• Поради преголемиот интерес за графички карти, и злоупотребата на платформата за личен профит, се забранува проценка на графички карти на неопределено време.
  Секој кој нема да го почитува ова правило ќе му биде одземено правото на огласување перманентно.

  Со почит It.mk
 • Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Macbook Pro 16" (i9, под гаранција)

 • Ја почнал/а темата
 • #1

Gilfoyle

Practice makes perfect
10 септември 2009
461
1,500
Се продава MBP 16" последниот модел (излезен mid 2020) купен од iStyle на 05.09.2020 со следна спецификација:
 • 2.3GHz 8-core 9th-generation Intel Core i9 processor, Turbo Boost up to 4.8GHz
 • 16GB 2666MHz DDR4 memory
 • 1TB SSD storage
 • AMD Radeon Pro 5500M with 4GB of GDDR6 memory
 • 154 циклуси на батерија
 • Silver
 • гаранција до 04.09.2021
Лаптопот е користен во домашни услови (covid19 / remote work), поточно не е мрднат од биро и е користен со дополнителен екран и периферија и поради таа причина не ставам слики затоа што воопшто нема ниту една прашинка а не пак гребаници или слично.

Поради тоа што верувам дека животот на батеријата може доста да се намали кај лаптопите ако ги оставиш непрекинато на полнач секогаш истиот е соодветно полнет и поради тоа ги има тие циклуси. Според некоја математика лаптопот го имам 220 дена што значи 220/154 = едно полнење на 1,5 дена.

Моментална цена на истиот модел со исти спецификации во iStyle - 199.990.

Зимајќи во предвид M1 macs, covid ситуации и колку е тешко да се најде купец за ваква машина, специјална форумска цена 135.990 со мал простор за преговори.

Верувам дека ова е понуда што нема да се повтори од никој, никогаш, на ниту една платформа за продажба.

Причина за продажба: големина на лаптопот при евентуално враќање на day-to-day activities, траењето на батеријата според потребите и неутилизираноста односно искористување на само 20-25% од тоа што го нуди машината.

И што би рекле на reklama5: BES ZAMENI, SAMO ZA SERIOZNI
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,803
Мислења
850,740
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно