• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mac OS vs Windows

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,126
3,633
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
да немав искуство со епл, немаше да го зборам тоа, за нешо шо не знаам не сум зборел никогаш. НО, имав искуство со еден ајфон и еден ајпод тач, и толку многу се разочарав, шо никогаш веќе нема , ма да се и последни на светов нема да купам. а и згора на тоа, кога ќе видам некое сељачиште се к**чи само затоа шо купил ајфон а мајкаму и таткому нема шо да јадат дома, туку само за да го видат, ужасно ме нервира. за една работа си во право: кеифот е кеиф, ма колку и да коштал (ако е во граници на она шо можеш да си го дозволиш нели). погорниот пример со ајфонот, се однесува на други личности шо лично ги знаам, не на тебе, не ме сваќај погрешно. а ужасно ме иритира и она коа ќе ми речат: ако сакаш да си про продуцент, мораш епл да земеш...ми се одмилува од такви луѓе. во секој случај, ако ти праи кеиф, зимај шо да ти кажам, само да не биде по година дена: eј колку пари фрлив сеа не ми се свиѓа тоа.

незнам кој го имаше постирано тука по форумов, она post buying rationalization - https://en.wikipedia.org/wiki/Post-purchase_rationalization . затоа, размисли си убаво колку пари ќе лупнеш за според мене прескапа играчка.
 

voah

Баниран/a
5 септември 2014
626
499
да немав искуство со епл, немаше да го зборам тоа, за нешо шо не знаам не сум зборел никогаш. НО, имав искуство со еден ајфон и еден ајпод тач, и толку многу се разочарав, шо никогаш веќе нема , ма да се и последни на светов нема да купам. а и згора на тоа, кога ќе видам некое сељачиште се к**чи само затоа шо купил ајфон а мајкаму и таткому нема шо да јадат дома, туку само за да го видат, ужасно ме нервира. за една работа си во право: кеифот е кеиф, ма колку и да коштал (ако е во граници на она шо можеш да си го дозволиш нели). погорниот пример со ајфонот, се однесува на други личности шо лично ги знаам, не на тебе, не ме сваќај погрешно. а ужасно ме иритира и она коа ќе ми речат: ако сакаш да си про продуцент, мораш епл да земеш...ми се одмилува од такви луѓе. во секој случај, ако ти праи кеиф, зимај шо да ти кажам, само да не биде по година дена: eј колку пари фрлив сеа не ми се свиѓа тоа.

незнам кој го имаше постирано тука по форумов, она post buying rationalization - https://en.wikipedia.org/wiki/Post-purchase_rationalization . затоа, размисли си убаво колку пари ќе лупнеш за според мене прескапа играчка.
За ајфоноте постари се согласуваме ...
Сега пред некое време замав за втор тел 4с погрозно нешто не сум имал и поспоро.
За 6с плус е жално да кажам дека не е добар :(

Како што реков ве перформанси ИМекот 5к е некаде сличен со Мек про... Така да не би рекол дека е играчка :).

View: https://www.youtube.com/watch?v=NJt3av99e8k
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,777
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Знаеш како велат старите, ќефот со ќотек се лечи.
Ко сега да земам ја некоја скапа курва и жена ми да ме начека на дело. Ќе ми пројде ли муабетот: „ама скапо ја платив, ќеф ми беше“ ?? Не само што нема да пројде туку у ќотек ке добијам. Типична македонштина е кога ќе се направи катастрофален избор да се користи баналната и излитена реченица: абе кеиф се плаќа.

Apple = играчка, за ограничени луѓе што не знаат како со компјутер, а и за оние кои имаат ќеф да пробаат. No offense

Башка, iMac е непто сто се вика defective by design кога станува збор за перформанси. Процесорот прегрева како од шала и намалува фрекфенција и волтажа. За какви перформанси збориш не ми е јасно...
 
Последна промена:

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,753
11,196
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Само да прашам...овие ли се ограничените лиѓе што незнаат како со компјутер и треба да идат во бардовци? Или?
http://www.businessinsider.com/pixar-uses-apples-mac-pro-to-make-films-2014-1
А ова е добро. Не се мешам во дискусијата за епл но баш ме заинтересира. Нели Пиксар е на Епл па и затоа си ги фалат и користат мековите.

Инаку сепак користат и други компјутери а рендеринг не прават на Мек ОС туку на Линукс фарма:

https://www.quora.com/Are-all-Pixars-computers-Apple

http://www.slashfilm.com/cool-stuff-a-look-at-pixar-and-lucasfilms-renderfarms/

http://pixar-animation.weebly.com/use-of-technology.html

Баш ме заинтересира па да најдам повеќе време ќе потчитнам повеќе.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: voah

voah

Баниран/a
5 септември 2014
626
499
Секогаш ќе има За и Против...

Но е жалосно да се каже дека Аппле компјутерите не чинат...

Да поскапи се ама дека не чинат :(

Најдобар Виндовс лаптоп е Мек бук про :) што понатаму?
 

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,411
2,038
Скопје
www.rop.mk
за фарма скоро и да не треба OS..така да linux е супер за тоа.. ама и за работа го користат.. тоа ќе стане стандард ако веќе не е.
друго е муабетот.. не се само Pixar во CG индустријата...да не зборам за аудио индустријата.. и има многу кои користат мекови... ама ние овде.. „сме имале можност да видиме iPhone и touch, и тоа било катастрофа..значи Apple е за малоумни деца чиви родители немаат пари“....
овој iMac е идеален за фрилансери чива работа не е рендер со денови....ама ете...
 
Последна промена:

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,126
3,633
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
@imperial изгледа си се навредил и си се пронашол некаде во мојот коментар, гледам си ме цитирал. тоа е мое лично мислење од прва рака и не ми се свиѓало, а тоа шо ти си се навредил од тоа, твој проблем. друго немам шо да ти кажам
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,753
11,196
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Колку и да сме гласни со нашите убедувања Епл секогаш ќе има клиентела. Некои од нив зашто знаат зошто т.е. работат со нив а некои и немаат поим но купуваат затоа што мислат дека тоа е совршенство. И тоа за нив е доволна причина.

Колку повеќе избор толку подобро. Нема да биде добро ако на светот постои само Виндовс и хардвер оптимизиран само за него.

Јас лично не гледам потреба да бидам дел од затворениот екосистем кој дури и мислам дека ќе ме ограничи во поглед на тоа за што го користам компјутерот. Но немам ништо против кој сака да си ги купува.

Искрено она што јас сакам да видам е повеќе корисници на мек ОС компјутери и поголема дискусија околу нив на форумов.
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
...
Apple = играчка, за ограничени луѓе што не знаат како со компјутер, а и за оние кои имаат ќеф да пробаат. No offense
Apple = алатка, за продуктивни луѓе што немаат намера да се замараат со 1001 тракатаници за да го доведат системот во работна состојба ( во одредени професии ).

Искрено она што јас сакам да видам е повеќе корисници на мек ОС компјутери и поголема дискусија околу нив на форумов.
Јас мислам има машала корисници на Mac OS кои се членови на форумов, вклучувајќи луѓе кои го користат професионално и со добро издржани причини, но и луѓе го користат за конзумирање на содржина.
Но кога и да се дискутира на тема поврзана со Мек, некои луѓе се наоѓаат повикани да ни направат "услуга" и да не конвертираат на правата религија "windows" бидејќи сме многу глупави и трошиме наши пари на нешто што тие не го сакаат.
Не знам зошто на форум за технологија, некој би се осеќал приморано да го брани својот избор, како да постои едно технолошко решение и сите други се инфериорни према тоа.
 

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,411
2,038
Скопје
www.rop.mk
Се додека е тренд да се плука по успешните...муабет нема...еве можда voah ќе сподели искуство. Зборам за реално корисничко искуство без ниту еден бенчмарк.
@spiritBreaker воопшто не сум навреден...само боли фактот дека моите сограѓани потпаднале под влијание на америчките деришта и го прифатиле нивното мислење како свое. Повреден сум од начинот на кој младината дискутира.... а богами и по некоја старина ;)
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Абе ја дотупевте дискусијава, едноставно е:

Епл се стварно многу кул производи, кои се многу многу поскапи од било што што ќе земеш од друг бренд со појаки перформанси - дури и за мекбук про веќе има подобри алтернативи но, на крај на денот:

Епл се слик, и кул, и се бренд и некои луѓе едноставно тоа го сакаат.

Оперативниот ОС ИКС исто, не е можеби најотворен но има луѓе кои сакаат колку е личен и валјда им одговара и за технички работи во некој ранг на професии.

Кој шо сака нека си купи, тоа е на крај на денот.

Брендовите некогаш вредат повеќе од конфигурација.

Лично, го сакам најдоброто од два света - јас секогаш би купил тинкпад пред мекбук, добар десктоп пред мек компјутер, али тоа е тоа што мене ми одговара и треба.

Нема тука конвертирања препукувања, има тон рецензии и се гледа кој компјутер колку е јак, а за вкус и за дизајн не се дискутира.

На крај на денот има луѓе фрлаат милијарди за уметнички слики кои на поголемиот дел од светот може ќе му се грди, но некој кој диктира бренд кажал дека се д шит. И не гледам никој да се кара дека милионеров не требало да ја купи сликата. Но сите можеме да си мислиме дека е будала - али го боли него, му се може.

Пис аут!
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,777
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Но кога и да се дискутира на тема поврзана со Мек, некои луѓе се наоѓаат повикани да ни направат "услуга" и да не конвертираат на правата религија "windows" бидејќи сме многу глупави и трошиме наши пари на нешто што тие не го сакаат.
Не знам зошто на форум за технологија, некој би се осеќал приморано да го брани својот избор, како да постои едно технолошко решение и сите други се инфериорни према тоа.
Напротив. Тоа е тоа што Apple зомбијата го прават и го отекуваат секое маде. Како тоа е најдобро а другот е тиња, онака снобски.

Прочитај некоја страна наназад и ќе видиш од каде доаѓа провокацијата, немој и ти да бидеш Apple-zombie. Изгледа во user's manual ви пишува како да ги вреѓате Windows-џиите и да им ги отекувате мадињата.
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,777
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Не барај My Computer и диск, барај Finder и Spotlight.
Со Spotlight ќе се преродиш во пребарувањето и пристап до документите, такво нешто не постои на Windows.
Не заебавај? Таман реков конечно едно нешто што има на mac os а нема на Windows, али ain't gonna happen.
http://www.nextofwindows.com/launchy-is-an-alternative-of-macs-spotlight-for-windows

Само едно од многуте.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,512
3,259
Знаев дека ќе дојде Астро со неговата затуцаност у Windows.
Launchy постои од Windows XP ама не е дел од интегралниот дел на Windows, индексирањето, брзината и функциите се неспоредливи со Spotlight, кој не пробал незнае што зборувам (ова е и за Тошекс оти гледам смешно му е затоа што си мисли дека се има во Windows start менито).
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Знаев дека ќе дојде Астро со неговата затуцаност у Windows.
Launchy постои од Windows XP ама не е дел од интегралниот дел на Windows, индексирањето, брзината и функциите се неспоредливи со Spotlight, кој не пробал незнае што зборувам (ова е и за Тошекс оти гледам смешно му е затоа што си мисли дека се има во Windows start менито).
Мене ми е смешно дека ко типична епл реакција: ние измисливме топла вода :)

Не е битно кое е подобро, битно веќе живееме во ера кај шо шо и да има на еден популарен оперативен ќе го има и на друг. Да не тресеме сеа ова било чудо невидено само од епл ексклузивно.

EDIT: Брз гугл резултат кажува дека ОС ИКС ја вовеле функцијава далеку после виндоус така да и тоа ми е лол. Типично од епл да ископира (и не ретко направи нешто подобро од тоа што веќе имало) и да се фали ко они го измислиле. Исто и за лајв фотките кои 5 години пред тоа ги има на виндоус телефони.

http://www.digitaltrends.com/computing/os-x-yosemite-spotlight-is-like-a-better-windows-8-search/
 

Aster MK

Gaining Experience
27 јули 2015
330
333
Поентата е: Spotlight е подобар од Star мени пребарување.
Користам Windows ама можам тоа да го признам.
 

lynx

Unstoppable
4 септември 2008
3,512
3,259
Другар не си го мерам јас, само ти кажувам од лично искуство како корисник на обете оперативни од лично искуство може да кажам дека Spotlight како интегрална опција на OS X е далеку подобро.

Инаку мислам дека ти немаш користено OS X барем по пишувањево на форумов и затоа мислам дека немаш право да дискутираш за ова.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Поентата е: Spotlight е подобар од Star мени пребарување.
Користам Windows ама можам тоа да го признам.
Абе несомнено сигурно не тресете за тоа брат, и не одам контра, плус да не се зезаме сите мекови се на SSD а дој да видиш ти како работи и на виндоус срчот на SSD и со 16 гига рам :))

И пак не би се контрал дека валјда или можеби спотлајт е пооптимизирано, кој го знае.

Мене ми е лол како излегуваат одма тука фаци и викаат: Ау ова чудово, вакво нешто не си видел на виндоус XD

Другар не си го мерам јас, само ти кажувам од лично искуство како корисник на обете оперативни од лично искуство може да кажам дека Spotlight како интегрална опција на OS X е далеку подобро.

Инаку мислам дека ти немаш користено OS X барем по пишувањево на форумов и затоа мислам дека немаш право да дискутираш за ова.
Иам користено се што имаат епл. Онака мех сум, ќе кажам си имаат предности и недостатоци, јас оправдувам кој сака што сака да си користи ама ми е многу смешно секојпат коа некој ќе каже нешто епско од типот: ОВА САМО ЕПЛ ГО ИМААТ, и после тоа коа ќе излезе епл го копирале стално е аргументот - да ама епл го прави подобро. Мех :))
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,777
11,084
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Другар не си го мерам јас, само ти кажувам од лично искуство како корисник на обете оперативни од лично искуство може да кажам дека Spotlight како интегрална опција на OS X е далеку подобро.

Инаку мислам дека ти немаш користено OS X барем по пишувањево на форумов и затоа мислам дека немаш право да дискутираш за ова.
Едно е да речеш „подобро е од кај Windows“ а друго е да речеш „такво нешто на Windows не постои“.
Сеа што треба да речам јас? "Lynx, по твоево пишување ти немаш право да зборуваш ни за Windows ни за OSX"?

Дај не бидете снобови и инаетлии. Читајте што пишувате.
 

toshex

Unbeatable
18 септември 2013
5,278
5,792
Мелмак
Јас се пресмеав луѓе :D И тоа коментарот: ти немаш право да зборуваш, дека живееш во камено доба и не си видел епл производ XD

Иам работено со тимови дизајнери, мак девелопери шо не сакаат или не можат да работат на ништо друго освен мек, и побогу има продавница за мек каде шо секој може да оди да си расчачка мек компјутер - не сме во 1732 година :D

Многу ме пали ама тоа конзервата/корпа за отпадоци на епл. Уф. П.С: и мек можеш на виндоус да работиш ^_^ многу луѓе и преферираат така хахаха
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,742
Мислења
856,576
Членови
29,747
Најнов член
Mitra1987
На врв Дно