1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Луда зделка, 128GB ссд-а по $17 парче

Дискусија во форумот 'Продавам' започната од xenon, 8 Јануари 2015.

 1. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,713
  10,278
  24 Јуни 2009
  Машко
  Кај мене нарачката е направена на 11 јануари, а на 14 јануари е пуштен по пошта (потврден шипинг).
  Според нивниот тракинг пратката е стигната на Скопскиот аеородром на 19 јануари и тука за вршува тракингот, едноставно пишува Yanwen's Track End.
  Нема теоретски шанси за 5 дена да е тука во МК.
  Еве лог од тракингот.

  Number: CF229xxxxx
  Status: Transit
  Destination: Macedonia
  Origin: China
  2015-01-19 00:00 Macedonia, Arrive at Macedonia Airport-(Yanwen's Track End)
  2015-01-18 00:00 BeiJing, Handled by Airline,Flight No. LX197
  2015-01-17 00:00 Beijing Internationg Mail Center, Prepare to Dispatch
  2015-01-16 00:00 Beijing Internationg Mail Center, Received
  2015-01-16 00:00 BeiJing, Arrived at Beijing Internationg Mail Center
  2015-01-14 20:00 ShenZhen, Despatched from ShenZhen Yanwen Sorting Center
  2015-01-14 18:00 ShenZhen, Arrived at ShenZhen Yanwen Sorting Center

  Затоа мислам дека тракинг броевите се Fake, инаку ми останува одбројување уште 17 дена и 15 часа (од вкупно 60 дена) како краен рок за достава, па да видиме дали ќе дојдат до тогаш
   
 2. PetarPeco

  PetarPeco
  Gaining Experience

  74
  60
  24 Декември 2011
  Машко
  истото е и кај мене, за 5 дена од испраќањето пишува стигната на аеродром и крај, лажни тракинг броеви....
   
 3. Triology

  Triology
  Gaining Experience

  155
  171
  30 Јуни 2008
  Машко
  може линк од М.2 адаптерите :)
   
 4. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,713
  10,278
  24 Јуни 2009
  Машко
 5. yasho

  yasho
  On your way to fame

  452
  577
  11 Јануари 2014
  Машко
  И јас имам од истиот шизик во истата пратка 2 адаптера. Интересно е што шипингот завршува во Мк на 19.01, а летот што стои во тракинг информацијата воопшто не слетува во Мк.
  Лажњак е сигурно тракингот, дали пратил нешто и што не знаеме. Му пишав по 5ти пат, ако не одговори за неколку дена му отварам диспјут... Лошо е што уште месец дена ќе треба да чекаме...
   
 6. VerifiedUsers Overlay
  krema

  krema
  Professor

  10,713
  10,278
  24 Јуни 2009
  Машко
  Летот што стои во тракингот е Bejijing ---> Zürich односно Swiss International Air Lines Flight 197.

  едит
  Него да не ги пратил по брод нарачките ? :D
   
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,388
  3,101
  4 Септември 2008
  Приметувам последнава година дена ова со тракинг бројчињава кај македонциве стана како типување у кладилница, анализи за добивка до немај каде. :)
  Што се замарате со тие „статистики“ кога се знае просекот на патување пратки преку бесплатна пошта од Кина, доволно е орентационо да знаете кога ќе стигне и тоа е тоа.
   
  Последна промена: 25 Февруари 2015
  krema, Oktar, Nikola Sone и на уште 1 им се допаѓа ова.
 8. Nikola Sone

  Nikola Sone
  Practice makes perfect

  1,235
  1,347
  31 Јануари 2014
  Машко
  На goranzoran му/ѝ се допаѓа ова.
 9. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,030
  1,545
  25 Јануари 2008
  Машко
  Среќен ден ми бил денес а не сум знаел.Само што ми го донесоа адаптерот.Денес стигнал а на 22 бил испратен значи месец и 3 дена од кина до битола :)
  Утре ќе тестирам, штета немам време сега.
   

  Прикачени датотеки:

  krisbt, vlavot, tomi и на уште 1 им се допаѓа ова.
 10. Кристијан Про

  Кристијан Про
  Gaining Experience

  848
  142
  5 oктомври 2012
  Машко
  Нема шанса за порачување на нова пратка ССД + адаптери ?
   
 11. tomaso

  tomaso
  Practice makes perfect

  1,030
  1,545
  25 Јануари 2008
  Машко
  На krema му/ѝ се допаѓа ова.
 12. VerifiedUsers Overlay
  Cika

  Cika
  V.I.P

  2,520
  1,179
  8 Декември 2009
  Доколку се собере една петка, може да нарачам уште една пратка.
   
  На Triology му/ѝ се допаѓа ова.
 13. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,265
  25 ноември 2014
  Дај го линкот не можам да го најдам.
   
 14. Nikola Sone

  Nikola Sone
  Practice makes perfect

  1,235
  1,347
  31 Јануари 2014
  Машко
  ги продал сите изгледа :(
  линк? *edit [овој го имав во букмаркс]
  ама изгледа дека ја покачил цената линк2
   
  Последна промена: 26 Февруари 2015
 15. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,265
  25 ноември 2014
  Па приметив ја ама си викам ај можда глуп сум.
  Некој да демантира?
   
 16. VerifiedUsers Overlay
  goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  3,184
  2,704
  21 Јануари 2011
  Машко
  Последна промена: 26 Февруари 2015
 17. moongose

  moongose
  Unstoppable

  2,255
  2,490
  19 Јули 2013
  Според ова мислам дека може да се објави дека лудата зделка заврши...
   
 18. VerifiedUsers Overlay
  xenon

  xenon
  Guru

  3,791
  9,444
  15 Јануари 2011
  Машко
  Толку е дечки :) Сфати типот дека вредат многу повеќе од 17те долари по кој иницијално ги имаше понудено. И 30 долари за овие дискови вреди, со се адаптер фаќа 2000 денари за диск но не е толку луда зделката како што беше од старт.
   
  На ekonomist му/ѝ се допаѓа ова.
 19. VerifiedUsers Overlay
  bogoevski

  bogoevski
  Unstoppable

  1,667
  2,686
  29 ноември 2009
  Машко
  Сваштара
  Bilo je lijepo, dok je trajalo.
   
  На uwemi му/ѝ се допаѓа ова.
 20. tupacan

  tupacan
  Practice makes perfect

  1,508
  1,965
  10 Септември 2007
  Машко
  Lorem Ipsum.
  Да не му има случајно на некој останато едно вишок? :D
   
 21. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,947
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  Му пишав на селерот и се согласи да ми прати invoice на пејпал со ревизирана цена како поранешната, па ...
   
  damil, Isak Keyten, omegaRED и на уште 1 им се допаѓа ова.
 22. Isak Keyten

  Isak Keyten
  Practice makes perfect

  1,124
  1,265
  25 ноември 2014
  [​IMG]
   
  На gamer-eddie му/ѝ се допаѓа ова.
 23. NanoCell

  NanoCell
  Gaining Experience

  348
  419
  10 oктомври 2011
  Машко
  Ако има шанса за старата цена и јас би нарачал еден SSD
   
  Последна промена: 26 Февруари 2015
 24. hmmm

  hmmm
  Gaining Experience

  1,242
  81
  30 ноември 2007
  И јас се вклучувам во нова пратка, доколку има доволно заинтересирани.
   
 25. vlavot

  vlavot
  Medicus

  2,974
  2,947
  29 oктомври 2009
  Машко
  Medical Doctor
  ОК му пишав на селерот да ми ја пушти фактурата коа ќе ја добијам ќе ве известам, ако нешо не се предомисли селерот.
   
  На Isak Keyten му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели

Вчитување...