• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mac на Вашиот ПЦ

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Vednas posle izleguvanjeto na BootCamp nekoi smart momcinja modificiraa Mac OS Tiger verzija koja mozete da ja instalirate na intel ili na amd baziran pc.Ovoj pat ne vi kazuvam kaj da ja najdete ;) obidetese da ja najdete na nekoi od torrentite dokolku sakate da go imate najposakuvaniot operativen sistem :).
Ah i da ne zaboravam ke vi treba i upatstvo za da ne mora da isntalirate 10 tina pati :D bidejki ima mali "predoperativni" komplikacii.
Ajmo komentari dole dali nekoj uspeal vo misijata.
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Pa vaka sega dokolku sakas ako si od Sk moze da se dogovorime da ti go dadam :) .
A inaku mozes da go najdes na nekoj torrent samo pazi ima mnogu fake torrenti.
I pri instalacijata ima mali finti taka da obavezno i upatstvo da si zemes :D .
Pozdrav.
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Fintata e toa sto ziveev vo Skopje ali sega ziveam vo Stip.Cim go ima na torrenti ke probam da go simnam.Ednas go najdov na internet ali bese na Kineski a kineski bas i ne mi ide.Sepak fala za ponuda.Pozdrav
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Epa vise dosadno mi e od Windows od kade ti bi mi posocil da go najdam Mac?Ja go najdov ama toa ne e toa
Pozdrav
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Tukusto proveriv na torrenti ama po se izgleda ne moze da se najde.:(
Sepak ostanuva mojata ponuda da ti go presnimam moeto DVD.:D
Pozdrav.
 

DeeJay

Intern
16 април 2007
5
0
"Mac OS X 10.4 Tiger CD Version"
Ова би требало да е тоа!?
Абе друже да те прашам јас некои ситници...
Секој софт.. што го користам... ке мора да спуштам посебни за Mac OS?
И дали можи да го подржи машинава што ја имам...
Конфигурација напишав во темата ВИСТА....да не пишам 10 пати...
10X
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2.810
83
Ako bese ovaa konfiguracija
MB : ASUS P5RD1-V Deluxe
CPU : 3.0 GHz (2MB)
RAM : DRR 2GB (400MHz)
VGA :EN7300 GS (256MB)
HDD : 160 GB


Ne bi trebalo da imas nikakvi problemi so resursite.A programite za Mac se sosema razlicni pa moras da si gi najdes.A za masinata ne beri gajle so 2GB ram ke leta kako AIRBUS.Drajveri nema da ti trebaat ama programite ke si gi simnes od internet.Lesno ke gi najdes.Veruvaj mi Mac za mene e sovrsen OS.Mnogu sum zanesen so nego_Odlicen e sto da kazam.Probaj go.Pisi da vidime sto si napravil.Pozdrav
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
"Mac OS X 10.4 Tiger CD Version"
Ова би требало да е тоа!?
Абе друже да те прашам јас некои ситници...
Секој софт.. што го користам... ке мора да спуштам посебни за Mac OS?
И дали можи да го подржи машинава што ја имам...
Конфигурација напишав во темата ВИСТА....да не пишам 10 пати...
10X

Мислам дека нема да имаш проблем со твојата конфигурација но не очекувај да работи исто како и кај Mac компјутерите, бидејќи сепак Mac OS-от е наменет за Mac.
А во врска со програмите, треба да бараш софтвер кој работи на Маc OS платформата.Што значи дека нема да бидеш во можност да ги користиш истите сетуп фајлови на програмите кои ги имаш на Windows платформата ;)
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.668
4.310
и ја го имам 10,4,7 тоб работи (без звучна мислам само и мрежна),брз е и стабилен.Сон.а имам и iLife 06.Барам Final Cut за Mac да не има некој?
 

makedonce

Intern
12 април 2007
609
11
www.tracker-mk.org
Mac OS X 10.4 Tiger го најдов овој но овој стил
Mac OS X Install Disc 1.dmg 435.15MB
Mac OS X Install Disc 2.dmg 576.48MB
Mac OS X Install Disc 3.dmg 588.12MB
Mac OS X Install Disc 4.dmg 172.4MB
што форамт е тоа .dmg како прво и мојот компјутер е :
CPU:AMD Athlon64 3200+
RAM:1024MB DDR
HDD:160GB
VGA:GeForce 7100-128 Up to 512MB PCI-Ex
Дали ќе стане кај мене зошто виодв и друга верзија Puma....дајте малку појаснување аа и Ismet неможам да разберам си ја отворил темава и сега да ти пише ме лична порака за да ни објасниш еми мислам дека треба да пишеш тука за да знаеме сите дали ќе можеме да ја инсталираме и како се инсталира.....дај ти се молам немој вака да не ставаш во шах мат :D
http://img412.imageshack.us/img412/5448/macosx1wk4.jpg
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Здраво makedonce :)
Како прво во врска екстенсијата .dmg претходно во една тема имаше слично прашање во врска со .mdf екстензијата истото решение би ти ја завршило работата.На овој линк е темата.
За тоа дали ќе можете да ја инсталирате мислам дека нема да имате проблеми околу тоа но сепак има некои процесори на кои не може да работи, но сега да не ја комплицираме темава.Доколку се случи такво нешто понатаму ќе објаснам ;)
И на крај во врска со тоа како да ја инсталирате, инсталацијата не е многу тешка но сепак бара предходно знаење како се прави тоа бидејќи има и еден дел каде што засновајќи се на вашата хардверска конфигурација треба да одлучите што да инсталирате и доколку таму утнете вашата инсталација нема да работи.
Јас моментално сум малку зафатен со други обврски но во најкраток можен рок ќе се потрудам да направам туториал за тоа како се инсталира и ќе ви го дадам на сите што предходно ќе ми го побарате на ПП, може да ме контактирете и на msn безразлика.Тука неможам да дадам таков материал бидејќи тој материал е нелегален :cool:
Поздрав до сите Mac-oвци на форумов :D
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Материјалот е сосема легален само што софтверот не е :) но, и софтверот по правило можеш да го земеш како развивач на Apple па преку Linux тоа може на доста фин начин да се среде. Ама сепак многу малку луѓе во нашата мала државичка користат Linux и можат да си ја средат работата.
Еве ви врска до повеќе информации околу темата:
http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page
Треба да знаете дека и се не е толку розево околу оваа работа бидејќи се работи за кракувана верзија. И доколку нешто не ви работи ќе ви треба некое си искуство со внесување на модули и тука пак корисниците на Linux имаат предност затоа што и двата системи се всушност Unix базирани. За обичните смртници кои цел живот се на M$ Windows ќе си имаат малку мака :)
А тие кои сакаат MacOs X нека си купат Apple и се ќе ви работи.
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Материјалот е сосема легален само што софтверот не е :) но, и софтверот по правило можеш да го земеш како развивач на Apple па преку Linux тоа може на доста фин начин да се среде. Ама сепак многу малку луѓе во нашата мала државичка користат Linux и можат да си ја средат работата.
Еве ви врска до повеќе информации околу темата:
http://wiki.osx86project.org/wiki/index.php/Main_Page
Треба да знаете дека и се не е толку розево околу оваа работа бидејќи се работи за кракувана верзија. И доколку нешто не ви работи ќе ви треба некое си искуство со внесување на модули и тука пак корисниците на Linux имаат предност затоа што и двата системи се всушност Unix базирани. За обичните смртници кои цел живот се на M$ Windows ќе си имаат малку мака :)
А тие кои сакаат MacOs X нека си купат Apple и се ќе ви работи.

Токму поради тоа што софтверот е нелегален не сакам да постирам туториал за тоа како се инсталира, бидејќи туториалот нема да биде ист со тој како се инсталира лиценциран Mac OS, има некои делови кои треба да се прескокнат... и така натаму ;) .
Како што веќе кажав доколку некој го сака туториалот нека ми пише ПП.
Истиот ќе биде готов до идната недела :) .
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Добро сега, знаеме како се вадат западњаците Ова е само за научни цели, доколку го сакате софтверот КУПЕТЕ ГО. Користењето на ваков софтвер е нелегално :) или пак само за тестирање хахаха. Сепак мислам дека испробано си е испробано и не треба вакви кракувани срања или слично па потоа да си ја удараш главата во ѕид пошто немаш комплетно функционален компјутер и тоа. Поздрав.
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Добро сега, знаеме како се вадат западњаците Ова е само за научни цели, доколку го сакате софтверот КУПЕТЕ ГО. Користењето на ваков софтвер е нелегално :) или пак само за тестирање хахаха. Сепак мислам дека испробано си е испробано и не треба вакви кракувани срања или слично па потоа да си ја удараш главата во ѕид пошто немаш комплетно функционален компјутер и тоа. Поздрав.

Се разбира потполно се сложувам со тебе, но сепак добро е да се проба за "едукативни цели" хаха ;)
Поздрав до тебе miStErioz :)
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.668
4.310
и ја би да си ја купам MAC OS x86 верзијата легално.Али неможам поради 2 причини:
1. Набрзо нема ни да има официјална верзија на тој ОС за обичен pc
2. И да има нема да биде ефтино (читај немам намера да давам пари за софтвер пошто нит имам,а и цените се амерички на тоа што е легално-30% од месечна плата,а да беше 500-600 денари да).

Ај поздрав и ако има некој некаков интересен софт за МАС нек пише по пп.
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
и ја би да си ја купам MAC OS x86 верзијата легално.Али неможам поради 2 причини:
1. Набрзо нема ни да има официјална верзија на тој ОС за обичен pc
Не постои такво нешто :) постои само Mac Os X за Apple компјутери и нивниот хадрвер што е сепак срање ако ме прашаш мене.

2. И да има нема да биде ефтино (читај немам намера да давам пари за софтвер пошто нит имам,а и цените се амерички на тоа што е легално-30% од месечна плата,а да беше 500-600 денари да).

У принцип софтверот а и хардверот на Apple во македонија има поскапи цени од оние кои што се во америка така да можеш да заклучиш каква напредна нација сме :) цените се за отприлика 100евра поскапо за компјутери и плус 30евра поскапи за софтвер, интересно а :)
Затоа другарче постои GNU/Linux, стабилно, ефтино, безбедно, интересно, имаш се што ти е потребно и секако имаш многу ефекти ако ти е до тоа. Читај некаде за Beryl/Compiz на интернет и се ќе ти стане јасно. Linux е иднината другарче другото се ќе умре веќе ако и не умира. Linux ти е слобода - вистинска демократија :)
 

smole

Unbeatable
18 април 2007
3.668
4.310
Не постои такво нешто :) постои само Mac Os X за Apple компјутери и нивниот хадрвер што е сепак срање ако ме прашаш мене.

Не збори на памет.Како прво x86 сотф за мас е направен пошто ја напуштија старата PPC (power pc) архитектура и преминаа на x86.Еве ти линк
за спецификации на новите mac=ови па ти види дали имаат срање хардвер (хинт процесори)У принцип софтверот а и хардверот на Apple во македонија има поскапи цени од оние кои што се во америка така да можеш да заклучиш каква напредна нација сме :) цените се за отприлика 100евра поскапо за компјутери и плус 30евра поскапи за софтвер, интересно а :)

Не е ради тоа.Ако и најмалце се разбираш во економија ќе знаеш дека цената е обратно пропорционална со квантитетот на робата.

Затоа другарче постои GNU/Linux, стабилно, ефтино, безбедно, интересно, имаш се што ти е потребно и секако имаш многу ефекти ако ти е до тоа. Читај некаде за Beryl/Compiz на интернет и се ќе ти стане јасно. Linux е иднината другарче другото се ќе умре веќе ако и не умира. Linux ти е слобода - вистинска демократија :)

Се додека Windows ми е беспари тоа ќе го користам.Сеа нити имам потреба нити желба да екпериментирам.
 

dani_janev

Intern
19 април 2007
280
7
"нивниот хадрвер што е сепак срање ако ме прашаш мене."

хардверот срање!!!? ова е најголема глупост шо иам чуено!
да не мислиш дека амц или анхоч ќе ти стават подобар у машина, све е срање наголемо!
ја би мењал два сега шо се на пример најјаки и најскапи у амц конфигурации за еден Mac Pro!
 

Ismet

Intern
7 април 2007
250
4
Туториал за инсталација на Mac OS X Tiger на PC

Здраво на сите :cool: .
Поради големиот интерес за туториал за инсталација на Mac OS X Tiger решив да направам еден и се разбира да го споделам со вас.
Него можете да го најдете тука .
Тоа е детален туториал за инсталација :) .
Уживајте.... ;)
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
"нивниот хадрвер што е сепак срање ако ме прашаш мене."

хардверот срање!!!? ова е најголема глупост шо иам чуено!
да не мислиш дека амц или анхоч ќе ти стават подобар у машина, све е срање наголемо!
ја би мењал два сега шо се на пример најјаки и најскапи у амц конфигурации за еден Mac Pro!

Ок, ајде да образложам малку и ќе користам интерпукциски знаци за да не ме сфатите погрешно :)
Вака сега со интерпукциски знаци:
Не постои такво нешто, постои само Mac Os X за Apple компјутери и нивниот хадрвер, што е сепак срање ако ме прашаш мене.
Значи, мислам срање е да се прави само за нивниот хардвер, НЕ мислам дека хардверот е срање :)
 

miStErioz

Intern
18 април 2007
93
4
zoki.lugola.net
Не збори на памет.Како прво x86 сотф за мас е направен пошто ја напуштија старата PPC (power pc) архитектура и преминаа на x86.Еве ти линк
за спецификации на новите mac=ови па ти види дали имаат срање хардвер (хинт процесори)

Добро бе друже тоа ми е јасно и не зборев за тоа а и најмалку па зборам на памет, ама ајде кажи ми ти на мене ДАЛИ ќе ти се инсталира на твојот компјутер MacOsX ако си го купеш легално од Apple продавница? Тоа ме интересира, ДАЛИ ќе го инсталираш и ќе сватиш за што зборувам. Без разлика дали е x86 технологија.
Значи што ми е поентата? Тие иако преминаа на x86 технологија сепак продолжија да си го правам оперативниот само за нивниот хардвер и затоа има дечки што го кракуваат и го прават за обичен PC. Ете тоа ми е целата поента.Не е ради тоа.Ако и најмалце се разбираш во економија ќе знаеш дека цената е обратно пропорционална со квантитетот на робата.
Не сум економист по струка а и нити планирам да бидам :)
Стварно не се разбирам, тоа е :)


Се додека Windows ми е беспари тоа ќе го користам.Сеа нити имам потреба нити желба да екпериментирам.
Значи ти користиш пиратерија и јас не ја подржувам :) тоа е. Инаку не ти е без пари ако си го купиш нели? :)
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.663
Мислења
889.178
Членови
31.503
Огласи
34
Најнов член
IsabellaArchie
На врв Дно