1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Macbook pro late 2011

Дискусија во форумот 'Mac OS' започната од Pilsator, 17 Март 2019.

 1. Pilsator

  Pilsator
  Gaining Experience

  427
  99
  15 Мај 2012
  Машко
  Кој OS е најдобра за овој модел? Lion е добар но е премногу стар и нема никаква поддршка за софтвер па мора да се замени. Пробав со High Sierra ама не е океј, премногу е спор. Прочитав дека сиерата е добра за овој модел но не испадна така. Сакав да пробам со El Capitan ама само што почна инсталација ми даде грешка за corrupted и пред да потрошам уште неколку саати некој со искуство да ми кажи на што да одам. Има i5, ssd и 4gb ram. Фала
   
 2. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  926
  344
  17 Јуни 2008
  Не би требало да ти е спор на тие спецификации и High Sierra, SSD, 4 гига рам, i5... тој ти е еден од последните мекови кои можеш да ги надоградуваш со рам/хдд и сл. без никаков проблем, јас би му бапнал и 2 x 8 гига рам, ама ете, во краен случај и 2 x 4 стај му. Со SSD и толку рам би требало да лета. Не верувам дека мојов Air од 2013 е многу подобар по спецификации, а немам никаков проблем со брзина.
   
 3. bxxxn

  bxxxn
  Practice makes perfect

  932
  1,072
  11 Март 2011
  Имам MBP mid 2012, го апдејтував со 16 GB рам, дефинитивно е побрз од кога беше со 4 GB рам, но со секој апдејт се успорува. Ако е сличен хардверот ќе ти требаат плочки што се DDR3L 1.35 V.

  Инаку колку што се сеќавам на официјалната страна на Apple пишуваше дека максимално се подржани 8 GB рам, но на форуми тврдеа дека нема врска, што на крајот излезе точно.
   
  На Pilsator му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Ficiani
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  750
 2. worker_x
  Одговори:
  5
  Прегледи:
  421
 3. Ulrezaj
  Одговори:
  0
  Прегледи:
  237
 4. Speedster
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  284
 5. ivan1500
  Одговори:
  2
  Прегледи:
  402
Вчитување...

Сподели

Вчитување...