• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mac OS X Tips & Tricks

  • Ја почнал/а темата
  • #1

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Овде пишувајте некои трикови за Mac OS X...
Еве јас прв да почнам:
Сакате да направите скриншот од Работната површина или Прозорец, или пак од селекција, ете како можете да го направите:
Цела работна површина:
Command(ALT)+Shift+3
Селекција:
Command(ALT)+Shift+4
Прозорец:
Command(ALT)+Shift+4+Space

Скриншотот што ќе го направите, ќе ви излези на Десктоп.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

super_hacker

Баниран/a
2 април 2008
1,333
68
Добро, јас не мислев само на трикови со тастатура, т.н. Keyboard Shortcuts, туку мислев да кажувате општо некои интеренси трикови како што има за Прозорците.
Ајде луѓе кажете доколку знаете...
 

StarBuck

Intern
16 февруари 2008
1,295
48
Берлин
StarBuck's setup  
Processor & Cooler
Quad-Core Intel Xeon E5 3,7
Storage
256 GB SSD
RAM
12 GB DDR3-RAM
Video card
Dual AMD FirePro D300 GDDR5 4GB
Monitor
IPS
OS
Yosemite
Најдете во SpotLight каде е Localizable.strings фајлот, отворете со било кој текст едит и modify away! :)
 

maciator777

Intern
21 јануари 2009
24
0
Sakate dagi pokazete skrijenite failovi nekade na vasata harddisk? Otvoretego terminalot i napisete ls -a, pa otvoretego finder, biraite eden folder i trnetego vo terminalot pa enter...
 

discodancer

Intern
12 јануари 2009
66
14
Покажи скриени фајлови

Ако сакате скриените фајлови да ви се покажуваат во finder секогаш, тогаш отворете терминал и пишете:

sudo defaults write com.apple.Finder AppleShowAllFiles YES

мислам дека треба да се одлогирате за ова да стапи на сила.
Ако сакате да не се покажуваат (не се за џабе скриени :), пишете ја истата команда со NO наместо YES на крајот.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,557
Мислења
823,248
Членови
28,062
Најнов член
Nacev
На врв Дно