1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

Продадено Macbook Pro 13"

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од ivan1500, 22 Јануари 2020.

Статус на темата:
Затворена за нови мислења.
  1. ivan1500

ivan1500
    Practice makes perfect

436
    1,303
    10 Септември 2009
    Машко
    MCSA / MCITP / CEH / CCENT
    Здраво дечки, ако може проценка на MBP 13" без touchbar со 6 battery cycles(нов, отпакуван 10ти декември 2019), даден како заменски за CTO од фирма(што значи без гаранција).

Отворен е и наполнет само за проверка и update на OS.

Повеќе инфо:
    Machine Model: MacBookPro14,1
    Family name: A1708
    Group1: MacBook
    Group2: Pro
    Generation:
    EMC number: 3164
    CPU speed: 2.3GHz
    Screen size: 13.3 inch
    Screen resolution: 2560x1600 pixels
    Colour: Silver
    Production year : 2018
    Production week : 21 (May)
    Motherboard number: 820-00840
    Memory - maximum total: 8GB

На Oktar и Eddytion им се допаѓа ова.
  2. VerifiedUsers Overlay
    gOJDO

gOJDO
    Epic

9,393
    13,458
    23 Јануари 2008
    Манга
  3. VerifiedUsers Overlay
    Astro

Astro
    Guru

6,236
    8,639
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    - 40% од цена на нов.
    Но пробај на Пазар 3, некоја будала може и за многу повеќе ќе го лапне. Тука на форум не верувам дека би можел да му извадиш добра цена.

4. Ulrezaj

Ulrezaj
    Gaining Experience

339
    423
    20 Јуни 2012
    Машко
    Скоро ист модел го продадов за 55.000 денари со преостаната гаранција од 6 месеци.

5. VerifiedUsers Overlay
    gOJDO

gOJDO
    Epic

9,393
    13,458
    23 Јануари 2008
    Манга
    Фалат спецификации за да може да се процени. Фали да се нaведе CPU и SSD капацитет.
    Инаку моделот е Mid 2017, т.е. поприлично стар со Kaby Lake двојадрен процесор и DDR3 меморија. Под претпоставка дека е со двојадрен i5 и SSD од 256GB, вреди макс 650 евра.

Гратис да го даде најдобро.

На TylerMkD, damil, SarevD и уште 2 други им се допаѓа ова.
  6. VerifiedUsers Overlay
    Oktar

Oktar
    Epic

3,441
    10,295
    23 oктомври 2012
    Машко

Edit: каде виде година ипол кога јасно пишува нов, отпакуван 10ти декември 2019

gokica, Tomislav96 и на DaVoRkNe им се допаѓа ова.
  7. Psycore

Psycore
    Gaining Experience

490
    438
    12 ноември 2013
  8. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,810
    3,973
    1 Септември 2011
    Машко
    2018 година е моделот,отпакуван 10ти Декември 2019 година,тоа се нецели 2 месеца користен.Да гаранција нема но -35-40% е премногу од реалната цена.Правиме муабет за овој модел,колку е нов -20%,25% мах од цената на нов,и мислам дека е најреално,иако убаво рече дека најдобра опција е огласиве Реклама5,Пазар3 да го огласи,тука овој хардвер тешко ке помине со висока цена.

9. VerifiedUsers Overlay
    gOJDO

gOJDO
    Epic

9,393
    13,458
    23 Јануари 2008
    Манга
    Mid 2017 е моделот.

10. DaVoRkNe

DaVoRkNe
    Unstoppable

3,810
    3,973
    1 Септември 2011
    Машко
    Production year : 2018
    Production week : 21 (May)

Чекаме да видиме кој процесор го има,и колкаво ссд има.

На Eddytion му/ѝ се допаѓа ова.
  11. gamon

gamon
    Gaining Experience

494
    492
    15 Септември 2014
    bekrija
    зошто кај лаптопи цената на половни е многу помала од кај ПЦ?
    1. поголеми шанси за расипување
    2. повеќе компоненти со ограничен век на траење
    3. процентот на успешни поправки далеку помал од пц
    4. многу поголема шанса на механичи кварови
    5. скапи делови
    6. скапа работна рака на сервис за лаптопи, посебно за мекови.
    Не сакам да му уривам цена на лаптопот, ако сака да го продаде треба да знае дека многу губи членот, половен лаптоп губи многу повеќе од вредноста отколку половно пц.

На Boce! и Astro им се допаѓа ова.
  12. Tomislav96

Tomislav96
    On your way to fame

779
    846
    7 Февруари 2013
    Машко
    Програмер
    Требаше подолго да го продаваш и да не му ја спушташ. Недела дена пред да го огласиш твојот ми нудеа 60000 рамно за ист се со истечена гаранција, само се сменија плановите и не се продава.

Има корисници што користат само macOS, за нив маркетот е мал, не секој ден некој купува и продава, затоа трае подолго ова, цената ја одредува најевтиниот MacBook Pro 13 во моментов за купување во iStyle кај нас. А цената за таквиот е 94000 денари во моментов.

Според мене тоа слободно му ја диктира цената на овој лаптоп да е 30% помала од таа. Секако ако е во одлична физичка состојба. Мал број циклуси на батеријата, ја дигаат за некоја илјадарка, ако е 4 јадерен и5 исто, ако е 250gb или повеќе, исто.

Секако, за мене лаптопов е 6пати послаб хардверски од мојот ROG, ама дома еве на Мекбукот седев и него го носев насекаде со мене, не ROGот.

Според тоа дека е нов, со 6 циклуси само, јас би го проценил 70000 ден

На zipi123 и Oktar им се допаѓа ова.
  13. fuzzjaw

fuzzjaw
    Practice makes perfect

1,149
    1,772
    13 Јануари 2014
    Машко
    До некаде е океј муабетот, освен фактот што тој во iStyle има четиријадрен процесор (овој е двојадрен, четиријадрените влегоа во игра во 2018та), и има TouchBar. И многу битно, има и гаранција.

Јас би го проценил на 60,000 денари.

На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
  14. ivan1500

ivan1500
    Practice makes perfect

436
    1,303
    10 Септември 2009
    Машко
    Извинете дечки гледам се отворила поголема дискусија.

Лаптопот е даден заменски за CTO нарачка, поради исполнувања на правила мораше да се даде ист иако е 2 год стар модел.

Моделот е mid 2017, отпакуван е 10ти декември 2019 и не е користен, значи само е уклучен да се провери и да се update-не со Catalina и остали работо.

Моделот има 128гб SSD, 8гб рам и i5 процесор.

Сакам реални проценки и спремен сум да го дадам толку. Јас би го дал 55 илјади со тоа што лани за Back to School беше 70 илјади а редовна беше 84990 ако не се лажам. 84990 -35%.

Последна промена: 22 Јануари 2020
    На Speedster и Oktar им се допаѓа ова.
  15. tupacan

tupacan
    Practice makes perfect

1,473
    1,922
    10 Септември 2007
    Машко
    Lorem Ipsum.
    ^ Обратно се рачуна дискаунт, т.е. процентот се одзема од цената.

Пример ако цената за нов е 80к, а овој би бил -45% од таа сума: 80.000 - 45% (36.000) = 44.000.

Ова чисто информативно, немам идеја за вредноста.

На Psycore и Oktar им се допаѓа ова.
  16. Enquito

Enquito
    On your way to fame

1,042
    629
    8 Август 2017
    Машко
    Можат ли да се надоградат рамот и ССДто, не сум у тек со различните модели на Макбуци, ако можат да се надоградат тоа би го зголемило животниот век па и можеш поголема цена да му бараш до 65 000 (сепак е и5ка).

17. ivan1500

ivan1500
    Practice makes perfect

436
    1,303
    10 Септември 2009
    Машко
    @Astro затоа и побарав проценка. На форумов ретко објавувам оглас но кога објавувам тој оглас не е ни на reklama5 ни на pazar3 туку тука. Сите (се бројат на една рака, јбг толку сум имал огласи на форумов) што купиле од мене ги добиле прозиводите по цена што нема да ја добие никој, никогаш и никаде и за тоа може да се изјаснат @gokica што зема практично нов Intel Nuc што вреди 250 евра без шипинзи без ништо за цена од Raspberry Pi со полнач и СД картичка, исто може да каже и @mkextremer што зема рутер и свич што на балканов и вооптшо ги нема а некој ако ги донесе ќе бидат најмалце x2 од цената што ги зеде членот, исто така важи и за членот што најпоштено ми пиша за Macbook 12ката ми објасни каква е ситуацијата и дека е студент и лаптопот од објавената цена 45 илјади, го зеде за 32. Сите прозиводи биле без или со истечена гаранција па никому ништо тука сум бил да помогнам ако имале мака ама никој не се пожалил за ништо.

Кога некој ќе е стварно заинтересиран нека ми пише ќе се договориме, само нека не се влага во тешки дискусии за depreciation на производи бидејќи има членови што продаваат како изнад реални цени така и испод реални цени, јас само пробувам да сум најреален. За фанбојс, windows vs apple, колку е доларот, pc or laptop имате други теми дискутирајте таму. Фала.

На Neokhor, G4M3R, M.Pix и уште 15 други им се допаѓа ова.
  18. VerifiedUsers Overlay
    gokica

gokica
    Модератор

8,457
    10,401
    13 Јуни 2009
    @ivan1500 е културна и љубезна личност. Јас лично му верувам до степен да би купил без воопшто да отворам пред да купам што и да продава. Како е напишано во огласот така е и во реалност 100%. Плус човекот е на располагање и одговара на повици за помош или дополнителни инфорации по продажбата.

Иван ти си знаеш, ама од мое искуство ќе кажам дека за вакви огласи е најдобро да се дефинира цена без понатамошна можност за коментари. Ќе се бампа по потреба. Нема ништо скриено или непознато па да има потреба од дополнителни појаснувања. Така по ПП ќе добиваш понуди и коментари од луѓе кои навистина се заинтересирани.

На Boce! и Oktar им се допаѓа ова.
  19. VerifiedUsers Overlay
    Astro

Astro
    Guru

6,236
    8,639
    20 Јуни 2012
    Машко
    ERP Consultant, MCSA, SQL
    Па добро, ти побара проценка, јас ти дадов. Дури и објаснив зошто дадов таква проценка.
    Ако навлегуваме во муабет кој колку помогнал и колку попуст дал или пак планини од хардвер за без пари ондак да не почнувам, но тоа не е ни релевантно.

Мислам дека коректно постапив во случајов, нели?

igor_igor, gOJDO и на gamon им се допаѓа ова.
  20. ivan1500

ivan1500
    Practice makes perfect

436
    1,303
    10 Септември 2009
    Машко
    Темата може да се затвори. Продаден на член од форумот. @Exooo долго да се користи лаптопчето :)

На Exooo му/ѝ се допаѓа ова.
Слични теми
  1. Speedster
    Одговори:
    3
    Прегледи:
    378
  2. Oktar
    Одговори:
    4
    Прегледи:
    1,017