• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Најдобар одговор M1 MacBook Pro - DisplayPort конекција со монитор

Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…
  • Ја почнал/а темата
  • #1

JellyfitzDMT

Gaining Experience
19 февруари 2020
80
71
Здраво,

Има ли некој успешно поврзано монитор на М1 Macbook преку DisplayPort, и како?

Мислам дека само преку DP може да користам над 60hz, со HDMI нема проблем oд 60hz.

Сега купив адаптер и лаптопот и монитор не се познаваат. :)

Пробав секакви глупости, веќе 2 сата читам по интернет, ама нема лек.
 
Оваа тема е решена! Одете до решението…

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,037
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@JellyfitzDMT проблемот со тие адаптери е колку им е квалитетот и која верзија подржуваат на DP и они си имаат мака .
Воедно јаболчето си бара јабоче така да со поквалитетен кабел, би го решил проблемот.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

JellyfitzDMT

Gaining Experience
19 февруари 2020
80
71
@JellyfitzDMT проблемот со тие адаптери е колку им е квалитетот и која верзија подржуваат на DP и они си имаат мака .
Воедно јаболчето си бара јабоче така да со поквалитетен кабел, би го решил проблемот.
Да, можеби до друг кабел/адаптер ќе работи, ама без гаранција не ми се даваат пари на ризик. Веќе фрлив 20 еур во канта со овој адаптер. Затоа прашувам ако има некој до сетап што веќе работи.
 

DemoUser

On your way to fame
27 април 2010
1,037
950
Скопје / Автокоманда
DemoUser's setup  
Mouse
Logitech G305
Keyboard
Logitech MX Keys
Monitor
ASUS ROG PG258Q 24" 240hz
OS
Windows 10 Pro
@JellyfitzDMT ако си го купил во рок од 15 дена врати им го отиди им со кабелот и лаптопот и нека видат дека нејќе и да си знаат да не го продаваат за јаболчето.

Е сега за да го решиш проблемот види во istyle или loging.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #5

JellyfitzDMT

Gaining Experience
19 февруари 2020
80
71

Овој адаптер работи преку HDMI, 1440p на 144hz.

Ми го рефундираа стариот адаптер и го пробав овој во салон пред да земам. Ако налета некој на темава, ете дa споделам искуство.

Фала за одговорите, неможам да лајкам коментари незнам зошто.
 
Статус
Оваа тема е решена! Одете до решението…

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,751
Мислења
856,680
Членови
29,749
Најнов член
dukata
На врв Дно