1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Продадено Macbook Pro 13"

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од ivan1500, 22 Јануари 2020.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
 1. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  436
  1,303
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Здраво дечки, ако може проценка на MBP 13" без touchbar со 6 battery cycles(нов, отпакуван 10ти декември 2019), даден како заменски за CTO од фирма(што значи без гаранција).

  Отворен е и наполнет само за проверка и update на OS.

  Повеќе инфо:
  Machine Model: MacBookPro14,1
  Family name: A1708
  Group1: MacBook
  Group2: Pro
  Generation:
  EMC number: 3164
  CPU speed: 2.3GHz
  Screen size: 13.3 inch
  Screen resolution: 2560x1600 pixels
  Colour: Silver
  Production year : 2018
  Production week : 21 (May)
  Motherboard number: 820-00840
  Memory - maximum total: 8GB
   
  На Oktar и Eddytion им се допаѓа ова.
 2. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,393
  13,458
  23 Јануари 2008
  Манга
 3. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,236
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  - 40% од цена на нов.
  Но пробај на Пазар 3, некоја будала може и за многу повеќе ќе го лапне. Тука на форум не верувам дека би можел да му извадиш добра цена.
   
 4. Ulrezaj

  Ulrezaj
  Gaining Experience

  339
  423
  20 Јуни 2012
  Машко
  Скоро ист модел го продадов за 55.000 денари со преостаната гаранција од 6 месеци.
   
 5. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,393
  13,458
  23 Јануари 2008
  Манга
  Фалат спецификации за да може да се процени. Фали да се нaведе CPU и SSD капацитет.
  Инаку моделот е Mid 2017, т.е. поприлично стар со Kaby Lake двојадрен процесор и DDR3 меморија. Под претпоставка дека е со двојадрен i5 и SSD од 256GB, вреди макс 650 евра.

  Гратис да го даде најдобро.
   
  На TylerMkD, damil, SarevD и уште 2 други им се допаѓа ова.
 6. VerifiedUsers Overlay
  Oktar

  Oktar
  Epic

  3,441
  10,295
  23 oктомври 2012
  Машко
  [​IMG]

  Edit: каде виде година ипол кога јасно пишува нов, отпакуван 10ти декември 2019
   
  gokica, Tomislav96 и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
 7. Psycore

  Psycore
  Gaining Experience

  490
  438
  12 ноември 2013
 8. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,810
  3,973
  1 Септември 2011
  Машко
  2018 година е моделот,отпакуван 10ти Декември 2019 година,тоа се нецели 2 месеца користен.Да гаранција нема но -35-40% е премногу од реалната цена.Правиме муабет за овој модел,колку е нов -20%,25% мах од цената на нов,и мислам дека е најреално,иако убаво рече дека најдобра опција е огласиве Реклама5,Пазар3 да го огласи,тука овој хардвер тешко ке помине со висока цена.
   
 9. VerifiedUsers Overlay
  gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,393
  13,458
  23 Јануари 2008
  Манга
  Mid 2017 е моделот.
   
 10. DaVoRkNe

  DaVoRkNe
  Unstoppable

  3,810
  3,973
  1 Септември 2011
  Машко
  Production year : 2018
  Production week : 21 (May)

  Чекаме да видиме кој процесор го има,и колкаво ссд има.
   
  На Eddytion му/ѝ се допаѓа ова.
 11. gamon

  gamon
  Gaining Experience

  494
  492
  15 Септември 2014
  bekrija
  зошто кај лаптопи цената на половни е многу помала од кај ПЦ?
  1. поголеми шанси за расипување
  2. повеќе компоненти со ограничен век на траење
  3. процентот на успешни поправки далеку помал од пц
  4. многу поголема шанса на механичи кварови
  5. скапи делови
  6. скапа работна рака на сервис за лаптопи, посебно за мекови.
  Не сакам да му уривам цена на лаптопот, ако сака да го продаде треба да знае дека многу губи членот, половен лаптоп губи многу повеќе од вредноста отколку половно пц.
   
  На Boce! и Astro им се допаѓа ова.
 12. Tomislav96

  Tomislav96
  On your way to fame

  779
  846
  7 Февруари 2013
  Машко
  Програмер
  Требаше подолго да го продаваш и да не му ја спушташ. Недела дена пред да го огласиш твојот ми нудеа 60000 рамно за ист се со истечена гаранција, само се сменија плановите и не се продава.

  Има корисници што користат само macOS, за нив маркетот е мал, не секој ден некој купува и продава, затоа трае подолго ова, цената ја одредува најевтиниот MacBook Pro 13 во моментов за купување во iStyle кај нас. А цената за таквиот е 94000 денари во моментов.

  Според мене тоа слободно му ја диктира цената на овој лаптоп да е 30% помала од таа. Секако ако е во одлична физичка состојба. Мал број циклуси на батеријата, ја дигаат за некоја илјадарка, ако е 4 јадерен и5 исто, ако е 250gb или повеќе, исто.

  Секако, за мене лаптопов е 6пати послаб хардверски од мојот ROG, ама дома еве на Мекбукот седев и него го носев насекаде со мене, не ROGот.

  Според тоа дека е нов, со 6 циклуси само, јас би го проценил 70000 ден
   
  На zipi123 и Oktar им се допаѓа ова.
 13. fuzzjaw

  fuzzjaw
  Practice makes perfect

  1,149
  1,772
  13 Јануари 2014
  Машко
  До некаде е океј муабетот, освен фактот што тој во iStyle има четиријадрен процесор (овој е двојадрен, четиријадрените влегоа во игра во 2018та), и има TouchBar. И многу битно, има и гаранција.

  Јас би го проценил на 60,000 денари.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 14. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  436
  1,303
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Извинете дечки гледам се отворила поголема дискусија.

  Лаптопот е даден заменски за CTO нарачка, поради исполнувања на правила мораше да се даде ист иако е 2 год стар модел.

  Моделот е mid 2017, отпакуван е 10ти декември 2019 и не е користен, значи само е уклучен да се провери и да се update-не со Catalina и остали работо.

  Моделот има 128гб SSD, 8гб рам и i5 процесор.

  Сакам реални проценки и спремен сум да го дадам толку. Јас би го дал 55 илјади со тоа што лани за Back to School беше 70 илјади а редовна беше 84990 ако не се лажам. 84990 -35%.
   
  Последна промена: 22 Јануари 2020
  На Speedster и Oktar им се допаѓа ова.
 15. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,473
  1,922
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  ^ Обратно се рачуна дискаунт, т.е. процентот се одзема од цената.

  Пример ако цената за нов е 80к, а овој би бил -45% од таа сума: 80.000 - 45% (36.000) = 44.000.

  Ова чисто информативно, немам идеја за вредноста.
   
  На Psycore и Oktar им се допаѓа ова.
 16. Enquito

  Enquito
  On your way to fame

  1,042
  629
  8 Август 2017
  Машко
  Можат ли да се надоградат рамот и ССДто, не сум у тек со различните модели на Макбуци, ако можат да се надоградат тоа би го зголемило животниот век па и можеш поголема цена да му бараш до 65 000 (сепак е и5ка).
   
 17. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  436
  1,303
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  @Astro затоа и побарав проценка. На форумов ретко објавувам оглас но кога објавувам тој оглас не е ни на reklama5 ни на pazar3 туку тука. Сите (се бројат на една рака, јбг толку сум имал огласи на форумов) што купиле од мене ги добиле прозиводите по цена што нема да ја добие никој, никогаш и никаде и за тоа може да се изјаснат @gokica што зема практично нов Intel Nuc што вреди 250 евра без шипинзи без ништо за цена од Raspberry Pi со полнач и СД картичка, исто може да каже и @mkextremer што зема рутер и свич што на балканов и вооптшо ги нема а некој ако ги донесе ќе бидат најмалце x2 од цената што ги зеде членот, исто така важи и за членот што најпоштено ми пиша за Macbook 12ката ми објасни каква е ситуацијата и дека е студент и лаптопот од објавената цена 45 илјади, го зеде за 32. Сите прозиводи биле без или со истечена гаранција па никому ништо тука сум бил да помогнам ако имале мака ама никој не се пожалил за ништо.

  Кога некој ќе е стварно заинтересиран нека ми пише ќе се договориме, само нека не се влага во тешки дискусии за depreciation на производи бидејќи има членови што продаваат како изнад реални цени така и испод реални цени, јас само пробувам да сум најреален. За фанбојс, windows vs apple, колку е доларот, pc or laptop имате други теми дискутирајте таму. Фала.
   
  На Neokhor, G4M3R, M.Pix и уште 15 други им се допаѓа ова.
 18. VerifiedUsers Overlay
  gokica

  gokica
  Модератор

  8,457
  10,401
  13 Јуни 2009
  @ivan1500 е културна и љубезна личност. Јас лично му верувам до степен да би купил без воопшто да отворам пред да купам што и да продава. Како е напишано во огласот така е и во реалност 100%. Плус човекот е на располагање и одговара на повици за помош или дополнителни инфорации по продажбата.

  Иван ти си знаеш, ама од мое искуство ќе кажам дека за вакви огласи е најдобро да се дефинира цена без понатамошна можност за коментари. Ќе се бампа по потреба. Нема ништо скриено или непознато па да има потреба од дополнителни појаснувања. Така по ПП ќе добиваш понуди и коментари од луѓе кои навистина се заинтересирани.
   
  На Boce! и Oktar им се допаѓа ова.
 19. VerifiedUsers Overlay
  Astro

  Astro
  Guru

  6,236
  8,639
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Па добро, ти побара проценка, јас ти дадов. Дури и објаснив зошто дадов таква проценка.
  Ако навлегуваме во муабет кој колку помогнал и колку попуст дал или пак планини од хардвер за без пари ондак да не почнувам, но тоа не е ни релевантно.

  Мислам дека коректно постапив во случајов, нели?
   
  igor_igor, gOJDO и на gamon им се допаѓа ова.
 20. ivan1500

  ivan1500
  Practice makes perfect

  436
  1,303
  10 Септември 2009
  Машко
  MCSA / MCITP / CEH / CCENT
  Темата може да се затвори. Продаден на член од форумот. @Exooo долго да се користи лаптопчето :)
   
  На Exooo му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
 1. Speedster
  Одговори:
  3
  Прегледи:
  378
 2. Oktar
  Одговори:
  4
  Прегледи:
  1,017
 3. sp1on

  Продадено MacBook Pro 13/Mid 2012

  sp1on, 6 Јуни 2019, Во форумот: Продавам
  Одговори:
  16
  Прегледи:
  924
 4. Mao
  Одговори:
  10
  Прегледи:
  1,451
 5. DonFrozex

  Проценка MacBook Pro, 13", 2017

  Одговори:
  10
  Прегледи:
  714
Вчитување...
Статус на темата:
Затворена за нови мислења.

Сподели

Вчитување...