• Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Lycamobile

pilot

Intern
28 февруари 2018
4
0
Формулатор за портирање има наведено и дел за правни лица, така да веројатно е возможно и тоа (фото во атачмент). Инаку имам префрлено број како физичко лице така да ако првин го префрлиш бројот во постоечкиот оператор од правно лице на физичко лице нема да имаш проблем. Потоа бројот се портира на исто физичко лице во друг оператор.
--------------------

Погледнете го атачментот 118663
Формуларот го имам пополнето со печат се како што се бара и одбиено е. Од поддршка ми велат не може фирма на фирма. Проблемот е лајка бројот веќе активирав пакет на една година сега ќе ми пропаднат парите.
Дали има законска регулатива каде операторот треба да му овозможи на претплатникот да го промени сопствеништвото како кај сите оператори. Баш пред еден месец во А1 за 15минути со две лични карти ми променија сопственик на број.
 

NightfurY

Gaining Experience
16 февруари 2018
243
402
Kрушево абер пристигна !
Се обидов да портирам број од А1 на правно лице, на Лајка регистрирана картичка под истото правно лице. Велат портирање на број е можно со физички лица, а не фирми. Има основа да поднесувам приговор до АЕК?

Дури ги прашав да променам сопствеништвото на физичко лице, ми рекоа и тоа не може.
Некој искуство со ова?
Колку што знаам сите информации за физичко лице е многу по лесно за префрлање , за правно ке те одбиваат знаам таков случај ради тоа што се виртуелен оператор без обврзување и неможат да ти издадат фактура или да ти внесат даночен број , не се труди џабе ке одеш со главата во зид само , за АЕК можеш да се исконсултираш ама доколку си поднел и те одбиле џабе АЕК кога во нивни систем веќе има факти дека те одбиле и ке ти изнајдат Х причина не вреди да си губиш нерви и време ....
Мислењето е автоматски споено:

Формуларот го имам пополнето со печат се како што се бара и одбиено е. Од поддршка ми велат не може фирма на фирма. Проблемот е лајка бројот веќе активирав пакет на една година сега ќе ми пропаднат парите.
Дали има законска регулатива каде операторот треба да му овозможи на претплатникот да го промени сопствеништвото како кај сите оператори. Баш пред еден месец во А1 за 15минути со две лични карти ми променија сопственик на број.
За ова второво извини другар ама ептен многу глупаво ми гледа да активираш пакет посебно на година пред да префрлиш нешто , ова изгледа како да капариш кола документите не се водат на тебе а ти му викаш ајде ке средиме, и земаш ставаш и менуваш се ново во неа и го правиш тоа без да гласи на тебе документот, како без папирологија посегнувате на овај потег не ве разбирам , убаво си напишал " пропаѓаат" не пропаѓаат си активирал ке си го користис бројчето и ум за друг пат пред било каков процес не преземајте ништо на своја рака .
Мислењето е автоматски споено:

Формулатор за портирање има наведено и дел за правни лица, така да веројатно е возможно и тоа (фото во атачмент). Инаку имам префрлено број како физичко лице така да ако првин го префрлиш бројот во постоечкиот оператор од правно лице на физичко лице нема да имаш проблем. Потоа бројот се портира на исто физичко лице во друг оператор.
--------------------

Погледнете го атачментот 118663
СОСЕМА ЛОГИЧНО И ТОЧНО !
 
Последна промена:

kirev

Unbeatable
31 мај 2010
6.215
4.466
При посета на Хрватска стигнала ваква порака:

You will pay 28c/min for a local call, a maximum of 7.14?/min to call any country, 8c/min for calls received and 9c/SMS sent.

Евроценти? Прашалникот што е? Знае некој нешто повеќе?
 

Oktar

Хаќер без дрон
23 октомври 2012
4.928
15.062
Skopje
Oktar's setup  
Processor & Cooler
Intel® Core™ i9-9900k + Noctua NH D14
Motherboard
Asus Prime Z370-A
Storage
SM951 256 + PM981 512 + 850 Pro 512 + 840 Evo 250 + WD Blue 1TB + WD Red 2TB + WD Red 3TB
PSU
Cooler Master Vanguard v850
RAM
Kingston HyperX Predator 2x16GB Kit (2x8GB) DDR4 3200MHz
Video card
Немам
Case
BeQuiet Pure Base 600
Mouse
Logitech MX Master 2, Logitech MX Master 3, Logitech Wireless G Pro, Logitech G703
Keyboard
Ducky One2 SF, Keychron Q2, Keychron Q6, Logitech MX Keys Mini
Monitor
Dell U2515H
OS
Windows 11 + MacOS
При посета на Хрватска стигнала ваква порака:

You will pay 28c/min for a local call, a maximum of 7.14?/min to call any country, 8c/min for calls received and 9c/SMS sent.

Евроценти? Прашалникот што е? Знае некој нешто повеќе?
Ваљда евра, сигурно некој проблем со знациве, па евро искочило како прашалник.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
439
254
При посета на Хрватска стигнала ваква порака:

You will pay 28c/min for a local call, a maximum of 7.14?/min to call any country, 8c/min for calls received and 9c/SMS sent.

Евроценти? Прашалникот што е? Знае некој нешто повеќе?
Ovie 2 sms se od grcija i avstrija.... Ama smetkata bese 0mkd,pa nema sto da se naplati... inaku izgleda kako ne doprevedeno...
Inaku imam infoo od nedelata aktivirajneto na long term paketite e ofline, poradi hakerski napar, infoto e direkt od London, resenie najbrzo ponedelnik posle 12h,no nee sigurno,
 

Атачменти

 • IMG_20221116_165829.jpg
  IMG_20221116_165829.jpg
  125,5 KB · Прегледи: 40
 • IMG_20221116_175623.jpg
  IMG_20221116_175623.jpg
  149 KB · Прегледи: 41

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
439
254
Decki davi spodelam informacija ; site izminative 7~8 denovi koj se obidel da kupi online paket 3/6/12 i ne uspeal,
na site kartickite se blokirani od strana na lycamobile i bankite odnosno od sistemot za zastita za transfer na parite
seto toa poradi toj hakerski napad, od pred 2 casa mozete da aktivirate povtorno long term paketi, no malce poinaku
odnosno najbezbedno preku mozila i najava so broj kako gostin,ne preku app i ne preku najava na korisnicki profil na web,
zada vi ja deblokiraat kartickata treba dase javite na 1212 i ke vi kazat povejke detali, vo mejguvreme mozete da platite-kupite paket so druga Ne blokirana karticka, i uste povazno na paketite na dolg rok ne Stiklirajte auto obnova(auto renew) toa e samo za obnova posle plateniot period od 3/6/12 meseci,no obnovuvas po redovna cena zavisno koj paket ...so toa sto nema da oznacite auto renew, nema da se zacuva podatoci od kartickata vo sistem i nemate problem ...

inaku tukusto jas re obnoviv super200 12m koj mi istece na 15.11 i do togas koristev isto super200/12m(360denovi)
 • Активен пакет 1

  Super 200 12M​

  МеѓународенСостојба на 21-11-2022 | МеѓународенВажи до 20-12-2022
  5GB
  Data
 

DeJaVu

Practice makes perfect
21 ноември 2010
828
1.053
Скопје
Дајте малку ум за префрлање број.
Наиме, ако се префрли постпејд бројче кај нив, после тоа назад нема пошто овие како припејд се водат? Или дури и да се водат како припејд, можна е таа акробација да се врати назад од кај нив бројот на друг оператор?
 

pipelin

Practice makes perfect
8 мај 2010
1.787
1.594
aleksandar.mk
pipelin's setup  
OS
Windows 11
inaku tukusto jas re obnoviv super200 12m koj mi istece na 15.11 i do togas koristev isto super200/12m(360denovi)

За прв пат избрав 12месеци пакет за постар човек во семејството, дали после истекувањето на овие 12 месеци, процедурата е тотално иста како и првиот пат?
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
439
254
За прв пат избрав 12месеци пакет за постар човек во семејството, дали после истекувањето на овие 12 месеци, процедурата е тотално иста како и првиот пат?
Da, mora da pomine posledniot den, veke sledniot mozes pak isto ili drugo kako sakas taka...
Ako imas ostaveno auto renew, posle 12m,ke se reaktivira super 200/200mkd,naplatata na tie 200mkd,ke bide od istata karticka so koja si aktiviral na 12m.
Ako ne sakas auto obnova
*190# call potoa 1 send,
Мислењето е автоматски споено:

Дајте малку ум за префрлање број.
Наиме, ако се префрли постпејд бројче кај нив, после тоа назад нема пошто овие како припејд се водат? Или дури и да се водат како припејд, можна е таа акробација да се врати назад од кај нив бројот на друг оператор?
Mozes da go setas kaj sakas brojot i kako sakas, ako ne ti cini na lyca posle 1 mesec treba da imas 236mkd za portirajne i odis kaj sakas na a1/telekom/telekabel/greenMobile a od skoro i na Mtel,
Na telekom/a1/i mtel mozes i pripejd i postpejd na Green i telekabel samo poatpejd....
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.648
4.169
Da, mora da pomine posledniot den, veke sledniot mozes pak isto ili drugo kako sakas taka...
Ako imas ostaveno auto renew, posle 12m,ke se reaktivira super 200/200mkd,naplatata na tie 200mkd,ke bide od istata karticka so koja si aktiviral na 12m.
Ako ne sakas auto obnova
*190# call potoa 1 send,
А добро мора тек наредниот? Не може ден или два претходно? Пошто вака се прави рупа у достапност на бројот или ? Ил можат бар да го бараат додека не надополни?
Еве кај малиот што ми јавуе а постоечкиов му важи до денес
1669663367911.png
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
439
254
А добро мора тек наредниот? Не може ден или два претходно? Пошто вака се прави рупа у достапност на бројот или ? Ил можат бар да го бараат додека не надополни?
Еве кај малиот што ми јавуе а постоечкиов му важи до денес
Погледнете го атачментот 119673
A vo a1/telekom mozes pred istek na rok da platis faktura.? Nemoze,
Inaku vo 1 pravec brojot tie dostapen najmalce 180denovi,
Kaj maliot probaj posle 00h,ne moze ist paket na ist rok da pustas vo tekoven rok/period... mozes drug ist ne
Za najsigurno *137# treba da pisuva all benefits got expired...
ili na app, najavise treba da stoi beaplatno koristejne,
Za najsigurno (bidejki pred minatata nedela imase problem so kupuvajne online) odi preku ps, web, pozelno preku mozila najavise kako gostin so brojot odis kupi paket, vnesuvas se plajkas i imas super200/12m,ili bilo koj dr, paket long terms.
Мислењето е автоматски споено:

A vo a1/telekom mozes pred istek na rok da platis faktura.? Nemoze,
Inaku vo 1 pravec brojot tie dostapen najmalce 180denovi,
Kaj maliot probaj posle 00h,ne moze ist paket na ist rok da pustas vo tekoven rok/period... mozes drug ist ne
Za najsigurno *137# treba da pisuva all benefits got expired...
ili na app, najavise treba da stoi beaplatno koristejne,
Za najsigurno (bidejki pred minatata nedela imase problem so kupuvajne online) odi preku ps, web, pozelno preku mozila najavise kako gostin so brojot odis kupi paket, vnesuvas se plajkas i imas super200/12m,ili bilo koj dr, paket long terms.
 

Атачменти

 • Screenshot_20221128_233333.jpg
  Screenshot_20221128_233333.jpg
  163,1 KB · Прегледи: 14

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.648
4.169
A vo a1/telekom mozes pred istek na rok da platis faktura.? Nemoze,
Inaku vo 1 pravec brojot tie dostapen najmalce 180denovi,
Kaj maliot probaj posle 00h,ne moze ist paket na ist rok da pustas vo tekoven rok/period... mozes drug ist ne
Za najsigurno *137# treba da pisuva all benefits got expired...
ili na app, najavise treba da stoi beaplatno koristejne,
Za najsigurno (bidejki pred minatata nedela imase problem so kupuvajne online) odi preku ps, web, pozelno preku mozila najavise kako gostin so brojot odis kupi paket, vnesuvas se plajkas i imas super200/12m,ili bilo koj dr, paket long terms.
Мислењето е автоматски споено:
Незнам за А1, ама во телеком ДА на припејд можам кога сакам колку сакам да додавам на сметката, и да купувам пакети, кои бај д веј не се исклучуваат еден со друг како кај овие, него си почнуваат од кога предходниот ќе заврши.

Иначе пробано од секаде, и како гостин дури, неможе ист пакет да обновиш. Замисли друг помал/поголем може. Глупост.

Sent from my Telefon using Tapatalk
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
439
254
Незнам за А1, ама во телеком ДА на припејд можам кога сакам колку сакам да додавам на сметката, и да купувам пакети, кои бај д веј не се исклучуваат еден со друг како кај овие, него си почнуваат од кога предходниот ќе заврши.

Иначе пробано од секаде, и како гостин дури, неможе ист пакет да обновиш. Замисли друг помал/поголем може. Глупост.

Sent from my Telefon using Tapatalk
Pa teraj si na telekom, so se zamaras so lycamobile...
Inaku za obnova na paket, moze ist mora prethodniot da e pominat periodot 12m,ako bil super200/ 12m,
Ako si probuval obnova minatata nedela i taa pred nejze, cel sistem bese blokiran, poradi hakerski napad, i sega kartickata tie blokirana, vo sistemot za naplata/billing sistemot vo lycamobile,
Btw, izminative denovi najava kako gostin so mozila od ps,i naplata so druga karticka(bidejki i mojata e blokirana) obnoveni 4 brojcijna povtorno na super 200/12m,
taka da mozi provereno 101%
Naplata i aktivirajne pomina od prva, bez problemi...
So toa sto NE stiklirajte avomatska obnova, i taka paketot go kupuvate odnapred za 12m,so NE obelezuvajne na auto obnova ne gi zacuvuva kartickite vo sistem i nemate problem so ponatamosna naplata,
Za brisejne na blokiranata karticka od Lyca baraat povejke infoo, no kazuvaat deka po xx period sistemot tie karticki kako somnitelni gi brisi sam, obicno posleden den od mesecot... Screenshot_20221129_001321.jpg
Мислењето е автоматски споено:

Pa teraj si na telekom, so se zamaras so lycamobile...
Inaku za obnova na paket, moze ist mora prethodniot da e pominat periodot 12m,ako bil super200/ 12m,
Ako si probuval obnova minatata nedela i taa pred nejze, cel sistem bese blokiran, poradi hakerski napad, i sega kartickata tie blokirana, vo sistemot za naplata/billing sistemot vo lycamobile,
Btw, izminative denovi najava kako gostin so mozila od ps,i naplata so druga karticka(bidejki i mojata e blokirana) obnoveni 4 brojcijna povtorno na super 200/12m,
taka da mozi provereno 101%
Naplata i aktivirajne pomina od prva, bez problemi...
So toa sto NE stiklirajte avomatska obnova, i taka paketot go kupuvate odnapred za 12m,so NE obelezuvajne na auto obnova ne gi zacuvuva kartickite vo sistem i nemate problem so ponatamosna naplata,
Za brisejne na blokiranata karticka od Lyca baraat povejke infoo, no kazuvaat deka po xx period sistemot tie karticki kako somnitelni gi brisi sam, obicno posleden den od mesecot... Screenshot_20221129_001321.jpg
Btw, so blokirana karticka ova se pojavuva na app, na web, bese nesto slicno no ne isto, ili posledniot del se blokira i se zastanuva tuka.!
 

Атачменти

 • IMG-742955aa4dd047ab3283556402979ab7-V.png
  IMG-742955aa4dd047ab3283556402979ab7-V.png
  122 KB · Прегледи: 12
 • IMG-c2bb9c56c969c52db591652aa66978da-V.png
  IMG-c2bb9c56c969c52db591652aa66978da-V.png
  114 KB · Прегледи: 12
Последна промена:

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.648
4.169
Pa teraj si na telekom, so se zamaras so lycamobile...
Одговоров нема врска, со глупоста на системот, ама ај. Плус ти праша дали може, јас ти напишав дека може.
Не сум пробувал до сега, пошто не ме ни пушташе, и еве сега пробав и заглави на последниот чекор, преку веб откако му внесов се и картица и верификација и се. На картица не ми зема пари, ама ако пробам пак ми вика нешто у стилот дека веќе има нарачка „Transaction is already in pending status for the same Bundle Code and Bundle Amount". Да не е дека ми е зачувана картичката таму кај нив.... Ај со друга да пробам, ама па да не ми ја репнат и оваа и таа после.
Да се немало контакт центар бе после 6 саат. Цццццц.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
439
254
Одговоров нема врска, со глупоста на системот, ама ај. Плус ти праша дали може, јас ти напишав дека може.
Не сум пробувал до сега, пошто не ме ни пушташе, и еве сега пробав и заглави на последниот чекор, преку веб откако му внесов се и картица и верификација и се. На картица не ми зема пари, ама ако пробам пак ми вика нешто у стилот дека веќе има нарачка „Transaction is already in pending status for the same Bundle Code and Bundle Amount". Да не е дека ми е зачувана картичката таму кај нив.... Ај со друга да пробам, ама па да не ми ја репнат и оваа и таа после.
Да се немало контакт центар бе после 6 саат. Цццццц.
Ti veke povejke pati imas probuvano da aktiviras ist paket(povejke od ednas sistemot ti ja blokira kartickata) i so veke blokiranata karticka, zatoa posleden cekor ne pominuva,
Pod br1:prvo vidi dali e pominat prethodniot paket. Ako e! iscisti kes od prebaruvacot/history i sl, bidejki mozno e vo korpa i prethodnata naracka da ja pamti,
Posle 09h,1212,i vidi dali stoi kaj niv nesto na cekajne,
potoa ili odblokirajteja kartickata ili so druga i se ke pomine....
 

marv

Unbeatable
5 октомври 2007
4.648
4.169
Ti veke povejke pati imas probuvano da aktiviras ist paket(povejke od ednas sistemot ti ja blokira kartickata) i so veke blokiranata karticka, zatoa posleden cekor ne pominuva,
Не јас имав пробувано да го ставам во кошничка истиот пакет и не ми успеваше. Не ни стигнав до картичка до после 00:00 часот.
Pod br1:prvo vidi dali e pominat prethodniot paket.
Да е.
Ako e! iscisti kes od prebaruvacot/history i sl, bidejki mozno e vo korpa i prethodnata naracka da ja pamti,
Отворен тазе инкогнито прозор у мозила (што го немам претходно користено никад за Лајка), и пробано се до крај, дури ставив вториот пат и картица од жената, значи таа сигурно не сум ја стаил досега у систем никаде. ЈОК. Заглави.
Posle 09h,1212,i vidi dali stoi kaj niv nesto na cekajne,
potoa ili odblokirajteja kartickata ili so druga i se ke pomine....
Морееее, јак кол центар од 9 до 18. Ај ќе видиме.
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
439
254
Не јас имав пробувано да го ставам во кошничка истиот пакет и не ми успеваше. Не ни стигнав до картичка до после 00:00 часот.

Да е.

Отворен тазе инкогнито прозор у мозила (што го немам претходно користено никад за Лајка), и пробано се до крај, дури ставив вториот пат и картица од жената, значи таа сигурно не сум ја стаил досега у систем никаде. ЈОК. Заглави.

Морееее, јак кол центар од 9 до 18. Ај ќе видиме.
Kako prvo ti pisuva deka veke, imas napraveno ista naracka so ist paket i ist period, i sega pak sakas se isto,+ probuvas i od druga karticka, moras da se javis da ti beblokiraat, i da vidat kade e zaglaveno...
nemas dr, opcija
 

Riku

Gaining Experience
27 ноември 2021
201
70
Ovaa e nerealna ponuda Screenshot_20221202-211948_Samsung Internet.jpg
Dali imat dobar internet 4g nasekade ne samo vo grad i dali imat prekin vo povicite kako kaj Telekabel i A1 nekoj da spodeli iskustva so Lyca?
 

zirkach

Gaining Experience
12 февруари 2015
446
353
Struga
www.facebook.com
zirkach's setup  
Processor & Cooler
i3 2310m
Motherboard
DELL
Storage
Samsung EVO 850 120gb + Samsung QVO 870 1tb
RAM
6GB
Video card
intel hd3000
Audio
IDT 92HD87B1
Monitor
Hanns-G HQ191DP
OS
Windows 7 Home Premium x64

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
439
254

Атачменти

 • IMG_20221202_224616.jpg
  IMG_20221202_224616.jpg
  95 KB · Прегледи: 48
 • Screenshot_20221202_224246.jpg
  Screenshot_20221202_224246.jpg
  142,8 KB · Прегледи: 48

Miki98

Gaining Experience
13 јануари 2021
347
200
Macedonia Pehchevo [2326]
www.balkan77.com
Ovaa e nerealna ponudaПогледнете го атачментот 119855
Dali imat dobar internet 4g nasekade ne samo vo grad i dali imat prekin vo povicite kako kaj Telekabel i A1 nekoj da spodeli iskustva so Lyca?
реално да споделам искуство од lyca, немам мрежа кога патувам по пат или одам некаде,а од Телеком секаде имам и кога ти треба интернет си имаш,од Lyca на Телеком си отидов, подобро да ставиш на сигурно место како Телеком.
 

Piedpiper

Gaining Experience
26 август 2019
225
233
Два месеци сум на Lyca, се префрлив од Телеком. Мрежата си е супер, интернет има секогаш. За патување, единствено во Англија на роаминг, требаше да влезам во Lycamobile sim апликацијата и да одберам Roaming mode таму. Мрежата никогаш ми нема направено проблем. Резиме, ако бизнисот ви зависи од мобилниот, тогаш останете на Телеком. На крајот, бизнисмен на Lyca не иде некако :)
 

Ts011

Gaining Experience
31 март 2020
439
254
Два месеци сум на Lyca, се префрлив од Телеком. Мрежата си е супер, интернет има секогаш. За патување, единствено во Англија на роаминг, требаше да влезам во Lycamobile sim апликацијата и да одберам Roaming mode таму. Мрежата никогаш ми нема направено проблем. Резиме, ако бизнисот ви зависи од мобилниот, тогаш останете на Телеком. На крајот, бизнисмен на Lyca не иде некако :)
Biznis so virtuelen operator ne se tera, za biznis si imate biznis tarifi....
Мислењето е автоматски споено:

реално да споделам искуство од lyca, немам мрежа кога патувам по пат или одам некаде,а од Телеком секаде имам и кога ти треба интернет си имаш,од Lyca на Телеком си отидов, подобро да ставиш на сигурно место како Телеком.
Ako patuvate postojano 2/3pati vo mesec, ili ste biznis korisnik, so virtuelen operator ne brkate rabota.... Za toa vi treba Mno.!
 

BigBull

Gaining Experience
20 март 2013
54
85
Пренесувал некој од овде припејд број од Telecom на Lyca?
Јас пробав ама ми го одбија барањето со причина: SUBSCRIBER_HAS_NOT_PAID_BIL-SUBSCRIBER_HAS_NOT_PAID_BIL
Малце ми е нејасна причината за одбивање дека има неплатена сметка, кога бројчето е припејд.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44.213
Мислења
918.762
Членови
32.873
Огласи
1.031
Најнов член
RobertT
На врв Дно