• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Продадено MacBook Pro 13/Mid 2012

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

sp1on

Gaining Experience
25 ноември 2013
151
74
Проценка на Макбук Про 13 инчен купен почеток на 2013та. Според спецификации

Imgur

2.5 Ghz Intel Core i5
8GB 1600 MHz DDR3

1 SSD Samsung 850 Evo 250GB
1 Seagate HDD 500 GB 7200 RPM

Во одлична состојба, сеуште чуван во InCase see-through case.

упгрејт на местото од цд/ромот е поставен вториот хард диск. Цд/Ромот исто доаѓа со лаптопот во случај да новиот сопственик сака да си го врати во функција и вториот хардиск да го користи како надворешен бек уп хард.


Размислувам да го продадам бидејки планирам да се подновам со новиот Макбук про 13ка.

Фала.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,131
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
10.000
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

sp1on

Gaining Experience
25 ноември 2013
151
74
Хаха, фала многу пријатно..иде на продажба 700 еур


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Tomislav96

On your way to fame
7 февруари 2013
836
959
Во 2019та сакаш да продадеш хардвер од 2012 за 50% од цената на нов? Не си сериозен нели..
и фала многу пријатно на форумов не така, вака на оглас само пробај да скамнеш некој за парите...
 

xCorbe

Gaining Experience
1 мај 2014
219
168
Prilep
Во 2019та сакаш да продадеш хардвер од 2012 за 50% од цената на нов? Не си сериозен нели..
и фала многу пријатно на форумов не така, вака на оглас само пробај да скамнеш некој за парите...
Да па underpriced цени во ред е или не е во ред?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,131
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

gOJDO

Epic
23 јануари 2008
9,782
14,641
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Socuvan MBP Late 2013 so i5, 256gb ssd, 8gb RAM i relativno dobra baterija mi go nudea pred nekoj den za 320 eur. Spored mene so ogled na toa kolku e star ne vredi, no bidejkji e Apple, proagja. Pa taka za ovoj moja procenka bi bila pod 300 eur.
 

TylerMkD

Unstoppable
7 ноември 2014
2,330
3,750
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Sapphire RX 470X Nitro+ 8GB
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Socuvan MBP Late 2013 so i5, 256gb ssd, 8gb RAM i relativno dobra baterija mi go nudea pred nekoj den za 320 eur. Spored mene so ogled na toa kolku e star ne vredi, no bidejkji e Apple, proagja. Pa taka za ovoj moja procenka bi bila pod 300 eur.
Се надевам го купи, ако не дај број...

Macbook ти е како Мерцедес, се разработува после неколку години (и 300,000 км), така да повеќе вреди сега. Јас би го продавал 1500 еур колку новите.
 

Mao

On your way to fame
5 јуни 2007
1,226
961
Mao's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 9 3900X + BeQuiet Dark Rock Pro 4
Motherboard
Asus Rog Strix B450-F Gaming
Storage
Samsung Evo Plus 970 M2 nVME SSD
PSU
CM 850W M2 Silent Pro
RAM
Kingston Predator/Fury 32GB 3200Mhz
Video card
Asus Rog Strix 1070 8GB
Case
DeepCool Mattrex RGB
Mouse
Logitech G502 Hero
Keyboard
Cooler Master MK750
Monitor
Alienware 25" 240hz
OS
Win 10 Pro
Се надевам го купи, ако не дај број...

Macbook ти е како Мерцедес, се разработува после неколку години (и 300,000 км), така да повеќе вреди сега. Јас би го продавал 1500 еур колку новите.
Mojot Air eve 2 godini kako go kupiv, pocna se posporo i posporo da raboti :)


Испратено од iPhone преку IT.mk форум апликација
 

highflyer

Gaining Experience
3 јануари 2010
264
182
highflyer's setup  
Processor & Cooler
i5 2500k & Hyper 212 evo
Motherboard
Asus Sabertooth P67 REV 3.0
PSU
Antec HCG 850W
RAM
8GB Kingston HyperX
Video card
Sapphire RX 460 2GB
Case
CM Elite 370
Mouse
Bloody V3
Keyboard
SteelSeries Apex Raw
Monitor
Fuego 24' FHD TV
OS
Win 10
Бидејќи секој има право да даде своја проценка на ваква тема , 2500-3000 евра горе доле од мене.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,204
10,131
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,182
4,374
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
Мислам дека реално би нашол купец до 350 евра.
Но повеќе сум сигурен дека огласов ќе заврши со "продаден надвор од форум" што всушност е код за повлечен оглас...

(Испратено од Mi A1 Radioactive)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #16

sp1on

Gaining Experience
25 ноември 2013
151
74
Фала дечки за муабетот.. цел живот сум со епл и добро ги знам и можностите и цените.. денеска 2ца дојдоа го гледаа макот и да ви кажам дека е мажен за 35,000. Гојдо за 300 еур може слична верзија но во каква состојба? Не битно.. 10.000 денари е мочан асер пластичен без софтвер. Прашав проценка за да видам дали има фер плеј или се гледа да се заебе закрпи некој.. Епл е познат по софтверот кој покрај хардверот вреди многу повеќе.

Може клуч на темата.

Фала


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
42,550
Мислења
820,332
Членови
28,213
Најнов член
vanadi
На врв Дно