• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

MAC Адреса

Статус
Затворена за нови мислења.
  • Ја почнал/а темата
  • #1

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
На интернет приклучен сум преку ADSL модем и преку рутер. Која е MAC адресата со која јас се најавувам на интернет ?? Таа на рутерот или таа на компјутерот?
Малку noob-овско прашање :))

:bye1:
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
MAC адресата е адреса на мрежната картица на твојот компјутер. :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Колку си сигурен???? Јас мислам дека е од рутерот :D
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Па прилично сум сигурен бидејќи имам сменето неколку мрежни картици и морав со секоја нова мрежна да ја пријавувам МАС адресата кај кабелскиот оператор за да имам пристап на интернет. :)

Еве една мала дефиниција како дополнување:
DEFINITION - In a local area network (LAN) or other network, the MAC (Media Access Control) address is your computer's unique hardware number. (On an Ethernet LAN, it's the same as your Ethernet address.) When you're connected to the Internet from your computer (or host as the Internet protocol thinks of it), a correspondence table relates your IP address to your computer's physical (MAC) address on the LAN.

The MAC address is used by the Media Access Control sublayer of the Data-Link Layer (DLC) of telecommunication protocols. There is a different MAC sublayer for each physical device type. The other sublayer level in the DLC layer is the Logical Link Control sublayer.
За да ја видиш твојата МАС адреса направи го следното:
Кликни Start, потоа Run, потоа напиши cmd во text box-от.
Напиши ipconfig/all во Command Prompt-от.
12-цифрената Physical Address iе твојата MAC адреса.Се надевам дека ти појаснив нешто околу МАС адресите. :bye1:
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Знам околу тоа како да проверам и што е мак адреса ама малце бев во дилема затоа што сепак рутерот е оној што е закачен на интернет и тој е оној кој само потоа го распоредува трансферот на податоци... :)

Поздрав и фала :)
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Од мрежната и јас мислам дека е, оти ти си тој што ја користиш таа конекција со некој сервер а не рутерот.
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
На интернет приклучен сум преку ADSL модем и преку рутер. Која е MAC адресата со која јас се најавувам на интернет ?? Таа на рутерот или таа на компјутерот?
Малку noob-овско прашање :))

:bye1:
Glej stvarno interesno prasanje.Abe luge pa neli e PPP konekcija pomegu ADSL modemo i ADSL switch kaj provajdero tuka nema MAC adresiranje, mislam kaj PPP protokolo ili sam greska.Aj nekoj malce poveke za ovoa ako znae neka kaze???
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
mislam kaj PPP protokolo ili sam greska.Aj nekoj malce poveke za ovoa ako znae neka kaze???
PPP протокол? :zbunet3: Колку што знам постојат овие протоколи:
* IP (Internet Protocol)
* UDP (User Datagram Protocol)
* TCP (Transmission Control Protocol)
* DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol)
* HTTP (Hypertext Transfer Protocol)
* FTP (File Transfer Protocol)
* Telnet (Telnet Remote Protocol)
* SSH (Secure Shell Remote Protocol)
* POP3 (Post Office Protocol 3)
* SMTP (Simple Mail Transfer Protocol)
* IMAP (Internet Message Access Protocol)

РРР? :zbunet3:
 

vlatkorun

Intern
8 јуни 2007
633
14
PPP протокол? :zbunet3: Колку што знам постојат овие протоколи:
* IP (Internet Protocol)
* UDP (User Datagram Protocol)
* TCP (Transmission Control Protocol)
* DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol)
* HTTP (Hypertext Transfer Protocol)
* FTP (File Transfer Protocol)
* Telnet (Telnet Remote Protocol)
* SSH (Secure Shell Remote Protocol)
* POP3 (Post Office Protocol 3)
* SMTP (Simple Mail Transfer Protocol)
* IMAP (Internet Message Access Protocol)

РРР? :zbunet3:
Protokolite gore so gi spomna ne se od Data Link slojot na OSI.PPP kako i Ethernet, 802.11 se data link protokoli od koi PPP se koristi pri WAN linkovi.
E sega 802 protokolite kako Ethernet 802.3, Wifi 802.11 Token Ring 802.4 imaat vo svojot header pole Source MAC i Destination MAC adresi dodeka PPP ima pole Adress kade najcesto e stavena broadcast adresa site se 1 u poleto.
Ne znam tocno kako ide kaj kabelskite operatori koj protokol se koriste za komunikacija pomegu Modemo i uredo kaj kabelskio operator ,kako se vikase ne znam.
Jas znaci kako so imam razbrano pomegu ADSL modemo i ADSL switch-o kaj provajdero e PPP konekcija i nema MAC adresiranje vo PPP protokolo zatoa me interesira kakva uloga ima Ethernet MAC adresata vo celata ovaa komunikacija.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ок. Значи зборуваме за Point-to-Point Protocol (РРР) over Ethernet. Еве еден мал извадок од Wikipedia:
Ethernet networks are packet-based and have no concept of a connection or circuit and also lack basic security features to protect against IP and MAC conflicts and rogue DHCP servers. By using PPPoE, users can virtually "dial" from one machine to another over an Ethernet network, establish a point to point connection between them and then securely transport data packets over the connection.
Се извинувам што не сум во можност да го преведам текстот.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Најчесто кабелските оператори имаат заштита преку мак адресата на компјутерот на кој користите интернет и ги регулираат брзината и месечниот лимит на вашата конекција односно пакетот на кој сте претплатени.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Ако си конектиран на овој начин:

---- модем ---- рутер ------ компјутер

мислам дека MAC адресата што ја добива операторот е од рутерот, бидејќи рутерот прави Bridge конекција со модемот.
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3,646
139
Ако си конектиран на овој начин:

---- модем ---- рутер ------ компјутер

мислам дека MAC адресата што ја добива операторот е од рутерот, бидејќи рутерот прави Bridge конекција со модемот.
За тој начин не знам, но јас мислев за broadband конекција. Ете јас немам нити модем нити рутер. Мрежниот кабел што влегува кај мене е директно поврзан во мрежна и мак адресата е единствениот начин за регулирање на конекцијата.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
На интернет приклучен сум преку ADSL модем и преку рутер. Која е MAC адресата со која јас се најавувам на интернет ?? Таа на рутерот или таа на компјутерот?
Малку noob-овско прашање :))

:bye1:
Почетниот пост содржи и рутер, затоа претпоставив дека е така поврзан.

@angjeleski
Дали може да опишеш на кој начин си поврзан?
 
  • Ја почнал/а темата
  • #23

angjeleski

Intern
23 април 2007
202
11
Ако си конектиран на овој начин:

---- модем ---- рутер ------ компјутер

мислам дека MAC адресата што ја добива операторот е од рутерот, бидејќи рутерот прави Bridge конекција со модемот.
Епа поврзан сум баш како што и ти напомена

------ADSL модем------Рутер------компјутер

Се надевам дека сега е јасно :)
А и прашањево и не било noob-овско штом се отвори цела дискусија. Еве јас да речеме мислам дека MAC адресата ми е од Рутерот. Барав малце на нет ама не најдов ништо повеќе баш како за мојот случај.
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Штом си така поврзан, тогаш MAC адресата е од рутерот. Рутерот остварува конекција со пројвадерот и потоа дели интернет низ мрежата. :bye1:
 

sumi

On your way to fame
8 април 2007
1,129
770
Кавадарци
www.uhost.mk
sumi's setup  
Processor & Cooler
Intel Core i7-4710HQ
Storage
SAMSUNG 840 500GB SSD Evo
RAM
2x8GB DDR3 1600MHz
Video card
nVidia GTX860 4GB GDDR5
Case
Notebook Lenovo Y50-70
Mouse
Logitech M705
Monitor
15.6" FullHD 1090x1080 LED
OS
Windows 7 Home Premium 64bit
1. Ако компјутерот ја остварува конекцијата со серверот за интернет ( ако компјутерот ја зема IP адресата ) тогаш МАС адресата од компјутерот.
2. Ако рутерот се конектира на интернет а потоа му дава пристап на компјутерот ( рутерот зема јавна IP адреса ( пример 62.162.ххх.ххх ) а му доделува локална IP адреса на компјутерот ( пример најчесто 192.168.ххх.ххх ) ) тогаш МАС адресата од рутерот.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,717
Мислења
856,007
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно