ExeCutoR>>

Intern
16 април 2007
132
2
Сакаат да ги заштитат европските фирми што произведуваат сличен софтвер како што го произведува Мајкрософт инаку ќе пропадне се.

Мислам дека фирмите од различни земји од земјите од европската унија сега повеќе работат на заеднички проекти и се повеќе се зближуваат за да им бидат конкуренција на фирмите во САД.

Пример: Airbus, ESA и куп други проекти кои сум ги гледал на Discovery, а според мое мислење ние (Европа) имаме појаки научници и инженери него во америка и пола работи што се направени во америка се со асистенција на европски фирми или луѓе ( и како после да не ги казнат :D ).
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,972
Мислења
853,904
Членови
29,621
Најнов член
unnamed192
На врв Дно