• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Проценка Macbook Air 2019 Retina (I5,8GB,128GB)

 • Ја почнал/а темата
 • #1

TouchIT

On your way to fame
9 јули 2018
656
570
Bitola
Здраво ако можи проценка на Macbook Air 2019 лаптопот е многу лесен и брз користен е само за Excel,Zoom лаптопот е сочуван може да се виде по сликите, батеријата има само 148 циклуси и има гаранција до Април 9 2021 според страната на Apple, јас сум втор газда лаптопот е купен од USA и доаѓа со Original Apple 30W полнач и кабле ,Anker USB-C Hub и Ikozier ташна , планирам да земам Macbook Air M1 па сакам проценка да ми кажите за овoj?

Спецификации:
 • 1.6GHz dual-core Intel Core i5, Turbo Boost up to 3.6GHz, with 4MB L3 cache
 • 8GB of 2133MHz LPDDR3 onboard memory
 • Intel UHD Graphics 617 1536 MB (Support for Thunderbolt 3–enabled external graphics processors (eGPUs)
 • 128GB PCIe-based SSD
 • 13.3-inch Retina LED-backlit display with IPS technology; 2560-by-1600 resolution with True Tone technology
 • Integrated Touch ID sensor
 • Two Thunderbolt 3 (USB-C) ports
 • US Keyboard with Led-backlit keys and Force Touch Trackpad and Ambient light sensor
 • MacOS Big Sur
 • Боја: Silver
 • Weight: 1.25 kg
IMG_0649.jpg IMG_0650.jpg IMG_0651.jpg IMG_0652.jpg Screenshot 2021-01-21 at 09.48.35.png Screenshot 2021-01-21 at 09.50.35.png Screenshot 2021-01-21 at 09.49.45.png
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,475
10,616
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
60% од цената на нов, ист таков.
 

Enquito

On your way to fame
8 август 2017
1,508
912
Да беше Виндоус лаптоп со овие спецификации не би го ценел нешто посебно, но бидејќи е Мак може да оди до 700-800€. Не би го продавал испод 600€ реално.
 

Oktar

Epic
23 октомври 2012
4,038
12,444
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i7-8700k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Asus Strix GTX1080
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2s
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 7 + MacOS
Нов е 64к, пробај си ја среќата со 45, а за 40 мислам дека би требало да се продаде. Повеќе би се надевал на пазар3 одколку тука да го продадеш, тука има многу омраза кон брендот и еден куп хакери што сакаат сами да си сменат РАМ на уредот (не викам дека тоа е лошо само дека нема публика тука за ова). На пазар3 спреми се да добиваш понуди од типот на 300 евра и сандак со пчели (што е релативно ок опција) или па 4 бандажи за Голф со нови гуми, само 4 сезони возени. Ама биди истраен.
Дополнително можеш и да пробаш во ледиком/fixit да прашаш за која цена би ти го одкупиле и ако имаат да земеш М1 од кај нив. Пробај и кај типчево, релативно ОК дечко е.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,446
4,013
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Нов е 64к, пробај си ја среќата со 45, а за 40 мислам дека би требало да се продаде. Повеќе би се надевал на пазар3 одколку тука да го продадеш, тука има многу омраза кон брендот и еден куп хакери што сакаат сами да си сменат РАМ на уредот (не викам дека тоа е лошо само дека нема публика тука за ова). На пазар3 спреми се да добиваш понуди од типот на 300 евра и сандак со пчели (што е релативно ок опција) или па 4 бандажи за Голф со нови гуми, само 4 сезони возени. Ама биди истраен.
Дополнително можеш и да пробаш во ледиком/fixit да прашаш за која цена би ти го одкупиле и ако имаат да земеш М1 од кај нив. Пробај и кај типчево, релативно ОК дечко е.

Нов е 68k со M1 и двојно поголемо SSD - MacBook Air Retina: M1 256GB - Space Gray

Неблагодарно е за овој да се дава проценка, реалната треба да биде ~75% од НОВ ИСТ, или 50% од нов многу подобар. Значи цена околу 35-40к да се надеваме дека би извадил.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,054
Мислења
837,662
Членови
28,980
Најнов член
Silencio
На врв Дно