• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Lycamobile

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
440
254
Пренесувал некој од овде припејд број од Telecom на Lyca?
Јас пробав ама ми го одбија барањето со причина: SUBSCRIBER_HAS_NOT_PAID_BIL-SUBSCRIBER_HAS_NOT_PAID_BIL
Малце ми е нејасна причината за одбивање дека има неплатена сметка, кога бројчето е припејд.
Hm, proveri pod br1, dali imas 236mkd na smetka i tocno na kogo e dogovorot i dr, mene za promeneto ime na istata ulica i br, 7 dena vleckaja od A1, pa se odese vo a1, se azuriraja podatoci pa da pomine, kako e od telekom ne znam,
inaku poradi ogromen napliv na portirajna pred se od a1 potoa i telekom i drugi kon Lyca za edna bukva / odbivaat barajna....
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
446
353
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64
Добро ти кажа членот погоре провери си све, јас имав сличен случај на протирање број од телеком кон а1 и одбивано беше. На крај излезе дека грешката е во телеком (намерно додале буква во презимето) и не можеше да се портира. Мора да биде на твое име портираниот број и да имаш 236 ден на сметка
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
440
254
Добро ти кажа членот погоре провери си све, јас имав сличен случај на протирање број од телеком кон а1 и одбивано беше. На крај излезе дека грешката е во телеком (намерно додале буква во презимето) и не можеше да се портира. Мора да биде на твое име портираниот број и да имаш 236 ден на сметка
A taka, da si zdrav i ziv....
toa mi bese mubetot...
 

Riku

Gaining Experience
27 ноември 2021
202
71
Ме интересире некој да ми објасни подетално, да нарачам паќет за 6 месеци , паќетот содржи 12 гб интернет и бесплатни пораќи и смс. Е сега што ме интересире јас ги плајќам унапред тие 6 месеци(цената која ја пише таму и за тие 6 месеци јас сум чист), второ што ме занима е интернетот што е 12 гб е секој месец исти или тие 12гб ми се за сите 6месеци заедно? И дали може онлајн да портирам број или морам да одам до нивна подружница?
 

BigBull

Gaining Experience
20 март 2013
54
85
Ме интересире некој да ми објасни подетално, да нарачам паќет за 6 месеци , паќетот содржи 12 гб интернет и бесплатни пораќи и смс. Е сега што ме интересире јас ги плајќам унапред тие 6 месеци(цената која ја пише таму и за тие 6 месеци јас сум чист), второ што ме занима е интернетот што е 12 гб е секој месец исти или тие 12гб ми се за сите 6месеци заедно? И дали може онлајн да портирам број или морам да одам до нивна подружница?
Јас ќе ти одговорам за последното прашање само, да може онлајн да се пушти барање за портирање на број.
Клик тука.
 
18 септември 2020
151
108
Македонија
Ме интересире некој да ми објасни подетално, да нарачам паќет за 6 месеци , паќетот содржи 12 гб интернет и бесплатни пораќи и смс. Е сега што ме интересире јас ги плајќам унапред тие 6 месеци(цената која ја пише таму и за тие 6 месеци јас сум чист), второ што ме занима е интернетот што е 12 гб е секој месец исти или тие 12гб ми се за сите 6месеци заедно? И дали може онлајн да портирам број или морам да одам до нивна подружница?
Sekoj mesec imas po 12 gb internet + neograniceni min i sms.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
440
254
Imas nesto gresno....
Dali privremeniot br, tie registriran pravilno? inaku i privremeniot br, i toj sto ke se portira treba da se na isto ime, znaci na toj br od telekom/a1, sto e registriran isto i 079 sim kartickata treba da ja registriras otp, kod generiras na postoeckiot br, sto ke go portiras go vnesuvas i koga se kee ok so barajneto, ke ti vratat od lycamobile za potpis fajl, i go isprajkas toa e se(ke ti pustam link na koj treba da go ispratis)
Мислењето е автоматски споено:

Imas nesto gresno....
Dali privremeniot br, tie registriran pravilno? inaku i privremeniot br, i toj sto ke se portira treba da se na isto ime, znaci na toj br od telekom/a1, sto e registriran isto i 079 sim kartickata treba da ja registriras otp, kod generiras na postoeckiot br, sto ke go portiras go vnesuvas i koga se kee ok so barajneto, ke ti vratat od lycamobile za potpis fajl, i go isprajkas toa e se(ke ti pustam link na koj treba da go ispratis)
Ako e se ok, na email ke ti stigne MNP, broj eve ti slika vo nejze go ima i linkot kade treba da go ataciras potpisanoto pdf, barajne tamu mu pravis upload, i se ceka 2rab,denovi ama poslednive meseci i po 7 se ceka...
Znaci ovde vnesuvas referenten mnp broj i brojot sto ke se portira, a prethodno dojdeniot dokument na pdf, edit samo go potpisuvas iupload na ovoj link
 

Атачменти

  • Screenshot_20221209_002451.jpg
    Screenshot_20221209_002451.jpg
    133,8 KB · Прегледи: 22
Последна промена:

MALINOV.A

Intern
8 септември 2022
14
5
Пренесувал некој од овде припејд број од Telecom на Lyca?
Јас пробав ама ми го одбија барањето со причина: SUBSCRIBER_HAS_NOT_PAID_BIL-SUBSCRIBER_HAS_NOT_PAID_BIL
Малце ми е нејасна причината за одбивање дека има неплатена сметка, кога бројчето е припејд.
Proveri gi ubavo podatocite, a moze i da e do Telekom ako go pravat toa namerno za da im ostanes korisnik
 

Phillip

Intern
25 ноември 2015
20
2
Imas nesto gresno....
Dali privremeniot br, tie registriran pravilno? inaku i privremeniot br, i toj sto ke se portira treba da se na isto ime, znaci na toj br od telekom/a1, sto e registriran isto i 079 sim kartickata treba da ja registriras otp, kod generiras na postoeckiot br, sto ke go portiras go vnesuvas i koga se kee ok so barajneto, ke ti vratat od lycamobile za potpis fajl, i go isprajkas toa e se(ke ti pustam link na koj treba da go ispratis)
Мислењето е автоматски споено:


Ako e se ok, na email ke ti stigne MNP, broj eve ti slika vo nejze go ima i linkot kade treba da go ataciras potpisanoto pdf, barajne tamu mu pravis upload, i se ceka 2rab,denovi ama poslednive meseci i po 7 se ceka...
Znaci ovde vnesuvas referenten mnp broj i brojot sto ke se portira, a prethodno dojdeniot dokument na pdf, edit samo go potpisuvas iupload na ovoj link

Сакаш да кажеш дека документот после симнување не треба да се испечати за да се потпиши рачно? Па како се прави потпишувањето во тој случај?
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
440
254
Сакаш да кажеш дека документот после симнување не треба да се испечати за да се потпиши рачно? Па како се прави потпишувањето во тој случај?
So pdf edit, ako nemas odi na google pisi pdf edit ataciras potpis i si go smetnuvas i taka potpisano so Mnp brojot sto tigo isprajka lyca, brojot sto ke go portiras i potpisaniot dokument na linkot sto go spodeliv atac i prajkas,
ti ako sakas pecatigo i potpisi go, ama pak so programa iscaner i slicni na neja ti treba vo elektronska forma... ne vo hartiena...
 

stteffann

Intern
13 јануари 2019
10
6
Дали некој деновиве има активирана пакет на подолг период преку веб страницата на Лајка? Цела година наназад не сум имал проблем со активирање на пакет.Неколку пати пробав денес не ми дава да активирам пакет. А инфо центар најверојатно се на предновогодишна забава никој не се јавува.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
440
254
Дали некој деновиве има активирана пакет на подолг период преку веб страницата на Лајка? Цела година наназад не сум имал проблем со активирање на пакет.Неколку пати пробав денес не ми дава да активирам пакет. А инфо центар најверојатно се на предновогодишна забава никој не се јавува.
Ako od prva ne pominalo plajkajneto, 2-3 obid kartickata tie veke blokirana...
Odi so kupuvajne na paket preku mozila, prethodno iscisti kes na mozilata, i odis se najavuvas kako gostin samo so brojot, potpolnuvas se na kraj plajkas i cekaj toa osvezuvajne na strana itn nisto ne klikas, vcera aktivirav super 200- 12m na 2 broevi... Se pomina od prva raka malce se pocekuva 10/15sek, za Otp kod od banka koj se vnesuva pri naplata....
 

MALINOV.A

Intern
8 септември 2022
14
5
18 септември 2020
151
108
Македонија
Здраво, дали LycaMobile имаат пакет интернет роаминг за Бугарија?
Немаат такви пакети, само кредит да си надополниш и после да користиш разговори, смс и интернет.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.217
Мислења
918.955
Членови
32.879
Огласи
1.033
Најнов член
KalEl80
На врв Дно