• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

LunarPages.com ?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
Zdravo.

Se resiv da kupam hosting i domain zaedno...

samo neznam sto bi rekle za lunarpages.com ? Dali se dobri bidejki od niv najmnogu mi odgovara i cenata i uslugite... Pa cekam mislenja, koj ima iskustvo so niv i taka...
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Јас и уште неколку мои другари/пријатели/колеги го користиме lunarpages.

Еве во кратко....

Лунар пејџис го користам највеќе за клиенти со мали странички... corporate site. За фирма.

На лунар „возам“ и сајт на една организација, кој всушност е вордпрес. На него имам и комплет документарци (.flv + .avi) и не е проблем (сајтот не за општонародна употреба).

На истиот акаунт, уште еден сајт со 2 G .rar за download (не е варез, туку авторски дела).

Колега, зема на лунар, и постави портал на кој има некое решение што троши многу ресурси (процесорска снага) и му го суспендираа акаунтот (на кој имаше и други сајтови).

Значи... зависи од намената... „големи“ проекти, батали...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
Јас и уште неколку мои другари/пријатели/колеги го користиме lunarpages.Колега, зема на лунар, и постави портал на кој има некое решение што троши многу ресурси (процесорска снага) и му го суспендираа акаунтот (на кој имаше и други сајтови).
Moze malce pojasen da bides okolu ova ne mi e jasno bas...?

Dali toa znaci deka ako postavam portal kako tocka, on.net.mk idividi itn itn na webserverot ke me suspendiraaat????
... Cekam reply :)
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,422
1,175
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
Тоа зависи од кодот како функционира. Од кодот зависи како ќе ги пребарува податоците низ базата, како ќе ги прикажува, колку чекори (и време) се потребни да ги извршува, колку ќе го малтретира процесорот на серверот и слично.
Пример: на кој било хост, ако ставиш 2-3 реда PHP код кој се извршува бесконечен број пати (се повторува), автоматски ќе те суспендираат.
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Ете, доби одговор :)

Конкретно... суспендираниот акаунт имаше скрипта за слики... така да секоја слика ја resize-ираше on the fly и трошеше многу ресурси :)
 
  • Ја почнал/а темата
  • #6

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
Dali ako prikacam joomla portal mozat da mi pravat problemi (da me suspendiraat) ?
 

aligator4e

Баниран/a
19 септември 2008
21
0
Е па јас имам joomla и до сага нема проблеми со неа, ама имаме големи проблеми со хостингот. И ни се зафркна се сега не сака да се поправи проблемот освем ако го направиме цел од ново.:plachko2:
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Нема да те суспендираат за јоомла...

Јоомла кај нив (а и кај други), се инсталира со 1 клик преку Fantastico Scripts во Cpanel.

Имаат и широк спектар на CMS, Forum, Blog, Gallery, E-commerce... кои се инсталираат со 1 клик.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #9

Forumko

Intern
14 октомври 2008
351
3
Okay blagodaram za informaciite...

Patem, sojic da ne znaes ili da imas nekoi kuponi od LunarPages ?
 

sojic

Intern
29 април 2007
435
23
Не ти треба купон. Овие денови имаат попуст (без купони).

Наместо 6.хх, сега е 4.хх.
 

_BurneR_

Intern
26 април 2007
114
3
www.baltazar.com.mk
во врска со суспендирањето www.baltazar.com.mk е на лунар т.е. на шојиќ на серверо и нема проблем дури и кога беше активен и кога имаш посетеност не сме забележале некој проблеми со брзина на отварање или пак трошење на ресурси. Иначе Далибор заборави да ти каже дека ми се чини до пред еден месец во периодот кога правеа updates имаше скоро секојдневни прекини од по 15 па до 60мин. Секако тогаш и падна uptime на 99.98% кој претходно беше 99.99% :D
 

CyberSpic

Intern
14 април 2007
823
26
howtoformatacomputer.com
Од скоро почнаа со хостирање, но сепак има добра понуда ако користиш малку ресурси месечно - http://www.namecheap.com/learn/webhosting/web-hosting.asp 3$ (ама ограничен си на еден домеин и слично). Јас го имам про пакетот и засега задоволен сум од техничка подршка и слично. Иако ќе ти треба малку време да се навикнеш на интерфејсот.
поз
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,804
Мислења
850,768
Членови
29,490
Најнов член
cadi1
На врв Дно