Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

magicJack Plus + Grandstream Phone

confusi0n

Gaining Experience
14 ноември 2014
235
156
Здраво,

Не сум сигурен дали на право место ја отворив темава али ако не е ќе ве замолам да ја пребаците.
Проблемот е следен, работам за америчка фирма и досега комуницирав преку magicJack апликацијата на Windows, е сеа ни донесоа некои Grandstream телефони и не знам како да ги поврзам со magicJack и ПЦ.
Пробав со неколку видеа од јутуб и слично ама ниедно не функционираше а ги имам сите приклучоци и слично, дали некој знае како се сетапираат вакви телефони?
 

Rambot

Intern
24 јули 2017
6
4
Здраво,

Не сум поврзувал уреди на сервисов MagicJack. Општо за како функционира Телефонов, значи е целосно ИП телефон и мора да се поврзе со сип сервер за да извршува повици. Како што прочитав од сајтот нивни уредот како усб стик не е наменет за тоа, туку е наменет за да можеш со обичен аналоген телефон да извршуваш ИП повици значи конвертор VoIP to Analogue converter. Грандстеим уредот се подесува преку веб интерфејс отвараш по ИП адреса со лозинка на долна страна на телефонот или дирекно преку менито на уредот. Задолжително минимум мора да внесеш адреса на сип сервер, корисничко име и лозинка. Доколку дозволува услугата што ја плаќаш закачување на други уреди што не се нивната апликација или воип адаптеров.
Мислењето е автоматски споено:


Погоре е еден начин на кој можеш да ги најдеш параметрите што ти се потребни за подесување СИП уред ама како што глеам ова ги прекршува нивните правила за употреба. Можеш и со снифање со hub и со wireshark да извадиш дел од параметриве. Иначе официјално не поддржуваат пристап до нивната услуга од други уреди, само со нивното конверторче или преку апликација.
 
Последна промена:

confusi0n

Gaining Experience
14 ноември 2014
235
156
Ова СИП сервер е нешто што се плаќа исто, како magicJack или?
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.605
2.624
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
кој ви донесе?

Ова СИП сервер е нешто што се плаќа исто, како magicJack или?
не можеш да претпоставуваш дека знаеме што е magicJack нити дека ќе истражуваме :)Значи,
ако ти одлучуваш како ќе се комуницира со Америка, користи си го тоа што го знаеш
ако некој друг одлучува, тогаш е негова задача да го подеси уредот/софтверот
 

confusi0n

Gaining Experience
14 ноември 2014
235
156
кој ви донесе?


не можеш да претпоставуваш дека знаеме што е magicJack нити дека ќе истражуваме :)Значи,
ако ти одлучуваш како ќе се комуницира со Америка, користи си го тоа што го знаеш
ако некој друг одлучува, тогаш е негова задача да го подеси уредот/софтверот
Газда.

Никого не сум терал да истражува, мислев некој знае, сепак е IT форум, не знам зошто си арогантен без причина.
Буквално никаде не те тагирав да се вака однесуваш, си можел комотно да прескокнеш тема бидејќи си дал комплетно 0 учество и помош, ми збориш работи како да сум благо ретардиран, ако ја одлучувам така, ако друг, вака. :rolleyes:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.241
Мислења
977.202
Членови
35.550
Најнов член
Provokator
На врв Дно