1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Луди цени за gpu

Дискусија во форумот 'Графички картички, звучни картички и монитори' започната од dejan_str, 9 oктомври 2019.

 1. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  842
  2,169
  12 oктомври 2014
  Машко
  Ни вреѓаш колективно интелегенција со муабетов ама ти си знаеш...
  Во најмала рака смешно е конзола и пс гејминг да се споредуваат.

  Sent from my SM-G955F using Tapatalk
   
  На XV22E му/ѝ се допаѓа ова.
 2. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,464
  1,153
  2 Јануари 2012
  Машко
  Кои компоненти би ги ставил за 400 евра?
   
 3. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,959
  26,646
  4 Септември 2008
  Ryzen 5 2600
  GTX1060
  500W RP PSU
  16GB RAM
  SSD 512GB
  Generic 450 mobo

  Used.
   
  gremlin, toshex, PC_GAMER и на уште 1 им се допаѓа ова.
 4. krema

  krema
  Professor

  10,000
  9,642
  24 Јуни 2009
  Машко
  Можеби малку е офтопик, но дали има потреба од 16GB RAM за не-гејмерски десктоп?
  Чинам дека 8GB се сосема доволно. :)
   
  На Rukfash му/ѝ се допаѓа ова.
 5. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  65
  60
  2 Април 2017
  Машко
  Не постои one-size-fits-all за игри, зависи од самата игра, дали во позадина ќе има некои други апликации, итн...
  Како за пример, едно искуство: Другар доби +15 fps на PUBG од апгрејд на 16 гига рам од 8 (кога веќе имаше dual channel и пред тоа)
   
 6. psyside

  psyside
  Rising Star

  25,959
  26,646
  4 Септември 2008
  Сива зона
   
 7. krema

  krema
  Professor

  10,000
  9,642
  24 Јуни 2009
  Машко
  ^Го делам истото мислење. :)
   
 8. Mayson

  Mayson
  Gaining Experience

  784
  362
  10 Април 2011
  џабе споредувате поготово вие што ги немате и двете... , си имаат предности и 1 и 2,

  од 2000 евра напрај пц ако сакаш. фифа, пес, нба, текен и сите портови имаат инпут лаг и што ми вреди што е поевтина играта на пц кога со инпут лаг играм.

  пц е за, дота2, цс го, лол, вов, фортнајт и слични правени стрикно за пц, + некој добар порт ако се погоди.
  Пс4 - е за све остнато, поготово екслузивите и спортски игри.
   
  На Psycore му/ѝ се допаѓа ова.
 9. DarthJe5us

  DarthJe5us
  Practice makes perfect

  1,464
  1,153
  2 Јануари 2012
  Машко
  Не сум видел половен 2600, има некаде оглас затоа што барам одамна?

  Јас па инпут лаг имам на ПС4 кога сум играл ПЕС, НБА ради самото ТВ што е споро.
   
 10. ARMac

  ARMac
  Орган

  6,186
  7,104
  2 oктомври 2010
  Машко
  Курајбер
  Не се секирај во минус неможеш да отидеш.
  Твојот муабет е PC Master Race и ништо друго не чини. Пошто нели цел свет е глуп и купува и конзоли и пц-а. А муабетот 400 евра на старо...
  Конзола на старо е 10.000, нов PS4 беше 12.000. Имај се што сакаш ама со глава у ѕид конзол ворс да тераш во денешно време е глупо.

  Нека прави кој што сака немам намера да предомислувам некого, ама поединци зборат на памет. Ако немаш, неможеш да знаеш и само шириш своеглави мислења.

  Данке, бегам од темава.
   
 11. Jedah

  Jedah
  Practice makes perfect

  928
  1,421
  6 ноември 2007
  Ојте одспијте по 7-8 сати.
  psyside изричито рече "не ме цитирајте", DarthJe5us го цитира psyside се одважи да му одговори - Го прекрши принципот!
  krema праша за "РАМ на не-гејмерски десктоп", Feelyo му одговара како PUBG добила +15fps...

  PC gaming VS Console gaming...
  System Builder Marathon Q4 2013 - Build Your Own - Tom's Hardware | Tom's Hardware
  [​IMG]

  Пред точно 6 години
  Gaming Configuration - December 26, 2013 - $800
  PlayStation 4 - December 26, 2013 - $400

  Дали горенаведената конфа денес е релевантна 1080p машина за гејминг?
  Прашувам зошто Ryzen 3 1200 e еквивалент на i5 3470
  Прашувам зошто 1050ти е еквивалент на R9 280X
  Прашувам зошто во април сакам да ја играм Cyberpunk 2077 :)
   
  На Enigma, Feelyo, krema и уште 3 други им се допаѓа ова.
 12. Boco1987

  Boco1987
  Gaining Experience

  125
  89
  25 Март 2017
  Машко
  Би требало да ја тера на 720p
   
 13. krema

  krema
  Professor

  10,000
  9,642
  24 Јуни 2009
  Машко
  Затоа и си преќутев за да не ја кварам темата со off. :)
   
  На Feelyo му/ѝ се допаѓа ова.
 14. Feelyo

  Feelyo
  Gaining Experience

  65
  60
  2 Април 2017
  Машко
  Упс :blush:

  На брзање беше, немав видено тоа "не-" пред гејмерски
   
 15. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  За 60 херцен монитор 8 ГБ се сасвим доволни за 60 фпс. Тако да ја уопште немам потребе од 16 ГБ.
   
 16. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,390
  13,452
  23 Јануари 2008
  Манга
  едното со другото нема допирна точка.
   
  На Psycore, Nomad, krema и уште 2 други им се допаѓа ова.
 17. DelphiUser

  DelphiUser
  Practice makes perfect

  1,034
  1,056
  2 Март 2011
  Машко
  А што е подобро за игри, конзола или пц?
   
 18. gOJDO

  gOJDO
  Epic

  9,390
  13,452
  23 Јануари 2008
  Манга
  Добро PC е без никаква конкуренција.
   
  На Pane-G му/ѝ се допаѓа ова.
 19. Astro

  Astro
  Guru

  6,233
  8,636
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL

  Цитир-цитир-цитир..... there!
   
 20. krema

  krema
  Professor

  10,000
  9,642
  24 Јуни 2009
  Машко
  Ги измеша малку брзините. :)
   
  На gOJDO му/ѝ се допаѓа ова.
 21. Astro

  Astro
  Guru

  6,233
  8,636
  20 Јуни 2012
  Машко
  ERP Consultant, MCSA, SQL
  Од 6-ва во 3-та!!! Граааааууууу!!!! Крррррррр......

   
 22. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,453
  12,626
  2 Август 2012
  Машко
  Само за сурфање се доволно. Фотошоп по дифолт е наместен да троши 60%
  Хром и сродните може за трен ока да зафати преку 50%
  Во денешно време 8 GB се минимум. Дури да се снајдеш со уште 8 :)

  Друга тема е колку е брза таа меморија
   
  Astro, TheMarshal, krema и на уште 1 им се допаѓа ова.
 23. Rukfash

  Rukfash
  Gaining Experience

  527
  313
  24 Јануари 2019
  Машко
  Не ме занима
  Е ако де, и така професионално по цел ден мењам брзини :D
   
 24. krema

  krema
  Professor

  10,000
  9,642
  24 Јуни 2009
  Машко
  Затоа и така се изразив. :)
   
 25. Pane-G

  Pane-G
  On your way to fame

  1,285
  699
  9 Мај 2012
  Машко
  ПЦ секако без конкуренција дури и пиратски игри можеш да подметнеш ,а за конзоли јок ќе мора да купиш игри .
  Една слика вреди илјади зборови
  [​IMG]


  Sent from my iPad using Tapatalk
   
  XV22E, RoninMK и на DelphiUser им се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...