1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

M35080 EEPROM Програматор

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Luidgi, 30 Април 2016.

 1. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  843
  24 Февруари 2008
  Има ли некој член на форумов програматор со кој може да се исчита M35080 EEPROM?

  Ќе треба да се прегледа dump-от од него, да се изменат некои вредности и да се врати на свое место.

  Станува збор за нова инструмент табла која сакам да ја ставам на моето возило, меѓутоа го немам нејзиниот сигурносен код содржан во EEPROM-от кој ми е потребен за да ја испрограмирам кај мене.

  Услугата ќе си ја платам секако колку што треба. Пинг @SaleSk

  Ви благодарам.
   
  На BazeMK му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Daniel86

  Daniel86
  Guru

  2,760
  7,208
  28 Мај 2013
  Машко
  Електроника
  VIN броеви, километри, далавери ова она :p :D
  Дополнителен пинг @tomi @bogoevski за у случај Сале да не е у можност. :)
   
  На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
 3. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,601
  5,175
  20 Април 2007
  Машко
  Јас немам, али можам да те пратам кај луѓе што ке ти завршат работа. Само треба да им дадеш повеќе информации.
  Инаку луѓево се на продужен викенд до четврток, па ако не ти се брза...
   
  На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  843
  24 Февруари 2008
  Јас сум еден од ретките што сакам новата километража да покажува 61.000км наместо 49.000км колку што има. :D

  Пуштете ми бројчиња по ПП, не се брзам воопшто. Сепак ќе треба да размислам во зависност од тоа колку ќе чини услугата, таков програматор чини околу 2500 ден. па може и да си нарачам. Имам искуство со читање и запишување на EEPROMи, но немам програматор за овој модел поточно.

  Ви благодарам.
   
 5. tomi

  tomi
  Guru

  9,827
  9,078
  16 Април 2007
  Машко
  Невработен
  Мозе да експериментираме :), доколку знаеш што треба да се промени во бин фајлот не е проблем можам да го исчитам и да го упишеме пак
   
  На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  843
  24 Февруари 2008
  Сигурно ќе може да се презапише? Гледам по нет дека е малку проблематичен, да си нарачам со време 5 парчиња.. Па да го запишеме модифицираниот dump на нив.
   
 7. hipo

  hipo
  Practice makes perfect

  1,649
  1,444
  27 Јануари 2011
  Машко
  Оваа е мое мислење од онаа што сум гледал како работат кај нас и логичко размислување.
  Не е проблем за запишување на ЕПРОМ-от, туку препознавање на промените. Кај новите коли, една иста информација се запишува на повеке места, на пример километража и сл.
  Чисто информативно види дали тоа што сакаш да го правиш е доволно за ти заврши работа или ке треба да се репрограмира уште нешто друго.
   
  На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Luidgi

  Luidgi
  On your way to fame

  807
  843
  24 Февруари 2008
  Еве што сакам да направам:

  Моментално имам ваква инструмент табла на колата

  [​IMG]

  Сакам да ја заменам со ваква, посимпатична на изглед + борд компјутер:

  [​IMG]

  На оргиналната инструмент табла пишува 61Kkm, додека на оваа вторава 49Kkm. Сакам на новата да си ги пишува вистинските километри од возилото, т.е. 61Kkm. Она што ми треба е да се извлече security code-от од новата инструмент табла, кој е содржан во EEPROMот со цел да може да се испрограмира преку OPCOM на мојата кола.
  Јас само што ми стигна новата табла ја приклучив кај мене на кола и се си работи, но запишува грешка во компјутерот дека кодот од Immobiliser-от, ECU-то и BCM (Body Control Module) не се совпаѓаат со кодот на инструмент таблата, што е нормално и очекувано.

  Освен исчитувањето на кодот треба да се измени и бројката на изминати километри, наместо 49Kkm да пишува 61Kkm.
   
  На bxxxn и BazeMK им се допаѓа ова.
 9. bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,686
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Јас го продадов мојот комплет dash fixer, а за програматорот којшто го имам немам адаптер за ова чипче.
   
  На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Tawe

  Tawe
  Gaining Experience

  498
  154
  12 Август 2011
  Машко
  ChipТuning
  Дојди до Велес, ќе ти ја завршам работата :)
   
  Luidgi, krema и на bogoevski им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...