LTT Labs

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,089
1,346
Скопје
Не, еве јас ќе ти објаснам.
Ти си слеп што не можеш да ја видиш иронијата во „непристрасна лабораторија за хардвер“ најавена во спонзорирано видео од NZXT.
Секој нормален требал да престане тука да го гледа видеото.
Тоа што поголемиот дел од вас трошат би рекол ненормално многу време на гледање видеа со рецензии и слични глупости, за забава, е, како што си рече ти самиотИ затоа не треба ништо сериозно да сфатиме од тоа што го пишуваш во темава.

Ајјајаја како пробуваш да го браниш ко адвокат да си му :D

што знам, мене повеќе ми се допадна објаснувањето на @TylerMkD .
Linus е човек што инспирирал/едуцирал и сеуште инспирира/едуцира милиони, што направил огромна промена во светот. Вие сте grumpy forum guys.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
6,008
9,750
Скопје
што знам, мене повеќе ми се допадна објаснувањето на @TylerMkD .
Linus е човек што инспирирал/едуцирал и сеуште инспирира/едуцира милиони, што направил огромна промена во светот. Вие сте grumpy forum guys.
Секоја му чест за тоа иако мислам дека е претерана таа заслуга, и сепак за друго збориме.
Има 730 други канали кои прописно иснпирираат и едуцираат и прават вистинска промена во светот.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje
Напорен? Да.
Препотентен? Да.
Посветен? И тоа како.

Се гледа има страст и го почитувам за ова што го прави. Очигледно е дека заработува милиони и ги вложува назад, нешто како Mr. Beast. Другиве си играат курот извини вака, па подобро ли е да го гледам MKBHD како филозофира и рециклира редит коментари? Или оној дебилот Unbox therapy?

Лајнус е максимално посветен и не штеди на проектов, ќе биде нешто ново и интересно. Точно е дека му се згадува од тоа што го прави, бидејќи пред се е фан на технологија како мене и тебе, па не сака обични чкарт рецензии или отпакувања. Не е дека не заработува на тоа, има посебен канал за први импресии со милиони прегледи - луѓето се глупи и сакаат лајт забава, тоа е очигледно.

Комплетно го поддржувам во проектов, нешто ново и невидено ќе биде и целосно е отворен што и како прави. Ако овој ти е одмилен, баш сакам да чујам кој ти е омилен?
Епа види баш „ оној дебилот Unbox therapy„ ми е омилен -и зошто „дебил„ зошто окото му фрла лево? Па и за другиот да викаш „дебил„ - дечкото за монитори рецензии прави „партал„ - сите мерења со споредби и графикони до детаљ .А за гејминг тестовите правени на повеќе машини и сите графички од 2015 до сега и да не збориме.
И не се работи за изглед или допадливост - се работи за извор на информации - а ако за тебе Лајнус со 70% реклами 30% содржина ( и тоа содржина во која е пренагласено тоа како Тој гледа на работите - или се жали цело време како немало „нипл„ на мониторот - а тоа било „катастрофа„ - неприфатливо, и ревјуа на 4К „оверпрајзд„ монитори и Ултра ХДР ТВ-а - ти значи незнам зашто гледаш ?
Посветен за сопствен ќејф и заработка со огромно его - арогантен критичар без основни познавања на електроника (знаеш колку паметен треба да бидеш да искритикуваш Интел архитектура ?) - а колку глупав еднаш да те искритикуваат што носиш влечки - а ти за инает на сите да се шеташ со нив по саеми за компјутери ?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Avid

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301
Не, еве јас ќе ти објаснам.
Ти си слеп што не можеш да ја видиш иронијата во „непристрасна лабораторија за хардвер“ најавена во спонзорирано видео од NZXT.
Секој нормален требал да престане тука да го гледа видеото.
Тоа што поголемиот дел од вас трошат би рекол ненормално многу време на гледање видеа со рецензии и слични глупости, за забава, е, како што си рече ти самиотИ затоа не треба ништо сериозно да сфатиме од тоа што го пишуваш во темава.

Ајјајаја како пробуваш да го браниш ко адвокат да си му :D

Леле дајте на фемина отидете 2-3 дена и издувајте се со глупостиве таму.
Од независна лабараторија на хардвер дојдовме до „шема за перење перформанси“ од ЛТТ Лабс спонзорирана од NZXT.

Мислам некогаш треба да напишеш, да го прочиташ уште еднаш, па да постираш.

Во видеото се е јасно и концизно објаснето. Тоа што на вас не ви е јасно како канал за хардвер и технологија има спонзори за хардвер и технологија е фасцинантно.
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301
Епа види баш „ оној дебилот Unbox therapy„ ми е омилен -и зошто „дебил„ зошто окото му фрла лево? Па и за другиот да викаш „дебил„ - дечкото за монитори рецензии прави „партал„ - сите мерења со споредби и графикони до детаљ .А за гејминг тестовите правени на повеќе машини и сите графички од 2015 до сега и да не збориме.
И не се работи за изглед или допадливост - се работи за извор на информации - а ако за тебе Лајнус со 70% реклами 30% содржина ( и тоа содржина во која е пренагласено тоа како Тој гледа на работите - или се жали цело време како немало „нипл„ на мониторот - а тоа било „катастрофа„ - неприфатливо, и ревјуа на 4К „оверпрајзд„ монитори и Ултра ХДР ТВ-а - ти значи незнам зашто гледаш ?
Посветен за сопствен ќејф и заработка со огромно его - арогантен критичар без основни познавања на електроника (знаеш колку паметен треба да бидеш да искритикуваш Интел архитектура ?) - а колку глупав еднаш да те искритикуваат што носиш влечки - а ти за инает на сите да се шеташ со нив по саеми за компјутери ?

Unbox Therapy (последно сум гледал може пред година дена) константно оди на low effort видеа кои се само отварање на уредот, некои глупи и дебилни реакции како JACK, WHATS THIS JACK (затоа дебил), не кажува ништо конкретно и најчесто го плаќаа Кинези да хајпа чкарт телефони со некоја уникатна функција.

Потоа се искара со Епл (тука веќе и Епл беа криви), па правеше лажни giveaways со цел камион ајфони и она што никогаш не се смени е дека седнува да снима 5-6 видеа оддеднаш и лупа глупости. Особено што половина од работите беа платен PR, нешто што кај MKBHD (иако и он е многу бејзик) никогаш го немало, да не збориме кај Лајнус ако го има барем се труди да го сврти некако паметно (иако испаѓа глуп).

Еден добар квалитет нема овој, еден!
Мислењето е автоматски споено:


Ај сега објасни ми каква поврзаност има ова со темава? Односно, која е поврзаноста на ова видео со ЛТТ лабс како проект?
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje
Unbox Therapy (последно сум гледал може пред година дена) константно оди на low effort видеа кои се само отварање на уредот, некои глупи и дебилни реакции како JACK, WHATS THIS JACK (затоа дебил), не кажува ништо конкретно и најчесто го плаќаа Кинези да хајпа чкарт телефони со некоја уникатна функција.

Потоа се искара со Епл (тука веќе и Епл беа криви), па правеше лажни giveaways со цел камион ајфони и она што никогаш не се смени е дека седнува да снима 5-6 видеа оддеднаш и лупа глупости. Особено што половина од работите беа платен PR, нешто што кај MKBHD (иако и он е многу бејзик) никогаш го немало, да не збориме кај Лајнус ако го има барем се труди да го сврти некако паметно (иако испаѓа глуп).

Еден добар квалитет нема овој, еден!
Ауу мај бед .. Јас помислив дека ги критикуваш „Hardware Unboxed" ...
Се сложувам за "Unbox Therapy" но за Лајнус - не...
 

mdeni

Unstoppable
24 септември 2012
4,236
3,960
Епа види баш „ оној дебилот Unbox therapy„ ми е омилен -и зошто „дебил„ зошто окото му фрла лево? Па и за другиот да викаш „дебил„ - дечкото за монитори рецензии прави „партал„ - сите мерења со споредби и графикони до детаљ .А за гејминг тестовите правени на повеќе машини и сите графички од 2015 до сега и да не збориме.
И не се работи за изглед или допадливост - се работи за извор на информации - а ако за тебе Лајнус со 70% реклами 30% содржина ( и тоа содржина во која е пренагласено тоа како Тој гледа на работите - или се жали цело време како немало „нипл„ на мониторот - а тоа било „катастрофа„ - неприфатливо, и ревјуа на 4К „оверпрајзд„ монитори и Ултра ХДР ТВ-а - ти значи незнам зашто гледаш ?
Посветен за сопствен ќејф и заработка со огромно его - арогантен критичар без основни познавања на електроника (знаеш колку паметен треба да бидеш да искритикуваш Интел архитектура ?) - а колку глупав еднаш да те искритикуваат што носиш влечки - а ти за инает на сите да се шеташ со нив по саеми за компјутери ?

Анбокс терапи е единствен неиндиски канал што ми е блокиран на јутјуб.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje
Unbox Therapy (последно сум гледал може пред година дена) константно оди на low effort видеа кои се само отварање на уредот, некои глупи и дебилни реакции како JACK, WHATS THIS JACK (затоа дебил), не кажува ништо конкретно и најчесто го плаќаа Кинези да хајпа чкарт телефони со некоја уникатна функција.

Потоа се искара со Епл (тука веќе и Епл беа криви), па правеше лажни giveaways со цел камион ајфони и она што никогаш не се смени е дека седнува да снима 5-6 видеа оддеднаш и лупа глупости. Особено што половина од работите беа платен PR, нешто што кај MKBHD (иако и он е многу бејзик) никогаш го немало, да не збориме кај Лајнус ако го има барем се труди да го сврти некако паметно (иако испаѓа глуп).

Еден добар квалитет нема овој, еден!
Мислењето е автоматски споено:Ај сега објасни ми каква поврзаност има ова со темава? Односно, која е поврзаноста на ова видео со ЛТТ лабс како проект?
Па еве тоа што го напишав „Посветен за сопствен ќејф и заработка со огромно его - арогантен критичар без основни познавања „ - значи ништо не е доволно добро за него - му смета некоја икона на Виндоус 11 и сега цело видео ќе драпа за тоа ...
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301
Па еве тоа што го напишав „Посветен за сопствен ќејф и заработка со огромно его - арогантен критичар без основни познавања на електроника„ - значи ништо не е доволно добро за него - му смета некоја икона на Виндоус 11 и сега цело видео ќе драпа за тоа ...

Добро тоа јас не спорам, напорен е во тој аспект многу - секоја година тупи за T9 кај ајфон, во Note 9/10 рецензиите се фаќаше за некои глупости што само на него му се случиле.

Само он веќе не пишува ни 5% од рецензииве, има вработено многу дечки за ова и кој како ќе се погоди.
Ама лабараторијава е друго, има потенцијал да разбие низ глупостите и да видиме кој што нуди.

Земи го ова видео како референца што се очекува тука

 

fuzzjaw

Unstoppable
13 јануари 2014
1,771
3,083
Почнав да го гледам видеото и престанав некаде на триесет и некоја секунда, кога почна фалењето на првиот спонзор. И си реков, толку од непристрасност и веродостојност.

Во 90% (ish) од видеата на Linus, спонзорот шо ќе го спомнит во првите 30 секунди видео, немат врска со содржината на самото видео. Не знам зошто ова би било различно. Спонзорството е за тие 15 секунди реклама, само шо со вакво лошо segue не би те обвинил шо мислиш дека NZXT ќе го спонзорират проектот. Впрочем, и самата реклама (што кажа дека не си ја ни изгледал) е за NZXT BLD, немат врска со тестирање на производи.


Ontopic, имат потенцијал проектов, посебно ако му се дает одврзани раце на Anthony за да го водит истиот пошо чоекот вистина имат огромни познавања ко ќе станвит збор за хардвер.
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje
Добро тоа јас не спорам, напорен е во тој аспект многу - секоја година тупи за T9 кај ајфон, во Note 9/10 рецензиите се фаќаше за некои глупости што само на него му се случиле.

Само он веќе не пишува ни 5% од рецензииве, има вработено многу дечки за ова и кој како ќе се погоди.
Ама лабараторијава е друго, има потенцијал да разбие низ глупостите и да видиме кој што нуди.

Земи го ова видео како референца што се очекува тука

Точно видеово вреди . Тестови на скоро сите можни кабли со најмодерна опрема за тестирање сигнал . Сепак ретки се вакви содржини - под 30% . Во почетокот на неговиот канал многу повеќе имаше квалитетни содржини - ама последниве 2-3 години ... Саде тупење и простор за „merch" и реклами..
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301
Да, штета што неговиот креатор ни приреди невидена небулоза во првата минута и нè оттргна од негово гледање.

Трагедија ти викам, канал за технологија да ти имал спонзори од светот на технологијата. Требаше некое сладоледче да има на почеток или некоја ташна за жени.
 

Metuzalem

Epic
28 ноември 2010
6,845
12,278
1000 Скопје
Metuzalem's setup  
Processor & Cooler
i7-2600K @4,6 GHz, Noctua NH-D14
Motherboard
ASUS P8Z68-V/GEN3
Storage
Samsung 840 Pro 256 Gb SSD, Samsung Spinpoint F3 1 Tb
PSU
CM 600W Silent Pro Gold
RAM
Kingston @1866
Video card
Radeon HD 7750
Case
HAF 912 Plus
Mouse
ASUS ROG GX950
Keyboard
Filco Majestouch-2, Logitech G710+
Audio
Realtek ALC892
Monitor
Viewsonic VX2753MH-LED
OS
WinServer2003, Win7 x64
Кој светец би го почитувал правилото дека (на пример) NZXT не му е спонзор баш во ова видео во кое прави ривју на NZXT, а претходно NZXT му спонзорирал 50 видеа, нема да му попушта на NZXT?
 

Nikola100

Домаќин
30 септември 2019
656
503
Skopje
Кој светец би го почитувал правилото дека (на пример) NZXT не му е спонзор баш во ова видео во кое прави ривју на NZXT, а претходно NZXT му спонзорирал 50 видеа, нема да му попушта на NZXT?
Точно затоа треба да не се ценат овие канали - туку каналите како „Hardware Unboxed" кои на препораки од спонзорите (имаше имејл од производител на монитори до нив - „Очекуваме позитивна рецензија на продуктот и консултација со нас - што ќе оди во видеото „) - јавно објавуваат и одбиваат да соработуваат со такви фирми - па тие со Nvidia одбија соработка и корекции на ривјуата - па сега чесно си купуваат картички и ги презентираат бројките како што треба ...Ретки се такви канали и стварно треба да се ценат ...
 

M.Pix

48 65 6c 69 6f 73 0a
27 јануари 2014
965
3,338
Прага
Трагедија ти викам, канал за технологија да ти имал спонзори од светот на технологијата. Требаше некое сладоледче да има на почеток или некоја ташна за жени.
Не можам да те разберам, а пробувам од прееска искрено.

Еве јас го изгледав цело видео, и го пратам Л од време на време за хардвер што ме интересира. Сакаш да ми кажеш дека соработката со NZXT што ја има нема да биде загрозена ако утре во новиот проект каже дека се уствари bullshit или им донесе негативен публицитет?
Ја свртевте работава демек рекламата нема врска со проектот. Точно, нема. Ама целиот проект е ставен под прашалник затоа што прашање е која слобода ќе ја има без да ги навреди спонзорите што ги има.
 

Enquito

Practice makes perfect
8 август 2017
1,779
1,088
Еве ви чисто спонзорирано видео, значи Сони му плаќа пари за да го промовира нивниот уред во комбинација со нивниот телевизор и нема ништо спорно во тоа ниту од негова ниту од страна на Сони, ова е вистинско спонзорирано видео не она каде Тунелбеар или незнам кој ќе ги поздрави на почетокот и крајот на некое видео. Еве денес имаше видео од оној каналот што им е за вести каде беше снимано целото видео во салонот на Самсунг пошто ете Самсунг отворил нова продавница и сака да ја промовира и повторно нема ништо лошо во тоа, иако е необично да се снима така е добро и привлечно спонзорство. А и тој претходно изјави дека само делот од фирмата со мерч му достигна вредност од милион долари.
View: https://youtu.be/BPcrpFjw4X8
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
3,030
5,301
Не можам да те разберам, а пробувам од прееска искрено.

Еве јас го изгледав цело видео, и го пратам Л од време на време за хардвер што ме интересира. Сакаш да ми кажеш дека соработката со NZXT што ја има нема да биде загрозена ако утре во новиот проект каже дека се уствари bullshit или им донесе негативен публицитет?
Ја свртевте работава демек рекламата нема врска со проектот. Точно, нема. Ама целиот проект е ставен под прашалник затоа што прашање е која слобода ќе ја има без да ги навреди спонзорите што ги има.

Еве де ти кажи ми како мислиш дека ќе оди процесот? Очигледно е дека ќе фрли милиони долари во ова, опрема, инженери итн. Кога ќе прави тест мора да ги земе сите брендови (кај куќиште не можеш да изоставиш NZXT) и ќе лажира податоци?

Картиве му се фрлени на маса со проектов, тука веќе станува збор за бројки и нема маскирање. Сигурно дека ќе изгуби спонзори down the road, ама додека јас и ти гледаме од страна, он сигурно си има повеќе разни планови со проектот.

Мислам, да е толку провидно како што збориш апсолутно ќе се види уште при првите текстови, па никој не е толку наивен нели...
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,020
Мислења
870,301
Членови
30,356
Најнов член
JanaTrpkovska1
На врв Дно