1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Macbook pro late 2011

Дискусија во форумот 'Mac OS' започната од Pilsator, 17 Март 2019.

1. Pilsator

Pilsator
    Gaining Experience

427
    99
    15 Мај 2012
    Машко
    Кој OS е најдобра за овој модел? Lion е добар но е премногу стар и нема никаква поддршка за софтвер па мора да се замени. Пробав со High Sierra ама не е океј, премногу е спор. Прочитав дека сиерата е добра за овој модел но не испадна така. Сакав да пробам со El Capitan ама само што почна инсталација ми даде грешка за corrupted и пред да потрошам уште неколку саати некој со искуство да ми кажи на што да одам. Има i5, ssd и 4gb ram. Фала

2. ekonomist

ekonomist
    Gaining Experience

926
    344
    17 Јуни 2008
    Не би требало да ти е спор на тие спецификации и High Sierra, SSD, 4 гига рам, i5... тој ти е еден од последните мекови кои можеш да ги надоградуваш со рам/хдд и сл. без никаков проблем, јас би му бапнал и 2 x 8 гига рам, ама ете, во краен случај и 2 x 4 стај му. Со SSD и толку рам би требало да лета. Не верувам дека мојов Air од 2013 е многу подобар по спецификации, а немам никаков проблем со брзина.

3. bxxxn

bxxxn
    Practice makes perfect

932
    1,072
    11 Март 2011
    Имам MBP mid 2012, го апдејтував со 16 GB рам, дефинитивно е побрз од кога беше со 4 GB рам, но со секој апдејт се успорува. Ако е сличен хардверот ќе ти требаат плочки што се DDR3L 1.35 V.

Инаку колку што се сеќавам на официјалната страна на Apple пишуваше дека максимално се подржани 8 GB рам, но на форуми тврдеа дека нема врска, што на крајот излезе точно.

На Pilsator му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. Ficiani
    Одговори:
    2
    Прегледи:
    750
  2. worker_x
    Одговори:
    5
    Прегледи:
    421