• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Macro софтвер за тастатури

 • Ја почнал/а темата
 • #1

The_EvilLord

Gaining Experience
26 октомври 2019
237
185
Ми треба софтвер со кој ќе можам да наместам одредено копче на тастатурата додека го држам,да прави повторувања цело време се додека не го пуштам.Барам нешто вакво со цел да играм Dead Cells,каде што нема самата игра нема опција за таков гејмплеј и морам непрекинато да кликам копче за attack и после кратко време станува веќе заморно.Користев bloody тастатура и за тие тастатури си има специјален софтвер каде што може да се прават макроа и слични работи и го користев тоа.Моментално користам ms industrial тастатура каде што нема софтвер за неа.Пробав да користам Macro Keyboard меѓутоа не работи баш најсјајно,се случува држејки одеднаш да престане од нигде никаде или да пуштам а сеуште да работи како да држам.Пробав во самиот софтвер да го намалам или зголемам дилејот на повторувањата но џабе.Па ако има некој некакво искуство со вакви софтвери за тастатури или макроа ве молам споделете
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,894
3,261
Код:
$q::
While GetKeyState("q", "P")
{
  SendInput, q
  Sleep, 50
}
return
Со оваа скрипта се праќа q се додека го држиш притиснато. Замени го q на сите места со копчето кое што ти треба. Смени ја вредноста на Sleep според потребата, во милисекунди е.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #5

The_EvilLord

Gaining Experience
26 октомври 2019
237
185
Код:
$q::
While GetKeyState("q", "P")
{
  SendInput, q
  Sleep, 50
}
return
Со оваа скрипта се праќа q се додека го држиш притиснато. Замени го q на сите места со копчето кое што ти треба. Смени ја вредноста на Sleep според потребата, во милисекунди е.
Код:
$q::
While GetKeyState("q", "P")
{
  SendInput, q
  Sleep, 50
}
return
Со оваа скрипта се праќа q се додека го држиш притиснато. Замени го q на сите места со копчето кое што ти треба. Смени ја вредноста на Sleep според потребата, во милисекунди е.
Само го копирав кодот и attack ставив на q колку само да пробам.Гледам дека на windows работи според тоа што е наместено на 50 мс и треба ептен брзински да кликнам за да се искуца само еднаш.Меѓутоа во играта не работи.
 

moongose

Unstoppable
19 јули 2013
2,894
3,261
Да, AHK во игри знае да не функционира како што треба. Многу игри имаат и заштита од користење на скрипти. Прогуглај за некои решенија како функционира во игри, нешто може ќе упали. Во AHK форумот има решените за речиси се.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,987
Мислења
854,277
Членови
29,626
Најнов член
dzihat0
На врв Дно