• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Мајкрософт му го врти грбот на Виндоус

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Софтверскиот гигант јавно прозбори за плановите за иднина без Виндоус. Проектот, на кој веќе се работи во Редмонд, го носи името Мидори и станува збор за сосема нов оперативен систем кој е радикално различен од постојниот Виндоус. Во извештајот на Software Development Times, платформата се опишувакако интернет центриран оперативен систем, базиран на идејата на поврзани системи, кои во најголем дел ја елиминираат зависноста меѓу локалните апликации и хардверот на кој работат.
Иако и претходно постоеја гласини за Мидори, проектот стана поактуелен во изминатиот период, бидејќи од Мајкрософт проценуваат дека Виндоус нема да може да го одржи чекорот со промените во технологијата и начинот на кој луѓето го користат.
Од Мајкрософт не го негирале работењето на проектот, туку само порачале дека тој се уште се наоѓа во "инкубациона фаза" и дека е прерано да се зборува за него.
Извор: Ентер Списание бр.37

Овие во Мајкрософт луди се или какви??? :lut2::lut2: Од кога си ојде Чичко Били, овие навистина полудеја! :lut2::lut2:
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,801
78
Неверувам дека се толку глупи од вакво нешто ни на најлуд сон не би смееле да се одкажат?Знаеш што би значело тоа?Можеби ќе има такво нешто но Виндоуз ке остане
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
22,268
28,568
kalco.ru
Ако е вистинито останува само да го почекаме да излезе и да видиме за што станува збор
 

386ka

Gaining Experience
22 декември 2007
2,365
194
Интересен концепт, време е за потполен редизајн во секој поглед!
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Идеава е добра но сепак... Исто така се вели дека Windows ќе заврши заклучно со Windows 8. :D:D:D
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Еве:

Get Windows 7 pre-beta at PDC

At this year’s Professional Developers Conference, October 27 - 30 in Los Angeles, attendees will get more than 20 sessions on Windows 7, and learn about new shell enhancements, best practices for Windows 7 development, and how to take advantage of new Windows 7 technology, including touch computing, new APIs for building context-aware applications, Web services in native code, and much more. We've also added PDC2008 Symposium to the event line-up, designed to help you better prepare for the challenges and opportunities that will come with increasing multi-core processing power coupled with powerful cloud-based services and platforms.

Извор: TechNet Flash.
 

Ago

Intern
10 септември 2008
257
2
ako proektot e seuste vo ,,inkubaciona faza" togas treba da pocekame malku ama neznam kolku ke bide pameten proektov!
 

stefan007

Intern
27 јуни 2007
395
2
Ја сум за новиот, со windows готово завршена работа не го бива со vista ја утнаа скроз на скроз а ни тој windows 7 мислам дека нема да бидне ништо подобро, треба да се менуваат работите
 

goodboy

Intern
12 јануари 2008
849
21
Да почекаме да испадне па после да коментираме ако воопшто е вистина.
Чудно го нема Aleks да коментира :))
 

Elektrikz

Intern
21 септември 2008
473
12
Велес - Скопје
Не се секирајте,знаат МС што прават...веќе џамовите се со години стари,може да се смени старото со нешто покреативно и со поголема функционалност...

гудбој,седи мирен да не ти го викнам:))
 

Bobby

Intern
14 септември 2008
31
2
Јас многу не верувам во тоа што е пишува во нашите списанија, во случајов Ентер:))
 
1 октомври 2008
278
9
од тие џамовите не утепа промаја зашто се полни со дупки..
готови са Микрософт пропагаа и новиот оперативен ќе биде уште полош од вистата осеќам
 

trakilaki

Intern
15 мај 2008
1,084
18
од тие џамовите не утепа промаја зашто се полни со дупки..
готови са Микрософт пропагаа и новиот оперативен ќе биде уште полош од вистата осеќам
Promaja ... promaja ... ama ne zaboravaj deka preku tie dzamovi go vide prvoto svoe iskustvo so PC. A prvite nesta nikogas ne se zaboravaat:D
 
1 октомври 2008
278
9
е сеа првот може да е најдобро и да не се заборава ама може и да е најлошо .. замисли windows беше шприц со дрога сеа свите ќе беа наркомани :D
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,757
Мислења
849,932
Членови
29,460
Најнов член
Jkana
На врв Дно