1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Low budget таблет

Дискусија во форумот 'Преносни компјутери и таблети' започната од prod1gy, 7 Септември 2015.

 1. prod1gy

  prod1gy
  Intern

  5
  0
  7 Септември 2015
  Машко
  ги прочитав темите за Acer и ainol таблетите. Ацерот го најдов истиот во сетек за 4500 ден а другиот неможам да го најдам и незнам колку пари е. Таблетот би го користел за факултетот (читање литература), во слободно време за сурфање на социјалните мрежи и нешто мултимедија (youtube, и некоја епизода од сериите што ги следам. Дали е добар ацерот или некој друг во тој ценовен ранк за моиве потреби? Ваш совет?
   
 2. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,598
  5,164
  20 Април 2007
  Машко
  За тоа што ти треба е добар.
  Разгледај и Lenovo, од тие ефтините имаше А 3000 мислам беше или А 3500...И тие имаат солидни екрани.
  Бидејќи за читање ке го користиш.
  Како и да е, за тие пари немаш подобар избор...
  Одлучи се за некој од овие два модела...
  Поздрав
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 3. prod1gy

  prod1gy
  Intern

  5
  0
  7 Септември 2015
  Машко
  Ќе разгледам и Леново што нудат. А колку беше AINOL-от?
   
 4. SaleSk

  SaleSk
  Arzt

  4,598
  5,164
  20 Април 2007
  Машко
  Искрено не се сеќавам....Многу ми поминаа низ раце. Тие што беа во тој ценовен ранг по мое лично мислење беа за класа или две полоши од Ацер-от или Леново-то.
   
 5. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  387
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Кoлкaв плaнирaш дa земaш? Дaли е вoзмoжнo дa гo згoлемиш буџетoт?
   
 6. STEFF

  STEFF
  Unstoppable

  1,386
  2,161
  4 Јули 2013
  Леново а3500 користам и сум задоволен. Добар перформанс, 7-8 часа батерија зависно од користење, солиден екран.
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 7. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Исто види и Asus MemoPad.
   
 8. goce03

  goce03
  Practice makes perfect

  903
  1,550
  20 Јануари 2015
  Машко
  Ако ти дозволуваат можностите земи си некој бренд таблет(поскап) .
  Така јас пред година дена барав буџет таблет со голем екран ми беше прироритет (да гледа цртани малиот) па се одлучив за nextbook. Екранот е супер за видеа, ама процесорот е слаб, недоволно рам, често кочи се блокира, секца на најобични android игрици, дури и за сурфање не го бива.
  Па затоа мој совет, намали некој инч и дадади некоја иљадарка и земи нешто посаглам не земај кинеско ср*ње, едноставно разликата во цена не вредат нервите, независно што во моментот немаш потреба од некој посебни потреби.
   
 9. Piwcho

  Piwcho
  Gaining Experience

  387
  253
  13 Јули 2015
  Машко
  Незнaм кoгa се вaучерите зa студентите... Имa мнoгу штo ги прoдaвaaт... Вo стaрт нa 8к 20% пoпуст
   
 10. bokiscout

  bokiscout
  Unstoppable

  1,719
  2,015
  17 Март 2011
  Машко
  Embedded C, Linux Kernel, Java, JavaScript
  Пред година дена разгледував таблети и од кинеските (вклучувајки ги и Aionol) ништо не ме бендиса во ценовен ранг до 4 000 - 5 000. Паматам дека тачот не реагираше на добир онака убаво (мазно), екранот беше океј... да не должам на крај завршив со Asus Memopad од 6 000.

  Нешто поевтини а солидни беа Lenovo и Acer моделите од анхоч и сет кои коштаа околу 5 000 мкд, ама за 1 000ка разлика решив да земам нешто проверено.

  Инаку таблетот не го користам јас, го користи другарка и воопшто не се кае што додаде + 2 000ки за Memopad-от.

  Како за споредба нејзина другарка има кинез од 2 000 - 3 000 мкд и баш се погодија двете заедно со таблетите и на лчице место се виде дека разликата е ден и ноќ, од флуидност на анимации од реагирање на тач, дефомрации при гелдање под агол... Буквално во секој поглед.

  После тоа на скеој кој зима таблет му препорачувам MemoPad од 6 000 - 7 000мкд или Acer/Lenovo од 4 000 - 5 000 мкд ништо помалку и ништо повеке. Сосема доволни се за кежуал користење.
   
 11. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  MemoPad е 4500-5000, MemoPad HD е 6000-6500, разликата е во дисплејот.
   
 12. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,899
  2,476
  21 Јануари 2011
  Машко
  Во тој ценовен ранк нема ништо добро. Или купи си некоја друга играчка, на пример за читање kindle или собери поголем буџет, не фрлај пари за џабе.
   
  На goce03 му/ѝ се допаѓа ова.
 13. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Аинол, Аинол, Аинол, Аино, Лаино, Лаино, Лаино, Лаино... Мое мислење. А гледам и на интернет е слично. Ама нејсе :)
   
  borcep, Oktar и на bogoevski им се допаѓа ова.
 14. Trixx

  Trixx
  Gaining Experience

  118
  128
  16 Јануари 2011
  За околу 5000 имаш Lenovo 3500 што е со HD екран и работи одлично за сите основни потреби. Или ако најдеш Memopad ама HD за таа цена исто може.
   
  На STEFF и Oktar им се допаѓа ова.
 15. prod1gy

  prod1gy
  Intern

  5
  0
  7 Септември 2015
  Машко
  ваучерите не важат за бруцоши. Инаку мене ми е само за да учам од него бидејки некои книги ми се електронска верзија и во слободно време сурфање и серии.. Моментално најмногу ми се свиѓа Acer iconia one b1-730.. Али за конечно ќе.видиме
   
 16. ljupce

  ljupce
  Gaining Experience

  117
  84
  8 ноември 2011
  Машко
  добар виц дека ке учиш на таблет ;)
   
  На borcep и goranzoran им се допаѓа ова.
 17. goranzoran

  goranzoran
  Unstoppable

  2,899
  2,476
  21 Јануари 2011
  Машко
  Земи испечати ги, очи ќе ти испаднат на таблет ако читаш(Освен на Kindle, кај се што се чита исто ко од книга)
   
  На ljupce му/ѝ се допаѓа ова.
 18. D3N1EL

  D3N1EL
  Practice makes perfect

  2,884
  1,457
  10 Август 2010
  Машко
  Истото му го трубев на чат и јас на чет, но коментарите се залудни. Нека се изгори еднаш, следен пат ќе послуша добронамерни совети. :)
   
 19. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Проблемот со киндл и таблети од 7-8 инчи е што не ги бива за преглед на PDF документи... Ако се моби/епуб тогаш и ќе може некако, ама пдф е труба. Инаку се чита. Што подобра резолуција на таблетот, полесно е читањето. Додуша на крај и киндл си купив, ама па не читам пдфови и ми врши ептен работа...
   
 20. prod1gy

  prod1gy
  Intern

  5
  0
  7 Септември 2015
  Машко
  ќе може линк од asus memopad hd за кој конкретно мислите?

  ps заборавив да наведам дека конкретно се работи за учење анатомија кај што нема баш многу за читање.
   
  Последна промена: 8 Септември 2015
 21. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
 22. kirev

  kirev
  Unstoppable

  5,295
  3,704
  31 Мај 2010
  Машко
  ICT ветеран
  Точно тоа. PDF е фиксиран формат плус имаш многу слики и само десет инчен таблет те крпи. MOBI/EPUB не се фиксирани и се прилагодуваат на големината на екранот и затоа они може на 7-8 инча, па и на телефони и било каде.
  Значи - терај со 10 инчен со што поголема резолуција (за да не болат очи) и добар си. Постои и Kindle DX со голем екран, ама веќе не се произведува.
  Дај примероци од документите што сакаш да ги читаш? Ќе ги пробам на киндл пејпервајт плус на нексус 7 (2013) и ќе ти кажам. Може и да сликам/снимам да видиш како изгледа крајниот резултат.
   
  Последна промена: 8 Септември 2015
 23. ekonomist

  ekonomist
  Gaining Experience

  962
  391
  17 Јуни 2008
  Го нема овој на залиха, цената е превисока... Јас земав пред 8-9 месеци понова верзија од овој, за горе-доле истите пари.
   
 24. lynx

  lynx
  Unstoppable

  3,372
  3,086
  4 Септември 2008
  Ти си го земал овој со Интел процесор и е доста поевтин, ама според спецификациите тој другиот има IPS дисплеј со повисока резолуција, а овој TN со пониска.
  http://setec.mk/index.php?route=product/product&keyword=memo p&product_id=40384

  Тоа е некоја залиха останато изгледа веќе не го носат, го има во АМЦ за 6400 денари ама само во дуќанот во Охрид.
  http://amc.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=39664&i=15&l=MK&q=memo pad&SupplierArticleID=&Action=
   

Сподели

Вчитување...