• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Mac OS vs Windows

 • Ја почнал/а темата
 • #1

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Чекајте малце другари, како прво ова ќе биде прв мој пост/коментар малку подолг но со мој заклучок кој го имам донесено со мое искуство а и со читање на форуми од нет.
Додека не почнав да користам Mac OS, бев страствен user на (Windows XP, 7, 8/8.1 и 10). Зборувам со сите лиценци, купување апликаци, музика и тн. ова не е фалење туку официјално и легално користење на аплиативен софтвер и музика, кој за жал повеќето од вас ќе се зачудат и ќе ме рангираат во несватенуи луѓе... :) Во екот на (просечна година) ефективно користење на Windows, се случуваше да го форматирам компјутерот најмалку два/три пати или се замарав со чистење на спајвери/вируси.
Кога се префрлив на Mac, уствари сватив што е најдобро (во секоја смисла на зборот.)! Перфектно интегриран софтвер со хардвер (со по некое багче, кое се средува со честите апдетјти). Со тек на време направив надградба од хдд во ссд и го фулирав (16GB) рам и воочив уште толку подобрувања и решив дека никогаш нема да се вратам на Windows. Околу делот за апликативен софтвер и игрици со тек на време можам да гарантирам (ќе ви најдам и факти), дека 90% од пазарот веќе се интегрира и девелопира со апликации и игрици за Mac OS.

Во меѓу време почнав да барам и да се замарам со hackintosh верзии за мојот (не толку солиден) десктоп компјутер и за него најдов идеално решение (иако не толку перфектно ама си функционира) и сега дома сум Mac OS ориентиран! Не порекувам некои компатибилности и опции кои ги има на Win (кој го имам како втора опција) а ги нема на Mac, но искрено можам да живеам и без нив но со постабилни компјутери (конкретно мислам на стабилен Оперативен Систем), без чистење вируси, реинсталирања и слично...

Така да друже, мило ми е што не избра нас и си наш потрошувач, ќе му видиш "аир" на компјутеот и за некој месец те очекувам со позитивен коментар ама подолг од мојов... ;)
 

voah

Баниран/a
5 септември 2014
626
499
Чекајте малце другари, како прво ова ќе биде прв мој пост/коментар малку подолг но со мој заклучок кој го имам донесено со мое искуство а и со читање на форуми од нет.
Додека не почнав да користам Mac OS, бев страствен user на (Windows XP, 7, 8/8.1 и 10). Зборувам со сите лиценци, купување апликаци, музика и тн. ова не е фалење туку официјално и легално користење на аплиативен софтвер и музика, кој за жал повеќето од вас ќе се зачудат и ќе ме рангираат во несватенуи луѓе... :) Во екот на (просечна година) ефективно користење на Windows, се случуваше да го форматирам компјутерот најмалку два/три пати или се замарав со чистење на спајвери/вируси.
Кога се префрлив на Mac, уствари сватив што е најдобро (во секоја смисла на зборот.)! Перфектно интегриран софтвер со хардвер (со по некое багче, кое се средува со честите апдетјти). Со тек на време направив надградба од хдд во ссд и го фулирав (16GB) рам и воочив уште толку подобрувања и решив дека никогаш нема да се вратам на Windows. Околу делот за апликативен софтвер и игрици со тек на време можам да гарантирам (ќе ви најдам и факти), дека 90% од пазарот веќе се интегрира и девелопира со апликации и игрици за Mac OS.

Во меѓу време почнав да барам и да се замарам со hackintosh верзии за мојот (не толку солиден) десктоп компјутер и за него најдов идеално решение (иако не толку перфектно ама си функционира) и сега дома сум Mac OS ориентиран! Не порекувам некои компатибилности и опции кои ги има на Win (кој го имам како втора опција) а ги нема на Mac, но искрено можам да живеам и без нив но со постабилни компјутери (конкретно мислам на стабилен Оперативен Систем), без чистење вируси, реинсталирања и слично...

Така да друже, мило ми е што не избра нас и си наш потрошувач, ќе му видиш "аир" на компјутеот и за некој месец те очекувам со позитивен коментар ама подолг од мојов... ;)
Фала друже за постот и што се помачи да го изнапишиш... :)
Исто како и тебе и јас сум корисник хард кор на Виндовс веќе мноогу години да не речам од 95 па наваму...
Мек навистина до пред некое време (5-6) немаше ништо асално за него и никој не се замараше но сега кога решив да купам се порасчитав и сватив дека дооста апликации и игри веќе ги има за Мек.

Далеку како на Виндовс но како што рече и ти можам да преживеам без нив.

Е сега ке го земам во текот на неделава па ке пишам кога ке видам како функционира...
Моментално го учам од Јутуб :).

Би те замолил да ми пуштиш некои торент сајтови за Пиратски апликации/ игри би ти бил крајно благодарен...
Иначе сега за сега дефинитивно ке ја купам Старкрафт 2 а за останатите работи ке се снајдам...
Позз
 

Isak Keyten

Practice makes perfect
25 ноември 2014
1,125
1,266
Скопје
Isak Keyten's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i5-4460 Processor 6M Cache, 3.20 GHz Haswell 22nm Technology
Motherboard
ASUS H81M-K (SOCKET 1150)
Storage
Samsung SSD 850 PRO 120GB
PSU
Thermaltake TR2 Bronze 700W
RAM
Kingston HyperX DDR3 8GB 1600Mhz Single-channel
Video card
ASUS AMD Radeon R9 280x 3072MB
Mouse
Micfosoft IntelliMouse Optical 1.1 Black
OS
macOS Sierra - 10.12.1
Чекајте малце другари, како прво ова ќе биде прв мој пост/коментар малку подолг но со мој заклучок кој го имам донесено со мое искуство а и со читање на форуми од нет.
Додека не почнав да користам Mac OS, бев страствен user на (Windows XP, 7, 8/8.1 и 10). Зборувам со сите лиценци, купување апликаци, музика и тн. ова не е фалење туку официјално и легално користење на аплиативен софтвер и музика, кој за жал повеќето од вас ќе се зачудат и ќе ме рангираат во несватенуи луѓе... :) Во екот на (просечна година) ефективно користење на Windows, се случуваше да го форматирам компјутерот најмалку два/три пати или се замарав со чистење на спајвери/вируси.
Кога се префрлив на Mac, уствари сватив што е најдобро (во секоја смисла на зборот.)! Перфектно интегриран софтвер со хардвер (со по некое багче, кое се средува со честите апдетјти). Со тек на време направив надградба од хдд во ссд и го фулирав (16GB) рам и воочив уште толку подобрувања и решив дека никогаш нема да се вратам на Windows. Околу делот за апликативен софтвер и игрици со тек на време можам да гарантирам (ќе ви најдам и факти), дека 90% од пазарот веќе се интегрира и девелопира со апликации и игрици за Mac OS.

Во меѓу време почнав да барам и да се замарам со hackintosh верзии за мојот (не толку солиден) десктоп компјутер и за него најдов идеално решение (иако не толку перфектно ама си функционира) и сега дома сум Mac OS ориентиран! Не порекувам некои компатибилности и опции кои ги има на Win (кој го имам како втора опција) а ги нема на Mac, но искрено можам да живеам и без нив но со постабилни компјутери (конкретно мислам на стабилен Оперативен Систем), без чистење вируси, реинсталирања и слично...

Така да друже, мило ми е што не избра нас и си наш потрошувач, ќе му видиш "аир" на компјутеот и за некој месец те очекувам со позитивен коментар ама подолг од мојов... ;)
Коа ќе станат игрите по-популарни, или можеби ќе се девелопне GPU-passthrough за OSX да емулираме виндоус - ќе се префрлиме на хакинтош.
До тогаш ние гејмерите неаме избор реално.

Јас да сум гејмер, искрено никогаш не би купил Mac. Но не дека нема избор за добри игрици на Mac платформа...
Не дека нема ама онака дали 1/5 ААА игри ги има на мек, рестото 1/50. Од ММО игриците скоро ниедна освен вов или нешо такво од близард/валве.
 
Изменето од модератор:
 • Ја почнал/а темата
 • #4

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Не дека нема ама онака дали 1/5 ААА игри ги има на мек, рестото 1/50. Од ММО игриците скоро ниедна освен вов или нешо такво од близард/валве.
јас лично имам неколку серијали од Call of Duty, CS, Batman, Gameloft Asphalt, GTA, Tomb Raider, Worms etc.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: voah

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,243
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
@vladealfagv

Добредојде на форумов и добро те најдовме како претставник на Јаболката во нашата мила татковина. :D

Нормално е, како продавач на Јаболки да ги фалиш и истакнуваш нивните предности, а да ги прикриваш нивните недостатоци. Сепак ова е IT форум и добар дел од членството овде се долгогдишни пациенти и зависници од компјутери. Па затоа кога нешто се промовира треба многу да се внимава што е тоа кое се промовира и на кој начин.До сега имало стотици дебати околу Mac + Mac OS и останато, се надевам дека нема да ја сведеме темава на уште една таква дискусија, но бидејќи си претставник на Јаболкото, еве јас како независен корисник ќе си го кажам моето искуство.

Не знам зошто толку се величи оперативниот систем на Јаболкото кој не е ништо повеќе од една осакатена Линукс дистрибуција. Јас користам Windows повеќе од 20 години (од Win 3 па наваму) при што сум имал во минатото проблеми и главоболки, но не и денес. Денес имам еден куп Win машини на кои со години не е преинсталиран OS, односно преинсталиран е само кога сум решил да го апгрејдувам на понов. Дома од 7 компјутери, 6 имаат Windows како оперативен систем, а еден Mac OS (на кој што му давам шанса). На работа 10 сервери, околу 150 десктопи и преку 100 лаптопи се на Microsoft оперативни системи и немаат проблеми. На ниеден од моите компјутери не сум закачил вирус со години иако немам инсталиран антивирус. Ниту ми крешнуваат, ниту имам било каков проблем од оние кои наводно ги немаат Јаболките, а требале да ги имаат другите. Додуша ми крешнал гејминг PC-то поради лоши AMD драјвери за графичките, ама затоа и многу пати ми крешнал Фајрфоксот на Мекбукот. Проблеми со кочење и слично последно сум имал со Win Vista, која беше срање оперативен систем. Но од windows 7 па наваму не сум имал никакви проблеми со ниту една машина на Windows, а тоа се повеќе од 6 години.

За разлика од Windows машините, со јаболкото имам постојано фалинки. Нонстоп нешто му фали или не функционира. Првата фрустрација ми дојде дента кога го отпакував мојот MacBook Pro и почнав да го инсталирам и сетирам. Изгубив два дена во фрустрации обидувајќи се да го подесам e-mail-от, за да се помирам со фактот дека од незнам какви причини мејлот неможе да ми функционира затоа што не сум имал на работа најнов Microsoft Exchange Server. Во исто време со иститот тој сервер без проблем си функционираше e-mail-от на iPhone 5/6(како и на сите останати телефони). Па така скоро цела година, додека мејл серверот не го надградивме со нов MS Exchange Server 2013, си примав/праќав e-mail преку webmail што е релативно спор и идиотски метод.
Понатаму, имав и сеуште имам проблеми со MS Office(лиценсиран). PPT презентациите и XLS документите кога ќе ги отворам на Мекбукот изгледаат поразлично одошто на било кој друг не-јаболко компјутер: елементите/рамките се изместени, има некакви карактери по слајдовите, спејсингот и проредот се различни и т.н.

Но нејсе, јас како долгогодишен корисник на компјутери и на Windows за две години aктивно користење(му дадов шанса за да го научам и да почнам да го користам) не успеав да се прилагодам на Mac OS. Сите шорткати се направени обратно ко за инает да не се снајдам, за 80% од фајловите и медиите кои сакам да ги отварам морам да купам незнам си каков софтвер и да донирам орган, а за што под Windows не треба ништо да плаќам и т.н. Па така, dual boot со златен Windows е компромисното решение за главоболките со Mac OS(нека живее за да пратам до каде се).

Што се однесува до хардверскиот дел, MacBook Pro-то до сега е најкомпактниот и најсолидно сработен преносен компјутер кој сум го имал, а сум имал многу. За офис работа, сурфање, гледање филмови и зборење на скајп има се што би сакал да има од перформанси и неможам да посакам ништо повеќе: ултра-ефикасен Haswell процесор со најефикасната до тогаш Iris Pro графика, 8 GB RAM, 512GB SSD, фантастичен 13.3" QHD дисплеј, најдобриот трекпад што постои и квалитетна батерија која и по година ипол надпросечна експлоатација одлично држи. Притоа е лесен за носење што ми е многу битно затоа што често патувам (бар 20 пати годишно летам за некаде). Откога го имам него не сум чепнал ниту еден друг ноутбук кој го имам(имав уште 3, сега имам уште 2 кои ги користи жена ми и децата).

Што се однесува до игрите, да не се лажеме, да не си кажуваме вицови и приказни: http://www.macgamerhq.com/opinion/2015-best-mac-games-planned/
Околу хардверот, исто така умреа приказните уште пред 10 години кога од IBM PowerPC G5(Antares) се префрлија на x86 со Intel Core Duo(Yonah).
Мековите се сведоа на тоа да бидат конвенционални компјутери во фенси пакување и различен оперативен систем како метод за чарџање пари. Па така ако на некој му дошло до оперативниот систем има катаљарда дистрибуции на Linux кои се далеку побрзи, подоверливи и побезбедни од било кој Mac OS. Ако на некој му треба квалитетен, современ и брз хардвер, на пазарот се нудат поквалитетни производи од оние на Apple.
Значи ниту хардверот, ниту софтверот се адути на Apple. Живее на старата слава од времето кога навистина беа иноватори и лидери. Но денес се далеку од тоа, а се само плагијатори и шминкери на туѓи измишљотини. За нивна среќа, со текот на годините стекнаа една голема група на лојални фанови, верници и следбеници, но и снобови на кои функционалноста им е небитна, а јаболките ги доживуваат како накит.
 
Последна промена:

voah

Баниран/a
5 септември 2014
626
499
Да не ме сватите погрешно ...
До сега имам повеќе сретнато луѓе кои ми рекле од кога користам Мек нема никогаш повеќе да се вратам на Виндовс од колку обратниот случај...
Најверојатно мал број од нив биле гејмери но сите подеднакво исто ми кажаа...
И јас одржував сервери и компјутери со Виндовси ама не го делам мислењето со погорниот пост..
Секој пат проблеми со мржа , па се гледаат па не се гледаат, па неможе да принтаат на некој принтер во друга просторија од нигде никаде, вируси ехееее нон стоп... Тетки кои викаат јас ништо не направив ете наеднаш не ми работе тооо Среќа се тргнав од таа проблематика со време :)
Проблеми има и тоа како со виндовс ...
Најмалку респект, имам проблеми со Вин 10 но тој некако ми изгледа како не доработен...

До вчера на машина со и7 и ссд таск менаџерот се стартуваше по 10 сек...после неколку апдејти се среди...
Апликацијата фото сеуште не е средена ... Еве кликнете слика и направете зоом ке видите како ке се исчисте кога ке одзумирате пак е матна :(.
Апликација музика... Пишташ песна и сакаш да ја извртиш одма напред е па не може чекаш едно 4-5 сек.. Итн итн.
Мекот изгледа некако пали вози и се работи мазно и со мнооогу подобри ефекти незнам искрено што му е проблем на Виндовсот да убаце сл ефекти кои навистина го прават Ос мноогу подобар...
Земав маус на Микрософт со тач како на Мек :( :( 100 пати се покајав ...
Катастрофа ни една гестикулација не функционира... Едноставно не ми се веруваше.

Ај ке пробам наскоро па ке пишам искуство ... Јас сум реален ако нешто нечине иако ке мавнам 2500 евра ке го кажам тоа... Нема што да ги правдам... :)
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4,761
4,246
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Ajde ne mu rasipuvajte kejf na covekot, imal kejf za Mac i si kupil covekot i sam znae deka mozel 2 pati po silna masina da prai ama kejfot mu bil za Mac i se znae kejfot se plakja skapo.

So zdravje da si go sluzis i sea samo use eden Premium Account od Brazzers i cepaj Izeteee na 5K
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,075
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Друже уште не ми е земено ... Во текот на неделава.
А и не планирам да се правдам туку напротив да кажам мислење...
Мене не ми е проблем ако до толку нечине да го шитнам одма за 500 евра пониска цена...
И пак за 2000 евра ке направам Зверотина која ти сакаш да ми ја кажеш а јас Мноооогу добро знам што е тоа дури подобро од што можеш да замислиш...
Но ќеифот е сосема поинакво нешто . :)
Ако маестро, фино чим си решил да си го напраиш ќефот.
Ај види па кажи. Опни некој хард кор оверклок резултат, нек цркну душмани :D

Со здравје да си го гледаш. Види молим те Civilization V дали ќе можеш да ја пуштиш, ептен добро би бизгледало тоа на 4/5К
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: voah

imperial

V.I.P
12 август 2009
1,411
2,038
Скопје
www.rop.mk
После амигата 4000 од 1993 единствен ќејф од пц сум доживеал само со imac 2010. За греота е хардвески гледано, во исто врме земав и пц 3 пати појак и поевтин....ама џабе.
Ако намената е ќејф..немаш утка.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #10

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Значи тематикава има доста за разговарање, само едно ќе кажам... кога се има пари, може да се склопи СÈ, ама џабе е склопувањето кога функционалност нема...
под функционалност подразбирам, стабилност на ОС и неговата перфектна интеграција со харверот (што во во случајов тоа го има само Mac компјутери)!
ќе го пингам @gOJDO и пак ќе кажам, има опции кој ги има на Win а ги нема на Mac (а и обратно)... Но има многу безбедности кои ги има на Mac а Microsoft не се ни потрудиле да ги направат...
 
Последна промена:
 • Ми се допаѓа
Реакции: voah

Aster MK

Gaining Experience
27 јули 2015
330
333
Тоа дека Mac OS X има подобра интеграција со хардверот да, ама со Windows лично никогаш не сум имал толку големи проблеми. На секој компјутер каде што сум го инсталирал Windows 10, некои со добри спецификации некои многу послаби, секаде работел перфектно, брзо, респонзивно, без сериозни багови и никогаш досега не сум морал да форматирам/преинсталирам Windows од 7 па наваму. Само еднаш сум имал BSOD на 8.1 и тоа поради нестабилен оверклок на графичката. Не велам дека Windows е секаде перфектен ама мене никогаш не ми правел ниту најмал проблем.

И нели година по година истражувања покажуваат дека OS X има повеќе сигурносни пропусти од Windows?
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,075
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Да, OSX Има многу повеќе безбедносни пропусти од Windows.

Значи тематикава има доста за разговарање, само едно ќе кажам... кога се има пари, може да се склопи СÈ, ама џабе е склопувањето кога функционалност нема...
под функционалност подразбирам, стабилност на ОС и неговата перфектна интеграција со харверот (што во во случајов тоа го има само Mac компјутери)!
ќе го пингам @gOJDO и пак ќе кажам, има опции кој ги има на Win а ги нема на Mac (а и обратно)... Но има многу безбедности кои ги има на Mac а Microsoft не се ни потрудиле да ги направат...
Знаеш, утре кога нема да работиш таму кај што работиш и кога ќе прочиташ што си напишал нема да ти се верува колку си бил необјективен. Знам дека те читаат од менаџментот, ама многу далеку си од реалноста со последново кажано.
 

prichina

Unbeatable
24 мај 2009
7,860
5,051
Скопје
prichina's setup  
Processor & Cooler
i7 920 | Z600 + NF-A15 Noctua
Motherboard
AsRock X58 Extreme
Storage
Crucial M4 128GB | RAID0 2xWD500AAKX | 1.5 TB Seagate во Cooler Master Xport 351
PSU
Cooler Master V850
RAM
3x8GB ddr3 1600
Video card
GTX 1070 (за 3д рендер и видео едитирање) + Sapphire R9 290X (modded with Trixx) + Asus 7970 Matrix (АМД-то - овие две за копање)
Case
HAF 922 | Fan Control (PWM) DeepCool Rockman
Mouse
SteelSeries Kana | Gamepad's: 2xRumblepad 2 (wireless) + 1x Rumblepad 2(with wire) / Wireless kombo Тастатура + Mаус од A4Tech
Keyboard
Razer Lycosa | Graphics Tablet: Wacom Intuos Pro $
Audio
X-FI Platinum + Remote | Tannoy Mercury F1 Custom | Marantz PM-44 SE mkII | Audio Technica m40fs
Monitor
Dell U2412M
OS
Windows 10 pro
Абе на крај со дискусијава ја провлекувате да се заклучи дека ултимативен производ за да се купи е Apple производ..шовие , опрајте се :)

Инаку...
Проблемот со негледање во мрежа сеуште постои, откако ќе падне еден компјутер, за да ги гледа во мрежа останатите компјутери, најчесто треба сите да се рестартираат. Ама проблемот е човечки error во секој случај...треба сите да се логираат на ист акаунт, оние што имаат различен приватен акаунт, тие се error-от во мрежата :) Ондак ќе мора сите рестарт да прават...
т.е. Ова зборам само за Windows 7 ....за друвие поновиве, не знам, може опраиле...

Не знам дали сте се запознале со оваа околина :) Како ултимативна Тач околина :) http://www.wacom.com/en-us
Wacom > Apple
 
Последна промена:
 • Ми се допаѓа
Реакции: voah
 • Ја почнал/а темата
 • #15

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Тоа дека Mac OS X има подобра интеграција со хардверот да, ама со Windows лично никогаш не сум имал толку големи проблеми. На секој компјутер каде што сум го инсталирал Windows 10, некои со добри спецификации некои многу послаби, секаде работел перфектно, брзо, респонзивно, без сериозни багови и никогаш досега не сум морал да форматирам/преинсталирам Windows од 7 па наваму. Само еднаш сум имал BSOD на 8.1 и тоа поради нестабилен оверклок на графичката. Не велам дека Windows е секаде перфектен ама мене никогаш не ми правел ниту најмал проблем.

И нели година по година истражувања покажуваат дека OS X има повеќе сигурносни пропусти од Windows?
искрено Windows 10 почна по малку да ми дава доверба, но сепак ќе си останам на Mac!
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,075
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Проблемот е што никој од нив не е во homegroup. Никој не го прави тоа. Да го прави тоа проблемот што го кажуваш нема да постои

Не знам како дефектен производ ти дава доверба. Windows 10 е глупост. Му треба уште најмалку година дена за да се среди како треба. Microsoft со глава у ѕид ги прават истите глупости што ги правеше Apple и затоа е на ова дереџе.
 
 • Ја почнал/а темата
 • #17

vladealfagv

Gaining Experience
31 јануари 2016
104
91
Гостивар
www.zagreota.com
vladealfagv's setup  
Processor & Cooler
2,5 GHz Intel Core i5
Storage
Integral P Series 3 Media 480 GB Solid State SATA Drive + APPLE HDD TOSHIBA MK5065GSXF Media 500 GB SATA Disk
RAM
16 GB 1333 MHz DDR3
Video card
Intel HD Graphics 4000 1536 MB
Audio
Intel High Definition Audio
OS
Mac OS
Проблемот е што никој од нив не е во homegroup. Никој не го прави тоа. Да го прави тоа проблемот што го кажуваш нема да постои

Не знам како дефектен производ ти дава доверба. Windows 10 е глупост. Му треба уште најмалку година дена за да се среди како треба. Microsoft со глава у ѕид ги прават истите глупости што ги правеше Apple и затоа е на ова дереџе.
јас имам добиено заклучок дека оперативниве системи се трудат да ги унифицираат...
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: voah

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1,685
343
Ми се чини дека на форумов ниту една тема поврзана со Mac не поминала без задолжителните "за тие пари ќе купиш ваква конфигурација со толку пати појаки делови".

Кога човек бара мислење за Мек, не секогаш сака да го има најакиот хардвер за тие пари. Кога човек се распрашува за бентли, него не му дошло да му кажат дека за тие пари може да купи 5 форд мустанг со 15милиони коњски сили, каде што радиото антената фаќа повеќе фреквенции, а и гумите се малце подебели.

Apple продава корисничко искуство. Дали тоа корисничко искуство е за секого? Не. Дали прават грешки? Да.
Но за тие што ќе се пронајдат во тоа корисничко искуство, нема подобро.

Лично јас сум бил најголем хејтер на епл производи. Склоп на околности ме донесо до ситуација да морам да влезам во еко-системот. Моментално сум на втора машина и сум презадоволен. Во однос на моите потреби, на моите секојдневни проблеми, Macbook Pro - то ми овозможува добри решенија. До пред кратко имав и MacBook Air, и тој ги задоволуваше перфектно моите потреби.

Од друга страна, во поглед на мобилните направи, сеуште не сум продаден на тоа дека ми треба ајфон. Постојат голем број корисници кои се задоволни со ајфон, јас не сум. Моите проблеми во секојдневното користење подобро ги решава моментално андроид. Ако утре тоа се промени, ќе променам и направа(платформа).

Гледате, кога купувам продукт, неговата вредност за мене не е сума од вредноста на деловите од кои е изграден. Некогаш целото вреди повеќе него сумата од деловите.

Затоа @voah со среќа да ти е новиот Мек. Нека бидат на негова страна боговите на технологијата. На почеток ќе имаш проблем да се навикнеш на MacOS но кога ќе се навикнеш можеби ќе заклучиш дека има причина зошто се различни од Windows -от со кој сме пораснале.

До останатите, ако вам Мек не ви нуди задоволително решение за вашите дневни проблеми, тогаш сте направиле правилен избор со безбројните алтернативи.
 

gOJDO

Illuminator
23 јануари 2008
10,243
16,524
сред село
gOJDO's setup  
Processor & Cooler
Intel со вентилатор
Motherboard
Asus
Storage
полн
PSU
ЕВН Снабдување
RAM
алуминиумски
Video card
Super VGA
Case
closed
Mouse
хрчак домашен
Keyboard
механичка
Audio
сардисаунд
Monitor
телевизор у боја
OS
Windows
Значи тематикава има доста за разговарање, само едно ќе кажам... кога се има пари, може да се склопи СÈ, ама џабе е склопувањето кога функционалност нема...
Се согласувам! Апсолтуно таков е примерот со Mac и фамозниот 5К 27" диспеј. Можеш да го купиш ако имаш пари, ама нема никаква функционалност. Aј да речеме дека Apple ќе измисли aj-Двоглед, ај-Лупа или ај-Микроскоп па обичен смртник без очи соколови за само две-тристотини евра ќе може да ја примети деталноста на резолуцијата. Арно ама оперативниот систем Mac OS вози само на четвртина од пикселите(2560x1440) кои ги прикажува мониторот, апскејлирано на нативна резолуција. Да е трагедијата комплетна, графичката Radeon m290x не е ни мид-рејнџ и понови игри со вклучени детали едвај може да игра на резолуција која прикажува 10% (1680x900) од реалните можности на мониторот (5120x2880). Уствари може да игра откога ќе си инсталира Windows бидејќи за Mac OS нема портирано ни 10% од најпопуларните игри кои се играат во моментов.

под функционалност подразбирам, стабилност на ОС и неговата перфектна интеграција со харверот (што во во случајов тоа го има само Mac компјутери)!
А каква врска со функционалност има стабилност на ОС-от и слично, кога не функционираат програмите и најфундаменталните работи како e-mail?
Сигурно не е функционалност тоа што не можам да примам и праќам мејлови на мојот нов MacBook Pro од 1800 евра, а можам на било кој друг компјутер и мобилен телефон? Нели е перфектно интегриран? Па зошто немав проблем со ниеден друг компјутер или мобилен, а само имав проблем со мојот Mac компјутер на Mac оперативниост систем?
Исто така не е функционалност тоа што PPT слајдовите на мојот Mac ми изгледаат различно отколку на сите други компјутери и тоа не како што јас сум сакал и сум ги дизајнирал. Каде е перфектната интеграција и функционалност ако јас не можам ни најосновни офис работи да вршам на мојот Mac?

ќе го пингам @gOJDO и пак ќе кажам, има опции кој ги има на Win а ги нема на Mac (а и обратно)...
Јас не успеав да откријам ни една во полза на Mac. Би сакал доколку знаеш да ги набориме за да се преиспитам, можеби сум направил превид. За опции на Win кој ги нема Mac листата е огрмна, ако сакаш ќе набројувам.

Но има многу безбедности кои ги има на Mac а Microsoft не се ни потрудиле да ги направат...
Ни Mac не се потрудиле туку ги превземале од Linux. За оној кој сака безпрекорна безбедност има многу Linux дистрибуции за кои Mac OS е мачкина кашлица. Мене до сега ми е сосема ОК со Windows и не гледам ни една објективна, а не гледам ни субјективна, причина да се префрлам на Mac OS.
 
Последна промена:

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,407
3,737
Скопје
Неколку факти. OS X се базира на NeXTSTEP и има некоја блискост со BSD Unix. Linux нема врска во приказната. И OS X се користи 5-6 пати повеќе на десктопи од колку што се користи Linux.
Иначе и нема нешто ексклузивно во Мек софтверот ОСВЕН развој на iOS апликации кој не може да се прави на друга платформа. Друго не ми текнуе...
 
Во 2009-та инсталирав Windows 7. Работеше без да зуцне до 2011 кога купив нов PC. Фино лепо си земав Acronis и го клонирав од стариот PC на новиот кој што патем имаше 64GB SSD. Во текот на 2014-та земав 256GB SSD и ја повторив истата процедура.

Значи оперативниот сум го користел 7 години на 2 различни машини, со пројдени 3 клонирања, и денеска ако отидам во Event Log нема да најдам ниту една грешка, само по некој warning што се пали при секое стартање ради USB3 драјверите.

Сите што пљукате по Windows дека не е reliable сте најверојатно на тешки дроги. Не е до оперативниот или до хардверот, туку до корисникот. Windows не работи убаво кога го работат камења. Затоа Apple го имаат измислено OSX, за да го зграпчат тој дел од пазарот. Но бидејќи е направен за да можат и таквите корисници да го работат, е екстремно ограничен и затворен оперативен систем, како и целиот Apple екосистем.

Од целиот асортиман на Apple го поштувам само Macbook Pro кој што е опасно магаре за работа(со инсталиран Windows нормално), и кој е must have за дизајнери и програмери кои можат да го амортизираат за 2-3 месеци. Штета што највеќе го купуваат размазени тинејџерки и татини хипстери за да проверуваат фејсбук и твитер на него. Се друго од Apple е тешко ѓубре.

едитирано од модератор.
 
Изменето од модератор:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,073
29,079
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,770
11,075
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64

PandaBomber

On your way to fame
13 јуни 2012
435
594
Имам многу ЗА или ПРОТИВ мекчево ама ако гледам реално на работиве, Mac OS има добар scaling, и колку поголема резолуција на екранот толку пооштри се работите (кој колку приметува не е битно). На windows на пример треба да си луд да користиш 4к/5к со scaling 150-170% и програмите како office да ти багираат или на дијалози да ти фалат копчиња итн..

Поентата е, права платформа е за високи резолуции Mac OS, и мислам дека подобар монитор за тие пари нема. Со здравје да си го служиш компјутерот voah :)
 

voah

Баниран/a
5 септември 2014
626
499
ЈАс бев најголемиот плукач на Аппле до пре 2 години кога го имаа 5с... и сеуште сметам дека е играчка од телефон..
Сега користам 6с плус и можам да ти кажам дека е убедливо најдобар телфон до сега што сум го имал а Сум ги имал скоро сите премиум телефони.

Аппле направи бренд и тоа е најтешкото нешто во еден Бизнис...Препознатливоста...
Како на пример кај нас да кажиш ке одам да јадам сендвич во Седмица.
Е сега некој како тебе ке каже ееее у седмица и гомна да ви стават ке јадете..
Не е фер.
ЈАс сметам дека е добра аплтернатива 5к иМек затоа што веувам дека во наредните 5-6 години ке ги задоволи сите мои потреби.
Многу од вас викаат дека бил осакатена верзија итн но погледни ги споредбите со Имак Про ке видиш дека перформансите се тука некаде.А тоа е далеку од лошо.

Има едно нешто што нема цена а се вика ЌЕИФ. :)
A Ќеифот верувај не се плаќа за Југо.

Туку за нешто што вреди.
 
Изменето од модератор:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,686
Мислења
855,705
Членови
29,734
Најнов член
Анита Јан
На врв Дно