1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Маил клиенти ( синхронизација )

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од sumi, 27 oктомври 2011.

1. sumi

sumi
    On your way to fame

1,126
    740
    8 Април 2007
    Машко
    Потребно ми е наједноставно решение за следниов проблем.

Имам 2 лап топ компјутери, 1 декстоп, 2 андроид телефони а здравје натаму таблет.
    Идејата ми е на сите да сетирам маил клиент ( на компјутерите outlook ), можам на сите да ја примам истата порака тоа не е проблем значи се inbox-от кај сите ке ми е ист но мене страшно ми требаат пораките од SEND фолдерот. Значи ако пратам порака од LAP-TOP1 истата порака во send како да ја добијам и на LAP-TOP2 а по можност и на андроид телефонот ( не е многу страшно ако неможам на андроид ).

Читав комплицирани решенија па ме интересира ваш предлог кој е наједноставниот начин/решение за мојот проблем.

2. Taurus

Taurus
    Модератор

2,344
    1,010
    13 oктомври 2007
    Машко
    UI Designer
    Наједноставно решение - праќај ја порака и до тебе. Така ќе ја имаш и во Inbox :)

3. sumi

sumi
    On your way to fame

1,126
    740
    8 Април 2007
    Машко
    Ухх, ке имам хаос во inbox така, онака сега ги распоредувам во преку 20 фолдери под inbox

4. neW1

neW1
    Gaining Experience

676
    144
    10 Мај 2007
    сериозно?

@sumi кој ти е smtp сервер?

5. lynx

lynx
    Unstoppable

3,388
    3,101
    4 Септември 2008
    IMAP е решението.

6. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    Outlook-от ги чува пораките од Sent фолдерот локално. Тие не идат на сервер за да можеш да ги повлечеш. Истото важи и за други mail клиенти.

За Inbox фолдерот, при POP3 сервер, доколку ја прочиташ пораката еднаш - ќе биде избришана од серверот.
    Со IMAP, пораката ќе остане на серверот и ќе можеш да пристапиш до неа кога ќе посакаш.

7. Goran123

Goran123
    Gaining Experience

954
    159
    25 Јуни 2010
    Токму така. Симни си Mozilla Thunderbird и кога ќе ги креираш акаунтите, креирај ги со IMAP, а не со POP3, само пази, кога бришеш кај тебе во Thunderbird-от, се бришат и на сервер, односно што правиш на едното место, се прави на другото, со други зборови, се синхронизира ;)

1 person likes this.
  8. sumi

sumi
    On your way to fame

1,126
    740
    8 Април 2007
    Машко
    За inbox ми е јасно, проблемот ми е со пораките во send фолдерот како тие да ги иссинхронизирам. Инаку може и со pop3 да не се бришат пораките во outlook имаш опција да подесиш како и кога да се бришат веќе превземаните пораки од серверот.

значи мене проблемот ми е како да го иссинхронизирам send фолдерот.

9. Goran123

Goran123
    Gaining Experience

954
    159
    25 Јуни 2010
    Што не ти е јасно? :)

10. burce

burce
    Intern

268
    38
    1 Април 2009
    Тоа што си ги чуваат клиентите локално е една работа, но дека одат на сервер одат. Пораката не ја праќа клиентот туку серверот.

11. lynx

lynx
    Unstoppable

3,388
    3,101
    4 Септември 2008
    За каков mail server се работи, твој личен ти го хостираш, некој друг сервис ти го хостира, поддржува IMAP протокол ?

12. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    Тогаш зошто кога сетираш Outlook акаунт ти ги повлекува само пораките од Inbox?
    Зошто не ти ги повлече и пораките од Sent?

13. dragonV

dragonV
    Intern

198
    14
    10 Декември 2008
  14. burce

burce
    Intern

268
    38
    1 Април 2009
    Тоа е друго прашање. Серверот важно ги прима пораките, ако поради нешто привремено не е во состојба да ја прати ќе пробува неколку пати да ја прати на одредени интервали, без инволвирање на клиентот. Значи ти може да пратиш емаил преку Outlook и да не добиеш никаква грешка, и по неколку саати да ти се врати назад емаилот со порака дека серверот пробал пет пати да ја прати и не успеал.

15. Fiasco

Fiasco
    Gaining Experience

3,036
    203
    2 Март 2008
    Jasno. Poentata mi bese deka nema da moze da gi zeme so mail klient.

16. CyberSpic

CyberSpic
    Intern

823
    26
    14 Април 2007
    Едно решемие е да користиш гугл емаил и да имаш пристап до маилот преку бровсер на сите уреди, а доколку сакаш да користиш друг домеин - со google apps можеш да го користиш нивниот gmail сервис за пример [email protected]

Сите пораките ќе ги имаш на уредите во било кое време
    Повеќе инфо - http://www.google.com/apps/intl/en/group/index.html

Сподели

Вчитување...