• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

M.2 enclosure

  • Ја почнал/а темата
  • #1

spiritBreaker

LaravelMaster
27 октомври 2015
3,095
3,584
Зменоо
spiritBreaker's setup  
Processor & Cooler
AMD R5 5600X + Cooler Master M240L | AMD R9 5950X
Motherboard
Asus TUF Gaming B550 PLUS
Storage
Samsung 960 EVO 250GB + Toshiba HDD 2TB + 500 GB Hitachi + 512GB Gigabyte NVME
PSU
Gigabyte G750H
RAM
2 x 8GB DDR4 Kingston @ 3600MHz
Video card
EVGA FTW 3080
Case
Asus GT501 TUF
Mouse
Corsair M65 Pro
Keyboard
Cooler Master CK550
Audio
Onboard audio
Monitor
DELL S2721GDF
OS
Windows 10
Здраво дечки, земено е самсунг 980 ссд, па старото ссд треба да оди како екстерно ссд. Гледам кај нас има во анхоч и сетек (види слика подолу). Во анхоч рекоа дека тој enclosure лесно можи да се заеби конекторот, а останатото парче е во сетек, asus rog. Дали има некој предлог од друго место или искуство со такво некое од нашиве продавници или сепак да се оди на асус-от? Да има барем 10gbps (type c) за побрз трансфер.
 

gokica

Модератор
13 јуни 2009
8,750
11,222
gokica's setup  
Processor & Cooler
i7 2600K & Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V Pro GEN 3
Storage
Samsung 850 Pro 256GB
PSU
Cooler Master V850
RAM
16GB 1333Mhz Kingston Value
Video card
ASUS Strix RX570 OC
Case
HAF 932
Mouse
Logitech G502 Proteus Core
Keyboard
Logitech K800
Audio
ASUS Xonar ST
Monitor
Dell UP3216Q
OS
Windows 7, 8 & 10
Мене цената на кутијата ме одвлече од купување на ваков форм фактор. Кутија по цена на ССД ми нема логика освен ако брзината на екстерниот диск не е пресудна.

Ако се мора и цената не е проблем, тогаш АСУС не е лошо со оглед на тоа што се нуди кај нас (читај нема понуда).
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,073
1,320
Скопје
Дека поново чита постаро додека обратно не nvme>M.2, тој е муабетот или се работи за нешто друго?
различна технологија се. двете се m.2 меѓутоа едното е SATA а другото nvme. претпоставувам постојат и кутии кои ги поддржуваат и двете, во случајов, не е така.
1620655321553.png
 
Последна промена:

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,009
Мислења
854,585
Членови
29,637
Најнов член
petarS10
На врв Дно