1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Маил клиенти ( синхронизација )

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од sumi, 27 oктомври 2011.

 1. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Потребно ми е наједноставно решение за следниов проблем.

  Имам 2 лап топ компјутери, 1 декстоп, 2 андроид телефони а здравје натаму таблет.
  Идејата ми е на сите да сетирам маил клиент ( на компјутерите outlook ), можам на сите да ја примам истата порака тоа не е проблем значи се inbox-от кај сите ке ми е ист но мене страшно ми требаат пораките од SEND фолдерот. Значи ако пратам порака од LAP-TOP1 истата порака во send како да ја добијам и на LAP-TOP2 а по можност и на андроид телефонот ( не е многу страшно ако неможам на андроид ).

  Читав комплицирани решенија па ме интересира ваш предлог кој е наједноставниот начин/решение за мојот проблем.
   
 2. Taurus

  Taurus
  Модератор

  2,344
  1,010
  13 oктомври 2007
  Машко
  UI Designer
  Наједноставно решение - праќај ја порака и до тебе. Така ќе ја имаш и во Inbox :)
   
 3. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  Ухх, ке имам хаос во inbox така, онака сега ги распоредувам во преку 20 фолдери под inbox
   
 4. neW1

  neW1
  Gaining Experience

  676
  144
  10 Мај 2007
  сериозно?

  @sumi кој ти е smtp сервер?
   
 5. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  IMAP е решението.
   
 6. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Outlook-от ги чува пораките од Sent фолдерот локално. Тие не идат на сервер за да можеш да ги повлечеш. Истото важи и за други mail клиенти.

  За Inbox фолдерот, при POP3 сервер, доколку ја прочиташ пораката еднаш - ќе биде избришана од серверот.
  Со IMAP, пораката ќе остане на серверот и ќе можеш да пристапиш до неа кога ќе посакаш.
   
 7. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  159
  25 Јуни 2010
  Токму така. Симни си Mozilla Thunderbird и кога ќе ги креираш акаунтите, креирај ги со IMAP, а не со POP3, само пази, кога бришеш кај тебе во Thunderbird-от, се бришат и на сервер, односно што правиш на едното место, се прави на другото, со други зборови, се синхронизира ;)
   
  1 person likes this.
 8. sumi

  sumi
  On your way to fame

  1,126
  740
  8 Април 2007
  Машко
  За inbox ми е јасно, проблемот ми е со пораките во send фолдерот како тие да ги иссинхронизирам. Инаку може и со pop3 да не се бришат пораките во outlook имаш опција да подесиш како и кога да се бришат веќе превземаните пораки од серверот.

  значи мене проблемот ми е како да го иссинхронизирам send фолдерот.
   
 9. Goran123

  Goran123
  Gaining Experience

  954
  159
  25 Јуни 2010
  Што не ти е јасно? :)
   
 10. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  Тоа што си ги чуваат клиентите локално е една работа, но дека одат на сервер одат. Пораката не ја праќа клиентот туку серверот.
   
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  За каков mail server се работи, твој личен ти го хостираш, некој друг сервис ти го хостира, поддржува IMAP протокол ?
   
 12. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Тогаш зошто кога сетираш Outlook акаунт ти ги повлекува само пораките од Inbox?
  Зошто не ти ги повлече и пораките од Sent?
   
 13. dragonV

  dragonV
  Intern

  198
  14
  10 Декември 2008
 14. burce

  burce
  Intern

  268
  38
  1 Април 2009
  Тоа е друго прашање. Серверот важно ги прима пораките, ако поради нешто привремено не е во состојба да ја прати ќе пробува неколку пати да ја прати на одредени интервали, без инволвирање на клиентот. Значи ти може да пратиш емаил преку Outlook и да не добиеш никаква грешка, и по неколку саати да ти се врати назад емаилот со порака дека серверот пробал пет пати да ја прати и не успеал.
   
 15. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Jasno. Poentata mi bese deka nema da moze da gi zeme so mail klient.
   
 16. CyberSpic

  CyberSpic
  Intern

  823
  26
  14 Април 2007
  Едно решемие е да користиш гугл емаил и да имаш пристап до маилот преку бровсер на сите уреди, а доколку сакаш да користиш друг домеин - со google apps можеш да го користиш нивниот gmail сервис за пример [email protected]

  Сите пораките ќе ги имаш на уредите во било кое време
  Повеќе инфо - http://www.google.com/apps/intl/en/group/index.html
   

Сподели

Вчитување...