• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

MacBook vs Dell Alienware

  • Ја почнал/а темата
  • #1
25 мај 2017
17
4
Здраво ако може да го слусшнам вашето мислење за овие лаптопи, малце се постари... :(
-MacBook Pro 15 Late 2011
intel Core i7 2.2GHz
16GB ram 1600MHz
SSD 256GB

Dell Alienware M17x r3
исто 2011/12 мислам дека беше
I7 core - 2
16 gb ram
1TB HDD
 

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,322
3,279
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
За што ќе се користи? Што графички имаат? Наведи повеќе инфо :)
 

draganamon

On your way to fame
24 јануари 2016
424
527
Skopje
draganamon's setup  
Processor & Cooler
i7-6700HQ
Storage
250 SSD & 1TB HDD
RAM
16gb DDR4
Mouse
Logitech G9
Keyboard
Logitech G Pro
Audio
Logitech G51 5.1 & Creative Sound Blaster X-Fi 5.1
Monitor
Dell U2419H
OS
Windows 10
Aкадемија - програмирање front end
Мислењето е автоматски споено:
Aкадемија - програмирање front end
Не можеш бе друже да споредуваш Mac со Windows. Оперативниот е главната разлика и има сосема различна намена, спецификација како што си навел е слична.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7
25 мај 2017
17
4
Не можеш бе друже да споредуваш Mac со Windows. Оперативниот е главната разлика и има сосема различна намена, спецификација како што си навел е слична.
точно, генерациски се тука негде спецификација тука негде, со цена тука се е сеа кој има поголема предност намената ја кажав, и двадата се интел 7 / 2 генерација мислам дека беа
 

gamon

On your way to fame
15 септември 2014
640
704
orgrimar
ако работиш апликации за мек и ипхоне мораш да имаш мек, ако работиш Microsoft ти треба другиот, земи ги двата да можеш да работиш сфе.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9
25 мај 2017
17
4
ако работиш апликации за мек и ипхоне мораш да имаш мек, ако работиш Microsoft ти треба другиот, земи ги двата да можеш да работиш сфе.
еве убав одговор...Front-end dev, - ништо поврзано со апп за мек
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,124
8,320
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
И колку пари?

Двата се утепани според мене. Екран што горел 10 год. не е на арно. Дури и козметички да се зачувани (што не верувам).

Front end работиш во кој јазик?
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,124
8,320
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,322
3,279
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Не кажа што графички имаат, ама земи го Мекот зашто е помал, полесен па позгоден е за носење навака-натака, ако ти е тоа битно.
Јас го имам Alienware-от со GTX 560 графичка и доста е тежок - 4 кила. 17 инчен екран со 1920x1080 нативна резолуција. Мекот е 15 инчен и мислам има помала резолуција и 16:10 сооднос?

И колку пари?

Двата се утепани според мене. Екран што горел 10 год. не е на арно. Дури и козметички да се зачувани (што не верувам).

Front end работиш во кој јазик?
Нема врска екранот, еве го мојот гори секој ден од 2012 па ништо не му е. Одличен 17 инчен fullHD екран има.

IMG_20201021_180506.jpg

Многу поризична е графичката или некои други компоненти како флет кабел, батерија (кај мене е скроз цркната) итн...
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,124
8,320
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
Не кажа што графички имаат, ама земи го Мекот зашто е помал, полесен па позгоден е за носење навака-натака, ако ти е тоа битно.
Јас го имам Alienware-от со GTX 560 графичка и доста е тежок - 4 кила. 17 инчен екран со 1920x1080 нативна резолуција. Мекот е 15 инчен и мислам има помала резолуција и 16:10 сооднос?Нема врска екранот, еве го мојот гори секој ден од 2012 па ништо не му е. Одличен 17 инчен fullHD екран има.

Погледнете го атачментот 92597

Многу поризична е графичката или некои други компоненти како флет кабел, батерија (кај мене е скроз цркната) итн...
Зависи од среќата ама на 10 год. екран е многу поверојатно да му фали нешто.

Еве ти пример. Не е скршен. Сам пукна на маса стоеше. Ни треснат ни ништо. Башка пред да „пукне“ веќе се појавуваа жути флеки од старост.

1603402437035.png
 

Pane-G

On your way to fame
9 мај 2012
1,378
754
Јас би земал алиен со виндоус бидејќи има повеќе можности и како екосистем со другите уреди и со андроид дури и иос смартфони додека со мек според мене нема екосистем и ќе мора со јаболко со јаболко без разлика каква боја

Sent from my SM-T720 using Tapatalk
 

mrce

Intern
2 ноември 2009
189
33
seoblogmk.wordpress.com
Моја препорака за програмирање или тинкпад или мек со 14 инчен дисплеј ни помалку ни повеќе. Ако си работел на нешто друго претходно, ќе се препородиш.
 

ekonomist

Gaining Experience
17 јуни 2008
1,052
473
Добро кај мекот е што мислам дека е една од последните верзии каде HDD-то и рамот не се лемени, макар што по ова што имаш напишано од прилика и максимално е напукан лаптопот.
Лошата работа е што премногу е стар, девет години и веќе нема поддршка за новите оперативни системи.
Многу е битно и која цена е, но лично јас не би земал толку стар лаптоп.
Не знам колкави ти се примањата, но на твое место би земал нешто од Macbook Air со ретина/Dell XPS/Lenovo Thinkpad/Asus Zenbook/Huawei Ultrabook + 27 инчен екран (Dell/Lenovo). Инвестирај за наредни минимум 3/4 години, за тоа што го работиш е многу битно да имаш добра тастатура и квалитетна изработка, кога ќе ја поделиш вредноста со периодот за користење, лаптоп од 1.000+ еур и не е така скапа инвестиција.
 

acekorg

Gaining Experience
5 октомври 2010
122
188
Добро кај мекот е што мислам дека е една од последните верзии каде HDD-то и рамот не се лемени, макар што по ова што имаш напишано од прилика и максимално е напукан лаптопот.
Лошата работа е што премногу е стар, девет години и веќе нема поддршка за новите оперативни системи.
Многу е битно и која цена е, но лично јас не би земал толку стар лаптоп.
Не знам колкави ти се примањата, но на твое место би земал нешто од Macbook Air со ретина/Dell XPS/Lenovo Thinkpad/Asus Zenbook/Huawei Ultrabook + 27 инчен екран (Dell/Lenovo). Инвестирај за наредни минимум 3/4 години, за тоа што го работиш е многу битно да имаш добра тастатура и квалитетна изработка, кога ќе ја поделиш вредноста со периодот за користење, лаптоп од 1.000+ еур и не е така скапа инвестиција.
Да те исправам само окоѓу подршката за нов ОС...
Јас имам MacBook Pro од 2010 и на најнов MacOS е, така да сеуште добиваат и тие генерации update и си работи скроз ОК.

А се согласувам дека 9 години е доста стар и освен ако не е за бадијала цена јас не би го земал.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,651
Мислења
822,446
Членови
28,287
Најнов член
Eftim555
На врв Дно