Стани премиум член, добиј куп бенефити и поддржи ја работата на IT.mk!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Луѓето во иднина ќе живеат и до 800 години?

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Една група составена од американски научници тврдат дека поради најновите генетски откритија, во иднина ќе биде можно продолжување на човечкиот животен век до 800 години.

До ова сознание дошол генетичарот Валтер Лонго, професор по геронтологија и биолошки науки на Универзитетот Јужна Калифорнија и шеф на истражувачкиот тим кој успеал десетпати да го продолжи животниот век на квасочните габи.

Истражувачкиот тим на Лонго, со отстранување само два гени од геномот на габите и со "нискокалорична диета", успеал да го продолжи нивниот живот на десет недели. Тие организми обично не живеат подолго од една недела.

Научниците веруваат дека ова истражување непосредно се однесува и на проблемите со стареењето на човечкиот организам.

"Ние создаваме основа за репрограмирање на организмот кон здрав живот. Доколку успееме да го осознаеме начинот на кој работи механизмот за долговечност, ќе биде е во состојба да го примениме на сите клетки на било кој жив организам", рече Лонго.

Тој укажа дека моментот кога човекот ќе може да живее 800 години е се уште далеку, но дека можноста за продолжување на животниот век на 120 години може да се случи во многу блиска иднина.


Извор:Точка
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
А бе што ќе ви се 800 години. Видете ги старциве на 80 години како изгледаат. Замислете старец на 800 години! :isplashen:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Јас си замислувам... :LOL:
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Abe begaj... 800 godini.. Pa zamilsete samo sto bi bilo toa ako lugeto bi ziveele vo prosek po 800 godini.. Situacijata so Kina bi bilo nisto,, naselenie bi imalo so da ti kazam.. E sea edinsveno ako ne se preseluvame i na nekoja druga planeta :p , ama aj... Ne me fascinira nesto posebno ovakva ideja, kako sto rece amd... :)
 

AMD_fan

Gaining Experience
10 ноември 2007
3.646
139
А бе планетава нема да издржи, сега и така и така едвај се држи а камо ли ако луѓето живеат по 800 години. :rolleyes:
Јас мислам ова нема врска со реалноста, а ако има нешто вистина во ова, тогаш крајот на светот е се поблиску. :rolleyes:
 

hmmm

Gaining Experience
30 ноември 2007
1.242
80
hmmm's setup  
Processor & Cooler
i5 3570k @4.2GHz & CM Hyper 212+
Motherboard
AsRock Z77 Pro3
Storage
Samsung 840 EVO 120GB + WD Black 1TB
PSU
Corsair CX600
RAM
2x4GB G.Skill Sniper 1600MHz
Video card
HD4000
Case
Custom
Mouse
Gigabyte GM-M7000
Keyboard
Generic
Audio
Asus Xonar DG
Monitor
Compaq Q2159
OS
Windows 8 64bit
Ај да кажеа 200-300 можеби ќе беше возможно, но 800 се многу, што би се случило со нашите органи... освен ако не го одржуваат нашиот живот на некои апарати :D
 

psybaron

Intern
10 април 2007
745
44
Куманово
markoaleksic.com
Најверојатно ке ми здосади да живеам 800 години. Треба да живееме како секој ден на земјата да ни е последен...а утре кога ке се разбудиме да сме свесни дека: "Every day above the earth is a good day" :D
 

dimitars

Gaining Experience
8 мај 2007
1.689
343
Navistina sto ke pravis so zivotot ako zivees 800 god. ke imas vreme se da probas i duri od koga ke probas se pak ke ti ostane slobodno vreme.I posle sto ide na red?Da se dosaduvas,posle ke treba site da otvorime dosaduvalni za da ni bide interesno.:)):)):))

Замисли:

Влегуваш во јавна куќа и бараш услуга и ти викаат.

Ај дај лична карта да сме сигурни дек имаш 50 години
 

Andrijeski

Gaining Experience
1 март 2007
2.599
65
andrijeski.net
Јас па мислам дека ќе живеат до 40 години :)

Со толку нездрав живот, целосно загадување (воздух, храна, средина), нови болести и зачестени војни, убиства, физичко закржлување и така натаму, ако нешто драстично не се смени, тешко е дека просекот би можел да биде поголем од 60.
Како што тргнале работиве во светот, мислам дека ќе опаѓа.
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
hmmm da pametno, i jas bi se soglasil so andrijeski. Veruvam deka bi ziveele pomalce odkolku sto e segasniot prosecen zivot... Osven ako ne ne napravat kiborzi :p
 

Freaker

Intern
9 април 2007
418
8
гледав една емисија и причината што сме старееле биле слободните радикали што се ослободувале при процесот на дишење, со елиминирање на тие слободни радикали го продолжија животот на едни црви за дупло значи луѓето би живееле некаде 160 години и тоа со комбинација на здрав живот и исхрана комбинација со генетика и може да се тера и до 800 ништо чудно, само за мене лично тешко дека ќе е можно тоа. си пушам цигари сакам да се напијам пиво вино сакам да јадам црвено месо колку ќе живеам толку фала му на господа и сега што сум уште тука и можам да го пишам постов. Ако се открие таков начин тоа ќе биде привилегија на моќните и богати луѓе а ние обичните смртници ќе сме среќни ако дочекаме на внуците на свадба да им играме. Во контекст на ова еден виц:
оди пациент кај доктор и му вика: Докторе сакам да живеам сто години,
докторот го прашува дали пуши дали пие, човекот одговара ништо од тоа дека води многу здрав живот, докторот го прашал дали брка жени, човекот рекол дека и тоа не го прави, и докторот како заклучок го прашал: добро тогаш што ќе ти е да живееш сто години.
 

DaciSS

Gaining Experience
3 јануари 2008
949
289
San Francisco
www.linkedin.com
ако се живее 800 години ќе треба поише да се учи, тогаш со 1 завршен факултет ништо не праиш, ке треба 8-9 факултети да завршиш :)))))))))))))))))))))))
 

''TcM>>

Intern
6 јануари 2008
961
39
Abe so ti e, ako dojde toa vreme za da se zivee do 800 god. onda ke ima sigurno i nekoja rdosta razviena tehnologija (barem spored mene), i so ke ti e da ucis fakulteti,, koa ke se rodis, samo ke ti staat nekoe cipce u glaata i gotovo, svrsena rabota, se e nauceno :p (taka nekad sum fantaziral lol)...
I da Freaker :bravo: dobar komentar, drzi mesto...
 

Vavo

Intern
20 октомври 2007
273
17
Skopje
Абе може ќе може да си направиш back up и после тоа да те инсталираат во ново дете :) Инаку сите овие идеи идат од таму дека е можно да се најде генот кој го спречува стареењето. т.е. во контрол панел знаат дека треба да има икона на која се подесува тоа ама сеуште не им се појавува. Кога ќе ја најдат ќе си наштимаш колку сакаш да живееш :)
 

Marko

Баниран/a
16 јануари 2008
106
1
Абе може ќе може да си направиш back up и после тоа да те инсталираат во ново дете :) Инаку сите овие идеи идат од таму дека е можно да се најде генот кој го спречува стареењето. т.е. во контрол панел знаат дека треба да има икона на која се подесува тоа ама сеуште не им се појавува. Кога ќе ја најдат ќе си наштимаш колку сакаш да живееш :)

My Brain > Properties > Life time > 800 years :LOL:
 

MARTIN_MKD

Intern
27 ноември 2007
419
2
Самата земјина топка неможе да го издржи тоа, не е прилагодена за тоа, а ќе му требаат многу милиони години да го направи тоа
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
45.598
Мислења
945.550
Членови
34.082
Огласи
1.974
Најнов член
classicmetal
На врв Дно