1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Macro во Excel-пребирџија

Дискусија во форумот 'Генерална дискусија' започната од gokica, 6 Април 2020.

 1. gokica

  gokica
  Модератор

  8,551
  10,646
  13 Јуни 2009
  Денес моја колешка се соочи со ситуација во која макро кое работи со години, не се појавува при ALT+F8. Прозорчето за макро се отвора но во него нема макро кое може да се старта односно прозорчето е бланко.

  Ако го отвори само фајлот кој го содржи макрото се си работи како треба. Но потоа експортира воркбук од софтвер кој исто се користи со години, во тој воркбук макрото не може да се аплицира.

  Не знам за која верзија на Ексел се работи. Но во траст центар е овозможено да се активира макро. Пробавме повеќе опции во траст центар но сите резултираат со исто.

  Се сретнал ли некој со ваква глупост? На еден фајл макро да работи а на друг воопшто да не може да го најдеш со иста верзија на ексел.
   
 2. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,647
  13,004
  2 Август 2012
  Машко
  Прашај дали форматот е .xls или .xlsx ?

  Како и да е. Нека проба да го избрише овој фајл. Ако го има, нормално.

  C:\Users\[корисничко_име]\AppData\Local\Temp\Excel(верзија)\MSForms.exd


  Друга варијанта е Excel да активира во (негов) Safe Mode

  (се држи Ctrl за време на кликањето на иконата)
   
  На gokica му/ѝ се допаѓа ова.
 3. gokica

  gokica
  Модератор

  8,551
  10,646
  13 Јуни 2009
  Проблемот бил Ексел 2019. Имено програмот од кој се експортира ексел за да врз него се аплицира макро мора да биде апддејтиран. Едноставно Ексел 2019 носи некаква сигурносна закрпа која може да ги сардиса постари програми а кои имаат интеграција со Ексел.

  Да е проблемот поголем, инсталација на постара верзија на Офис не го решава проблемот. Мора целосна реинсталација на Виндовс или евентуално ристор поинт ако има комплјутерот пред да биде инсталиран 2019.
   
  На damil му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. ivica_b
  Одговори:
  8
  Прегледи:
  1,556
 2. zeroscience
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  191
 3. Vaserus
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  4,748
 4. Vaserus

  Macro

  Vaserus, 2 oктомври 2019, Во форумот: Игри
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  3,135
 5. hemicharot
  Одговори:
  6
  Прегледи:
  389
Вчитување...

Сподели

Вчитување...