1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
    Сокриј

M35080 EEPROM Програматор

Дискусија во форумот 'Електроника - гаџети, електронски компоненти' започната од Luidgi, 30 Април 2016.

1. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

807
    843
    24 Февруари 2008
    Има ли некој член на форумов програматор со кој може да се исчита M35080 EEPROM?

Ќе треба да се прегледа dump-от од него, да се изменат некои вредности и да се врати на свое место.

Станува збор за нова инструмент табла која сакам да ја ставам на моето возило, меѓутоа го немам нејзиниот сигурносен код содржан во EEPROM-от кој ми е потребен за да ја испрограмирам кај мене.

Услугата ќе си ја платам секако колку што треба. Пинг @SaleSk

Ви благодарам.

На BazeMK му/ѝ се допаѓа ова.
  2. Daniel86

Daniel86
    Guru

2,760
    7,208
    28 Мај 2013
    Машко
    Електроника
    VIN броеви, километри, далавери ова она :p :D
    Дополнителен пинг @tomi @bogoevski за у случај Сале да не е у можност. :)

На Luidgi му/ѝ се допаѓа ова.
  3. SaleSk

SaleSk
    Arzt

4,601
    5,175
    20 Април 2007
    Машко
    Јас немам, али можам да те пратам кај луѓе што ке ти завршат работа. Само треба да им дадеш повеќе информации.
    Инаку луѓево се на продужен викенд до четврток, па ако не ти се брза...

4. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

807
    843
    24 Февруари 2008
    Јас сум еден од ретките што сакам новата километража да покажува 61.000км наместо 49.000км колку што има. :D

Пуштете ми бројчиња по ПП, не се брзам воопшто. Сепак ќе треба да размислам во зависност од тоа колку ќе чини услугата, таков програматор чини околу 2500 ден. па може и да си нарачам. Имам искуство со читање и запишување на EEPROMи, но немам програматор за овој модел поточно.

Ви благодарам.

5. tomi

tomi
    Guru

9,827
    9,078
    16 Април 2007
    Машко
    Невработен
    Мозе да експериментираме :), доколку знаеш што треба да се промени во бин фајлот не е проблем можам да го исчитам и да го упишеме пак

6. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

807
    843
    24 Февруари 2008
    Сигурно ќе може да се презапише? Гледам по нет дека е малку проблематичен, да си нарачам со време 5 парчиња.. Па да го запишеме модифицираниот dump на нив.

7. hipo

hipo
    Practice makes perfect

1,649
    1,444
    27 Јануари 2011
    Машко
    Оваа е мое мислење од онаа што сум гледал како работат кај нас и логичко размислување.
    Не е проблем за запишување на ЕПРОМ-от, туку препознавање на промените. Кај новите коли, една иста информација се запишува на повеке места, на пример километража и сл.
    Чисто информативно види дали тоа што сакаш да го правиш е доволно за ти заврши работа или ке треба да се репрограмира уште нешто друго.

8. Luidgi

Luidgi
    On your way to fame

807
    843
    24 Февруари 2008
    Еве што сакам да направам:

Моментално имам ваква инструмент табла на колата

Сакам да ја заменам со ваква, посимпатична на изглед + борд компјутер:

На оргиналната инструмент табла пишува 61Kkm, додека на оваа вторава 49Kkm. Сакам на новата да си ги пишува вистинските километри од возилото, т.е. 61Kkm. Она што ми треба е да се извлече security code-от од новата инструмент табла, кој е содржан во EEPROMот со цел да може да се испрограмира преку OPCOM на мојата кола.
    Јас само што ми стигна новата табла ја приклучив кај мене на кола и се си работи, но запишува грешка во компјутерот дека кодот од Immobiliser-от, ECU-то и BCM (Body Control Module) не се совпаѓаат со кодот на инструмент таблата, што е нормално и очекувано.

Освен исчитувањето на кодот треба да се измени и бројката на изминати километри, наместо 49Kkm да пишува 61Kkm.

На bxxxn и BazeMK им се допаѓа ова.
  9. bogoevski

bogoevski
    Unstoppable

1,667
    2,686
    29 ноември 2009
    Машко
    Сваштара
    Јас го продадов мојот комплет dash fixer, а за програматорот којшто го имам немам адаптер за ова чипче.

10. Tawe

Tawe
    Gaining Experience

498
    154
    12 Август 2011
    Машко
    ChipТuning
    Дојди до Велес, ќе ти ја завршам работата :)

Luidgi, krema и на bogoevski им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...