Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Lycamobile

Ts011

On your way to fame
31 март 2020
954
545
A1 ама важното е дека не е користена на Лајка а нешто се случувало и на Sparkasse VISA картичка
Od KB,poradi nekolku prijavi za somnitelni transakcii,gi blokirale site onLine plajkajna na site korisnici limit 0mkd,bez da gi izvestat korisnicite za istoto...
Nit bankata znae nit korisnicite 100% deka plajkajneto posledno nekoj aktiviral paket na Lyca i mislat deka e toa,a imal i deugi plajkajna
Samo se somnevaat...

Eve i Sparkase isto...

Preporaka,od KB da se promeni kartickata so nova,
a preporaka od Lyca da ne se zacuvuva karticka za avto obnova....
Мислењето е автоматски споено:

Шпаркасе најмалце на двајца (хахаха) им лимитираа на нула интернет плаќања вчера. Може да си смениш одма. И никогаш не сум ја користел ова картичка за Лајка

Погледнете го атачментот 138099
Ja nemas koristeno na Lyca za plajkajne a ti ja blokiraat ....ajdeee ovie od KB, demek 99% od plajkajna kon Lyca...
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO

Ts011

On your way to fame
31 март 2020
954
545
Па некои кривица бараа во банките еме еве каде лежел зајакот
Krivicata e kaj site,ne moze na KB,so klikajne izleI od app, ne stiga Otp a plajkajne pominuva,povejke od 1 godina ne stiga otp za nikakvo plajkajne za bilo sto,ako ne mozat so sms,da go sredat ima alternativa prvo Otp na email,na whatsapp,viber kade sto brojot e veke potvrden/verificiran...
ili otp na nivnata app,na stopanska jas sam generiram software token/moze istoto i za Otp da se napravi ....
Ama ovde nikoj ne saka da resi problem, ni bankata prajka sms/ili ako prajka Lycamobile koj znae kade ke zaglavi taa sms i nema ni da stasa na telefonot/sim....
Kako samo na komercijalna i sparkase im ukradile podatoci, na stopanska imam so a1 br, ni tamu ne stiga Otp,a plajkam se zivo i divo ,od ali,ebay evn,a1,lyca,vodovod,eve ne sum blokiran i se javiv + Stb ima 24/7 support,mi vikaat ako se somnevate plajkajte so vas generiran Otp nikoj osvem vie ne moze da go vidi i da plajka, vika plus visa ako ima takvo nesto ke go blokira iznosot i posle vasa prijava ke vi gi vrati sredstvata
Sega...??
 

Атачменти

  • IMG_20240613_221638.jpg
    IMG_20240613_221638.jpg
    80,5 KB · Прегледи: 19

Audiofil

Gaining Experience
28 октомври 2007
1.042
460
Минатата недела не можев да платам електронска сметка од А1 со Mastercard од КБ додека на автомат од ЕВН во трговски без проблем поминува.Отидов во најблиската експозитура на КБ и ми кажаа дека имало хакерски напад кај оние корисници кои ја користеле мрежата на Lycamobile па ради нивна заштита банката ги блокирала онлајн плаќањата и ми понудија бесплатно да ми ја заменат со нова а сметката од А1 ја платив со Visa electron исто од КБ.
 

DrMTR

Guru
27 март 2014
7.394
7.600
mikrotikmacedonia.online
Чудно како кај мене УниБанка не ми направи вакво нешто. Лајка користам веќе 5 години некаде, никогаш не сум имал вакви проблеми. Нити со плаќање, нити со блокирани сметки. Секогаш добивам ОТП кога активирам пакет. Чудно ми е кога читам вакви дешавки.. Незамисливо ми е.
 

Ts011

On your way to fame
31 март 2020
954
545
Чудно како кај мене УниБанка не ми направи вакво нешто. Лајка користам веќе 5 години некаде, никогаш не сум имал вакви проблеми. Нити со плаќање, нити со блокирани сметки. Секогаш добивам ОТП кога активирам пакет. Чудно ми е кога читам вакви дешавки.. Незамисливо ми е.
Unibanka,Halk i Nlb stigaat sekogas Otp na lyca brojcina.....
Мислењето е автоматски споено:

Минатата недела не можев да платам електронска сметка од А1 со Mastercard од КБ додека на автомат од ЕВН во трговски без проблем поминува.Отидов во најблиската експозитура на КБ и ми кажаа дека имало хакерски напад кај оние корисници кои ја користеле мрежата на Lycamobile па ради нивна заштита банката ги блокирала онлајн плаќањата и ми понудија бесплатно да ми ја заменат со нова а сметката од А1 ја платив со Visa electron исто од КБ.
I jas nekolku meseci unazad ne mozev da platam od Stb, A1 postpejd,so taa karticka nema plajkano kon Lyca, od a1 nemaa odgovor,od Stopanska deka imale mal problem samo so Visa i da sum probal sledniot den...
Sledniot den pomina od prvo,nareden mesec isto pak javuvajne Stb pak isto ke go resime,ova e randoom od ovaa 2024,
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.519
5.798
Лајка ако не ја тужи Комерцијална значи дека признава :(
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
Krivicata e kaj site,ne moze na KB,so klikajne izleI od app, ne stiga Otp a plajkajne pominuva,povejke od 1 godina ne stiga otp za nikakvo plajkajne za bilo sto,ako ne mozat so sms,da go sredat ima alternativa prvo Otp na email,na whatsapp,viber kade sto brojot e veke potvrden/verificiran...
ili otp na nivnata app,na stopanska jas sam generiram software token/moze istoto i za Otp da se napravi ....
Ama ovde nikoj ne saka da resi problem, ni bankata prajka sms/ili ako prajka Lycamobile koj znae kade ke zaglavi taa sms i nema ni da stasa na telefonot/sim....
Kako samo na komercijalna i sparkase im ukradile podatoci, na stopanska imam so a1 br, ni tamu ne stiga Otp,a plajkam se zivo i divo ,od ali,ebay evn,a1,lyca,vodovod,eve ne sum blokiran i se javiv + Stb ima 24/7 support,mi vikaat ako se somnevate plajkajte so vas generiran Otp nikoj osvem vie ne moze da go vidi i da plajka, vika plus visa ako ima takvo nesto ke go blokira iznosot i posle vasa prijava ke vi gi vrati sredstvata
Sega...??
Не е кај сите кривицата, ете сами гледате дека Лајка е проблемот. Ради лајка банкиве имаат проблеми си корисниците
Мислењето е автоматски споено:

По ова што читам по нетов проблемите почнаа од мај месец:

https://www.reddit.com/r/cybersecurity/comments/1ct8m0q View: https://www.reddit.com/r/cybersecurity/comments/1ct8m0q/lyca_mobile_uk_full_payment_details_seem_leaked/

https://www.reddit.com/r/UKPersonalFinance/comments/1cthgct View: https://www.reddit.com/r/UKPersonalFinance/comments/1cthgct/lycamobile_users_had_card_fraud_or_attempted_card/
 
Последна промена:

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.519
5.798
Истовремено користам англиски eSIM, холандска и македонска Лајка со обичен. Плаќање со странски платежни. Никој ништо за ниедна не пријавил.
Само наша банка тврди дека е засегната со провала (во Лајка Америка или Британија?) и тоа го решава НЕ со замена на картичка (т.е. бројот на неа) туку со ставање на лимит нула. До сега секој проблем со картички во банките беше решаван со препораки да се заменат ИЛИ со директно блокирање на картичките…
Ова со лимит нула ми личи како нагаѓање дека МОЖЕБИ проблемот е во Лајка па ајде превентивно да ставиме нула.
Во секој случај нешто е матно
 

Ts011

On your way to fame
31 март 2020
954
545
Истовремено користам англиски eSIM, холандска и македонска Лајка со обичен. Плаќање со странски платежни. Никој ништо за ниедна не пријавил.
Само наша банка тврди дека е засегната со провала (во Лајка Америка или Британија?) и тоа го решава НЕ со замена на картичка (т.е. бројот на неа) туку со ставање на лимит нула. До сега секој проблем со картички во банките беше решаван со препораки да се заменат ИЛИ со директно блокирање на картичките…
Ова со лимит нула ми личи како нагаѓање дека МОЖЕБИ проблемот е во Лајка па ајде превентивно да ставиме нула.
Во секој случај нешто е матно
E da si ziv i zdrav 100ka, istovo im go postaviv prasajne na call support na Kb,i si prefrlaat topka, keve povrzeme so karticki,ke ve prefrlime so mbank opcija ,potoa so ibank support i taka vo krug...im vikam ako jas vidam (stasuva notifikacija na app,za sekoj priliv/odliv)jas ke prijavam ako toa plajkajne ne go pravam jas/i zosto ne mi prajkate OTP,za sekoe moe plajkajne ne znaat ....vika na pismeno prijavete ili na email....mi lici nesto kako da sakaaat ama ...
 

Stavros

Intern
24 декември 2017
2
2
Kaj mene imase obid da povlecat, prvo $1000 za moja sreka nemav tolku na kartica, potoa mi povlece 0.60 centi i potoa uste ednas proba da povlece $500 ni tolku nemav na kartica . Toa se sluci na 25.05.2024 vo rok od nekolku minuti bea trite obidi. imav napraveno dve dopolni na 02.05. 2024 na dve brojcijna od Lyca. Se javiv vo sprakasse i blokirav i smetka i kartica i dobiv posle nedela dena nova. nemaa odgovor sto e sluceno. Isto poznavam uste eden slucaj na moj piznanik koj isto nadopolniva na Lyca so kartica, pred nekolku dena mu zemale €2000 i toj od sparkasse
 

Ts011

On your way to fame
31 март 2020
954
545
Kaj mene imase obid da povlecat, prvo $1000 za moja sreka nemav tolku na kartica, potoa mi povlece 0.60 centi i potoa uste ednas proba da povlece $500 ni tolku nemav na kartica . Toa se sluci na 25.05.2024 vo rok od nekolku minuti bea trite obidi. imav napraveno dve dopolni na 02.05. 2024 na dve brojcijna od Lyca. Se javiv vo sprakasse i blokirav i smetka i kartica i dobiv posle nedela dena nova. nemaa odgovor sto e sluceno. Isto poznavam uste eden slucaj na moj piznanik koj isto nadopolniva na Lyca so kartica, pred nekolku dena mu zemale €2000 i toj od sparkasse
Od sparkase za sekoja onLine naplata bez Otp ne mozes da platis(bidejki na 079 ne stiga sms so Otp)kako si plajkal ti nejasno/ako si na Dr,operator
Tie 0,60 ti gi vratija.?
a od prijatelot bravo 120 000mkd,na smetka.?debitna.? Mu vratija ili...
 

Stavros

Intern
24 декември 2017
2
2
Od sparkase za sekoja onLine naplata bez Otp ne mozes da platis(bidejki na 079 ne stiga sms so Otp)kako si plajkal ti nejasno/ako si na Dr,operator
Tie 0,60 ti gi vratija.?
a od prijatelot bravo 120 000mkd,na smetka.?debitna.? Mu vratija ili...
Tie 0.60 ne gi ni barav 34 denari tolku povlece. Jas sum na A1, od aliexpress ne stignuva otp isto i telekom ako plakas preku web stranata sum zaprimetil deka ne bara otp direktno naplatuva na aplikacijata bara otp. A prijatelot e vo procedura ke vidime sto ke napravi.
 
18 септември 2020
571
486
Македонија
Kaj mene imase obid da povlecat, prvo $1000 za moja sreka nemav tolku na kartica, potoa mi povlece 0.60 centi i potoa uste ednas proba da povlece $500 ni tolku nemav na kartica . Toa se sluci na 25.05.2024 vo rok od nekolku minuti bea trite obidi. imav napraveno dve dopolni na 02.05. 2024 na dve brojcijna od Lyca. Se javiv vo sprakasse i blokirav i smetka i kartica i dobiv posle nedela dena nova. nemaa odgovor sto e sluceno. Isto poznavam uste eden slucaj na moj piznanik koj isto nadopolniva na Lyca so kartica, pred nekolku dena mu zemale €2000 i toj od sparkasse
Тоа е огромна сума од 2000 евра за некој да ти ги повлече, катастрофа со еден збор. Јас дополнував кредит преку а1 и не ми стигна ОТП од комерцијална банка. Среќа е што немам направено сега годинава трансакции на Лајка, иначе лошо е онака да ти повлечат пари без да знаеш. Јас си останувам на А1, бројот ми е од Септември 2017 година и до сега фала богу немам ништо негативно, освен што снемував до лани мрежа нели заради модернизацијата, ама сега си е супер.
Дај боже да се открие кој му ги украл парите и да му се вратат, може да ја тужи Лајка ако е причината или Банката за ова.
 

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
7.519
5.798
Шпаркасе најмалце на двајца (хахаха) им лимитираа на нула интернет плаќања вчера. Може да си смениш одма. И никогаш не сум ја користел ова картичка за Лајка

Погледнете го атачментот 138099
Сабајле две нотификации за неуспешна резервација на $1 од Пејпал. Станува интересно.
 

JamesKirk

Practice makes perfect
12 февруари 2015
1.845
1.579
Струга
www.facebook.com
JamesKirk's setup  
Processor & Cooler
i3 1215u
Motherboard
Lenovo
Storage
Solidigm P41 Plus 512gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
16GB
Video card
Intel UHD Graphics
Mouse
MSI
Keyboard
MSI
Monitor
Samsung LS24C310EAUXEN
OS
Windows 11 PRO
И Google вака прави ама при промена на картица, барем така кај мене беше
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.277
Мислења
977.750
Членови
35.575
Најнов член
fortspecialities
На врв Дно