• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

mail SERVER

• Ја почнал/а темата

kometa2007

Intern
28 март 2008
2
0
Pochituvani dechki ( ne znam dali ima i zenski :) )

Ve molam, ako nekoj ima nekoj tutorial, za kreiranje (od pocetok) na nekoj dobar i siguren (security) mail server.

Nekoi mi go preporacuvaa LOTUS, nekoj pa EXCHANGE SERVER.....

Ve molam, dajte mi vasi mislenja, a pogotovo ako imate nekoj odlicen (nisko/sredno nivo) na nekoj vakov tutorial, koj ke mi pomogne bukvalno od A do S

Pozdrav do site vas IT VIRTUALNI DECHKI, od najnoviot korisnik na ovoj forum

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
prvo kazi za sto ti e t.s do kolku korisnici ke ti treba
google ima dobar mail server ima i free ima i platen

ne e mnogu skap so ogled na koi funkcii gi ima

taka da ti preporavucam toa

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
nema pristap do internet
togas ne ti treba mail server
poguglaj malku najdi nekoj program za lan talk i zavrsena rabota
mislam deka ima i nekoi i so opcii za prakanje poraki

gandra

Intern
5 јуни 2007
11
0
druze, za lan talk ti ja predlagam borg chat ja imam koristeno i mnogu sum zadovolen
za mail server, samo microsoft exchange server, lesen e mnogu i imam dobar tuotorial ako najdam torent ke ti go pratam pozz

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Ај да идеме малце попрофесионално. Штом типот бара siguren (security) mail server се работи за озбилна фирма.

Маил сервер и чат немаат никаква сличност да да може да искористиш едно како замена за друго.

Кое е фајде од чат програм? Имаат телефон. Зошто им е чат?

Еве едно сценарио:
Јас на колегата треба да му пратам документ врзан со одреден рок. Ако нешто зезнам (не го пратам на време) и фирмата изгуби бизнис, со следење на лог може да се најде кој е одговорен.

Ако мене ме прашуваш, јас би ставил линукс (Centos на пример). Еве ти упатство www.ispconfig.org.

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Еве една прикаска што ми се случува во моментов, а го потврдува користењето на mail server а не на чат.

Одржувам еден сајт, и ме прашуваат зошто не сум направил update. Проверувам јас маил, последно што имам добиено е на сајтот.

Типовите ми викаат дека 100% ми имаат пратено маил.

Јас им велам, ај провери кажи на кој датум ми имате пратено маил.

„Абе не може да го најдам, ама 100% пратив“ - велат

Ете од тука се гледа потребата на mail server.

Niki

Баниран/a
21 април 2007
404
1
Нормално дека маил сервер и чет се сосема различни работи и дека е професионално со маил сервер, само што не знам дали има бесплатни или кракувани маил сервери

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
2,997
510
www.ibiz.mk
malku iskrivi od toa sto ti kazav
ne ti rekov jas da instaliras chat nego lan talk programi
proveri pogolem del imaat pocija za prakanje na poraki (mail)

dokolku pc ne e vkluceno ke mu stigne koga ke go vkluci

a dokolku sakas mail server koj ke ima pristap na net no ke bide od zatvoren karakter samo za kompanijata ti go preporacuvam na google dobar e ima i free varijanta no i drugata ne e mnogu mislam deka e okolu 50$ ne sum siguren

a za lokalen mail server zavisi sto sakas sekoj e dobar i naravno secure(pa moze da se kaze i onie free) samo seto toa zavisi od tebe
sto baras od nego

leopard

Intern
13 март 2008
60
5
Еве и јас да дадам некое мислење. Глупаво е администратори да дават пари за меил сервери нели? Не доликува тоа, затоа ке ти го препорачам hMailServer за POP/IMAP Сервер. Ке ти заврши работа ептен btw бесплатен е. Ти треба само веб сервер и некој обичен пхп,асп перл и тн маил клиент. јас ти го препорачувам RoundCube Webmail, бесплатен е можеш да го симнеш од http://www.roundcube.net/ . За него ти е потребно датабаза како на пр MySQL.Изработен е во php програмсиот јазик, има одличен изглед, избор на македонски јазик и одлично работи. Го користам откако е излезен и не сум имал ама баш никакви проблеми.Доколку користеш Windows за веб серверот. А доколку Linux нема да можеш да користеш hMailServer бидејки за жал сеуште не е достапен за Linux корисниците. Затоа ти го препорачувам како замена Dovecot како POP/IMAP Сервер, доколку користиш Linux.
Поздрав ;)

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,576
Мислења
823,733
Членови
28,077
Најнов член
Brlebrle