• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Mac Air M1 USB и HDMI конекција

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
247
168
Размислувам да го заменам сегашниот Mac Mini (late 2014) со Mac Air M1, гледам дека има 2 thunderbolt портови.

Дали е можно да му приклучам некако:

USB mouse
USB keyboard
USB external HDD
USB приклучок да полнам слушалки, и слични тракатанци

External Monitor преку HDMI или DP

Благодарам однапред.

p.s. Сакав да побарам проценка во Продавам секцијата, но не видов опција да додадам тема, иако мислам дека го исполнувам критериумот? Сакам да го продадам стариот Mac па затоа.
 

TylerMkD

Guru
7 ноември 2014
3.745
7.611
Размислувам да го заменам сегашниот Mac Mini (late 2014) со Mac Air M1, гледам дека има 2 thunderbolt портови.

Дали е можно да му приклучам некако:

USB mouse
USB keyboard
USB external HDD
USB приклучок да полнам слушалки, и слични тракатанци

External Monitor преку HDMI или DP

Благодарам однапред.

p.s. Сакав да побарам проценка во Продавам секцијата, но не видов опција да додадам тема, иако мислам дека го исполнувам критериумот? Сакам да го продадам стариот Mac па затоа.

Со вакви потреби, јас би ти препорачал Mac M1 Mini, поевтино ќе пројдеш, бидејќи очигледно најмногу би го користел како статичен уред.
Онтопик, колку што знам има разлика меѓу USB-C и Thunderbolt адаптери, така што внимавај на ова (или барем подистражи бидејќи и јас не сум сигурен). Мислам дека со Thunderbolt ќе добиеш макс перформанси за портовите (USB A/C) и плус доволна резолуција/херцажа за монитори.

Ми личи дека нема да завршиш работа со 1 адаптер, јас би земал 2:
  • USB-C to USB-A hub (овие имаат по 3-4 усб порти)
  • Адаптер како што прати @AleksandarT кој има passthrough USB-C (за да го полниш), HDMi и некои други работи
 

dim29

29
14 ноември 2020
148
175
Размислувам да го заменам сегашниот Mac Mini (late 2014) со Mac Air M1, гледам дека има 2 thunderbolt портови.

Дали е можно да му приклучам некако:

USB mouse
USB keyboard
USB external HDD
USB приклучок да полнам слушалки, и слични тракатанци

External Monitor преку HDMI или DP

Благодарам однапред.

p.s. Сакав да побарам проценка во Продавам секцијата, но не видов опција да додадам тема, иако мислам дека го исполнувам критериумот? Сакам да го продадам стариот Mac па затоа.

ова го користам јас година и некој месец, нема никакви проблеми (на мек аир м1). Една од најевтините варијанти на али. Имаш 2 усбЦ (еден е за полнење на самиот лаптоп), хдми, две усб3, и сдкард слот (мал и голем).
 

paraglajder

Gaining Experience
9 јануари 2008
247
168

Да ли го користиш и HDMI портот за дисплеј? Некако премногу добро ми изгледа да работи секој порт на чудово...
Мислењето е автоматски споено:

Со вакви потреби, јас би ти препорачал Mac M1 Mini, поевтино ќе пројдеш, бидејќи очигледно најмногу би го користел како статичен уред.
Онтопик, колку што знам има разлика меѓу USB-C и Thunderbolt адаптери, така што внимавај на ова (или барем подистражи бидејќи и јас не сум сигурен). Мислам дека со Thunderbolt ќе добиеш макс перформанси за портовите (USB A/C) и плус доволна резолуција/херцажа за монитори.

Ми личи дека нема да завршиш работа со 1 адаптер, јас би земал 2:
  • USB-C to USB-A hub (овие имаат по 3-4 усб порти)
  • Адаптер како што прати @AleksandarT кој има passthrough USB-C (за да го полниш), HDMi и некои други работи
Thunderbolt се. Не сум користел до сега, интересна работа :D
Ќе земам Air овој пат, полесно ќе е кога треба да патувам и работам истовремено... Mac Mini e 50 000, Mac Air e 60 000 така да...
 

AleksandarT

Gaining Experience
24 февруари 2011
136
236
Да ли го користиш и HDMI портот за дисплеј? Некако премногу добро ми изгледа да работи секој порт на чудово...
Мислењето е автоматски споено:


Thunderbolt се. Не сум користел до сега, интересна работа :D
Ќе земам Air овој пат, полесно ќе е кога треба да патувам и работам истовремено... Mac Mini e 50 000, Mac Air e 60 000 така да...
го користам и за дисплеј, нема мака се си е како шо треба
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43.139
Мислења
894.126
Членови
31.857
Огласи
326
Најнов член
uzicarti
На врв Дно