• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

„Маченце“ од 16 килограми

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
Италијанскиот мачор Ораци тежи „само“ 16 килограми, скоро како двегодишно дете, во струкот е поширок од својата газдарица, а поради портокаловото влакно и дебелината го споредуваат со цртаниот мачор Гарфилд.

macka-16-kg.jpg


Овој џин е за дури 13 килограми потежок од просечна мачка, а не се знае дали Лаура Сантарели своето дебело галениче го храни со лазањи, што се омилен специјалитет на Гарфилд, или со обична храна за мачки.

Но, и покрај импозантната тежина, Ораци од Еупилјо Италија, не е рекордер.

Во 2004 година мачорот Сем од Велика Британија достигна тежина од 16,5 килограми, бидејќи газдарицата го хранела со калорични слатки, колачиња и чипс, а мачорот не се движел.

Најтешката мачка, пак, живеела во САД, Минесота и имала 18,5 килограми.

Гинисовата книга на рекорди, меѓутоа, ја укина категоријата најдебело домашно галениче, поради страв дека несовесните сопственици своите домашни галеничиња ќе ги „товат“ за да постигнат рекордна тежина.

Претераната дебелина е се поголем проблем меѓу луѓето, но и меѓу животните. Во Британија, на пример, предебело е секое трето куче, односно околу два милиони.

Дебелите домашни галеничиња имаат здравствени проблеми исто како и дебелите луѓе - срцеви болести, дијабетес и артритис.

Сопствениците на животни, за жал, овие здравствени проблеми не ги сфаќаат доволно сериозно.
:rolleyes:

Извор: А1
 

fuUuUzZzZy

On your way to fame
14 декември 2007
4.843
924
Ohrid
wow mashala...
а не се знае дали Лаура Сантарели своето дебело галениче го храни со лазањи, што се омилен специјалитет на Гарфилд, или со обична храна за мачки.
Abe kakvi lazanji.. kakva hrana za machki...
Ova machka prase da i dadesh kje izede, ne pak hrana za machki..
Kaj ja najaduvalo nea takva hrana..
Ili pak mozhebi so kamion i nosat za poruchek..
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit

sonic

Intern
13 ноември 2007
529
5
хахаха дебела мачка , треба малку да вежба за да ослаби.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
42.990
Мислења
890.432
Членови
31.720
Огласи
227
Најнов член
Kristijan777
На врв Дно