Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mac OS vs Windows

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.580
2.573
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Искрено не сум до толку технички упатен да знам за што ми збориш, али го нема ли во UNIX ова, сигурно на некој начин го менаџираат истото.

Стварно не знам, али сакам да научам :)
Unix традиционално има select, апи кое си ги има покажано недостатоците веќе пред 30тина години :)
после тоа се појави epoll, нешто подобро. Но io_uring е прекрасно API кое овозможува огромна ефикасност (а со тоа перформанси).

Енивеј, муабетот ми беше, ако веќе збориме за кернели, MacOS X кернелот и не е нешто state-of-the-art па дури и windows nt кернелот има некои предности.
а ни windows ни macos немаат некој посебно добри фајлсистеми на пр.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.833
5.741
Како малку да се потсреди OSX да е подношљив.
Ubar
Rectangle
SteerMouse или Smooze
MiddleClick
AltTab
AutoRaise
Witch

За почеток ова е доста океј. Не дека се мора да се користи од ова, ама секој ќе си заклучи дали му треба или не.
 
Последна промена:

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.580
2.573
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux
Стварно не знам, али сакам да научам :)
btw,
ако те интересираат по-low-level ствари можеш да почнеш со „Advanced Programming in the UNIX Environment“ и/или „UNIX Network Programming“ од Richard W Stevens - книги кои иако прилично постари, сепак се доволно лесни и едноставни за да го научиш Unix моделот, што пробува да реши и како.
Меѓудругото се дискутира и за некои недостатоци на тој модел, за кои денеска гледаме решенија.
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
5.608
17.057
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D15 Chromax.black
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
MSI RTX3080 SuprimX
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
btw,
ако те интересираат по-low-level ствари можеш да почнеш со „Advanced Programming in the UNIX Environment“ и/или „UNIX Network Programming“ од Richard W Stevens - книги кои иако прилично постари, сепак се доволно лесни и едноставни за да го научиш Unix моделот, што пробува да реши и како.
Меѓудругото се дискутира и за некои недостатоци на тој модел, за кои денеска гледаме решенија.

Ја ќе чекам да искочи филмувана верзија од книгиве, некако големки ми изгледаат.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.833
5.741
Како малку да се потсреди OSX да е подношљив.
Ubar
Rectangle
SteerMouse или Smooze
MiddleClick
AltTab
AutoRaise
Witch

За почеток ова е доста океј. Не дека се мора да се користи од ова, ама секој ќе си заклучи дали му треба или не.
Да дополнам уште неколку:

CommandX
Purepaste
OneThing
Latest
 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
2.062
3.831
Како малку да се потсреди OSX да е подношљив.
Ubar
Rectangle
SteerMouse или Smooze
MiddleClick
AltTab
AutoRaise
Witch

За почеток ова е доста океј. Не дека се мора да се користи од ова, ама секој ќе си заклучи дали му треба или не.
(скоро) сите од овие алатки се заменуваат со BetterTouchTool, ако не ти се користат повеќе софтвери за секоја поединечна работа :)

Од пред некои месец и пол се префрлив на macOS, и искрено, Windows десктопот го немам ни уклучено исто толку време. Океј ми е, брзо го навикнав, и генерално имам супер искуство, освен со некои глупости што никако не можам да ги сфатам од UI/UX перспектива. Хардверски лаптопот е феноменален, одлична изработка, феноменална батерија, страшно добар дисплеј. И со недостатокот на портови се мачам малку, убаво ќе ми дојдеше бар еден USB-A порт.

Според мене мислам дека најголем проблем и најголеми поплаки имаат корисници ко YouTube-рите погоре, кои сакаат macOS да им работи како другиот оперативен систем на кој се навикнати. Нормално дека немат, и мене не ми работит ко Windows, ама во ред е. Ако сакаш да ти работит ко Windows, инсталирај Windows и реши си го проблемот, шо знам.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.833
5.741
Од пред некои месец и пол се префрлив на macOS, и искрено, Windows десктопот го немам ни уклучено исто толку време. Океј ми е, брзо го навикнав, и генерално имам супер искуство, освен со некои глупости што никако не можам да ги сфатам од UI/UX перспектива. Хардверски лаптопот е феноменален, одлична изработка, феноменална батерија, страшно добар дисплеј. И со недостатокот на портови се мачам малку, убаво ќе ми дојдеше бар еден USB-A порт.
Тоа зборувам и јас. Наполно истите зборови, до еден. Не дека не чинат, напротив - чинат ненормално многу. Жалното е што ситни UX го уназадуваат искуството. Но ете ако сакаш, може да се потсредат да се пологични, колку толку.
 

Nem_Akata

Gaining Experience
26 мај 2015
173
244
Скопје
Nem_Akata's setup  
Audio
Scarlett Solo MK2, Bowers & Wilkins DM14, M-Audio av40, AKG K240 MKII, Philips FA960 Amplifier
OS
MacOS + Windows
(скоро) сите од овие алатки се заменуваат со BetterTouchTool, ако не ти се користат повеќе софтвери за секоја поединечна работа :)

Од пред некои месец и пол се префрлив на macOS, и искрено, Windows десктопот го немам ни уклучено исто толку време. Океј ми е, брзо го навикнав, и генерално имам супер искуство, освен со некои глупости што никако не можам да ги сфатам од UI/UX перспектива. Хардверски лаптопот е феноменален, одлична изработка, феноменална батерија, страшно добар дисплеј. И со недостатокот на портови се мачам малку, убаво ќе ми дојдеше бар еден USB-A порт.

Според мене мислам дека најголем проблем и најголеми поплаки имаат корисници ко YouTube-рите погоре, кои сакаат macOS да им работи како другиот оперативен систем на кој се навикнати. Нормално дека немат, и мене не ми работит ко Windows, ама во ред е. Ако сакаш да ти работит ко Windows, инсталирај Windows и реши си го проблемот, шо знам.
И мене истото ми се случи, го навикнав и се осеќам ко дома.

Ја сфатив дека не користам нешто многу софтвер од тој карактер, највише сум на нативниот Mission Control, али еве неколку:
Rectangle Pro
Nightfall
Menuwhere
CheatSheet
iStat Menus

Патем еве неколку линкови кај што може да си наоѓате апликации:
Reddit - Dive into anything - свшата има тука, Редит е :)
GitHub - jaywcjlove/awesome-mac:  Now we have become very big, Different from the original idea. Collect premium software in various categories. - платени, бесплатни, секакви
GitHub - serhii-londar/open-source-mac-os-apps: Awesome list of open source applications for macOS. https://t.me/s/opensourcemacosapps - open source apps
GitHub - phmullins/awesome-macos-commandline: A curated list of awesome command-line software for macOS. - terminal/command line apps

Добар јутубер што покрива скоро сите полиња од Епл и Мек, хакинтош, критики, совети, итд. Може да се најдат доста корисни видеа од него.

Исто, ако ви треба помош околу пиратки, слободното пратете порака.
 

gdamjan

Unstoppable
3 април 2008
3.580
2.573
Скопје
damjan.softver.org.mk
gdamjan's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 Pro 4650G / Cooler Master Hyper 212 Black
Motherboard
MSI MAG B550m Mortar Wifi
Storage
NVME: 1TB AData XPG SX8200 Pro / HDD: 2x 2TB Toshiba P300
PSU
Gigabyte G750H
RAM
G. SKILL Ripjaws V Series 2x 16GB / DDR4 3200Mhz/CL16
Video card
Vega 7 on APU
Case
Bequiet! PureBase 500
Mouse
Logitech MX Anywhere 2S
Keyboard
ThinkPad USB Keyboard With TrackPoint (sk-8855)
OS
Arch Linux

Steam.

On your way to fame
31 мај 2011
997
910
Чаир
Steam.'s setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5600 w/ Deepcool AK400
Motherboard
ASUS ROG STRIX B450-F GAMING II
Storage
Samsung 970 EVO PLUS 1TB + 2TB WD20EZRX x2
PSU
Seasonic M12II 520W
RAM
16GB DDR4@2400MHz
Video card
ASUS TUF GTX 1660 Ti EVO OC
Case
CM Elite 335U
Mouse
LAMZU Atlantis Mini Pro
Keyboard
MK870 w/ JWICK Black
Audio
Xonar DGX w/ Sennheiser HD215
Monitor
BenQ XL2411P
OS
Windows 10

за некого блоутвер, за некого функционалност - поготово за game bar што може да снима highlights во позадина без да инсталирам додатни глупости, а да не зборам дека Microsoft Store игри не работат без него as is, или пак тргање на самиот store за апликации/игри што се на него. Photos, иако не е најбрзиот image viewer сепак има доста функции исто ко видео тример/едитирање во самата апликација, што исто минусира ставање накнадно некои работи. Тоа за тимс мимс, мапс ова она - да, навистина непотребно е наметнување на истите работи уште од 8, напнуваат за користење на истите апликации ко да си на таблет, а не на PC. Ама за некои од работите што доаѓаат, навистина се корисни.
 

Futurelakimens

Practice makes perfect
12 април 2017
1.907
1.244
Воглавно затоа не користам windows, тоа и поради тоа што цело време испраќаат податоци бог знае каде.

Користев windows до пред кратко време, но секогаш кога инсталирам windows прво нешто што правам е да пуштам некој debloater (да, знам, неверификуван софтвер) да ми го врати во попроста положба Windows, после правам други tweaks:
  • бришење на сите виџети од таскбар
  • ставање старт мени на лево
  • дисејбл на најгрдото нешто во windows 11 - новото десен клик мени
И така после се тоа, на рандом ми стига нотификација "Netflix has been installed" (не ни имам Netflix акаунт) и во тој момент го избришав. Ем плаќаш пари, ем пак има реклами, будали праат од корисниците. Adware.
 

mdeni

Unbeatable
24 септември 2012
5.833
5.741
Хах, не ми текнало дека може да се "изгаси" десно копче менито. Интересно.

Иначе без експлорер пачер ништо не правиме. Гледам сега го вратиле тоа што е најголема предност на виндоус - таскбарот, по старо.
 

toshex

the fool
18 септември 2013
6.399
7.986
Мелмак
Хах, не ми текнало дека може да се "изгаси" десно копче менито. Интересно.

Иначе без експлорер пачер ништо не правиме. Гледам сега го вратиле тоа што е најголема предност на виндоус - таскбарот, по старо.
во која мера го вратиле?
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.113
Мислења
974.774
Членови
35.416
Најнов член
gpodyt
На врв Дно