• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Лошо искуство со Техномаркет

Mechanic

Gaining Experience
2 мај 2016
204
95
Преклани зимав беко машина за перење од нептун, си платив достава+монтажа. Твоја задача е местото каде што ќе се монтира (на пр. машина за алишта) да биде исчистено и суво.

Дечките си монтираа, пробаа и ме прашаа дали сакам да ја однесат старата машина или ќе ја продавам во старо железо. И јас им реков да носат.

Се чисто, платено, фактурирано со фискална.
да на каса не се баш секад у тек со ствари, пример кога имав комфорт добиено со членство, ако ја не им го потенцирав тоа они си го преќутуваа (или едноставно не го проверуваа у систем кога ја куцаа картицата).
Ви благодарам за инфо, ќе го имам во предвид ова за следно купување.
 

Avid

Guru
21 јануари 2009
5,865
9,304
Скопје
Барем ти е јасно однапред
Секогаш кога не е јасно однапред треба да се потруди купецот да биде јасно однапред.
Да се избегне тоа чувство на „незгодност“ и прашување пред купување... да им се рече да прецизираат дали носат до улица, до пред врата, внатре, со монтажа...
 

Вајкинг

Practice makes perfect
9 јуни 2015
1,080
1,288
Скопје
Не збориме за вработени во салони, збориме за логистика. На анхоч логистиката е подеднакво лоша како и на техномаркет.

Сум имал случаи кога терале вработен од салон после работа (16:30 часот) да „помине“ од кај мене на паркинг да ми ја предаде нарачката. Да не плаќа паркинг не оди до зграда.

Сум имал случаи кога комбе доаѓало и сум морал на улица да го чекам за да не се бута по паркинзи.

Сум имал случаи кога праќале по карго и дечко (тој со точакот) вози хард диск во ранец.

НИКАДЕ на страната на анхоч сеуште не стои до каде се врши испораката.

Техномаркет се подеднакво лоши. Случајов на @bxxxn перфектен пример. Во Ѓ. Петров талентите го симнаа фрижидерот од камион, го оставија на косо пола на тротоар пола на улица, не сакаат ни да почекаат 5 мин. дедото да викне луѓе да му помогнат.

На рака плаќање неможе. Во право е @TylerMkD , нептун си плаќаш премиум, ти носат до дома, монтираат и ако сакаш стариот уред го носат со нив. Или ако сакаш го оставаат да го продадеш на старо купујем.
фала ти што ме избуши со игра на зборови да редам реферати.
 

Banjifiko

Unbeatable
28 октомври 2008
3,307
4,539
Skopje
Banjifiko's setup  
Processor & Cooler
i7-4790/TT Contac 29
Motherboard
Gigabyte GA-Z97M-DS3H
Storage
SSD Samsung 840 Evo 120 GB + Toshiba DT01ACA300
PSU
CM 700 W Silent Pro
RAM
Kingston HyperX DDR3 1600MHz 24GB
Video card
Asus Strix GTX970
Case
TT Commander Blue LED
Mouse
A4 Bloody V7
Keyboard
Modecom MC-800W Volcano
Audio
Samson SR850 & JVC HAM55X
Monitor
Dell U2414h
OS
Windows 8.1
...нептун си плаќаш премиум, ти носат до дома, монтираат и ако сакаш стариот уред го носат со нив. Или ако сакаш го оставаат да го продадеш на старо купујем.
Купив од Техомаркет шпорет минатиот месец. Со доплата од 300 денари (во сметка) ми го качија до дома. Им реков да го распакуваме за да го прегледам визуелно, и потоа им ја дадов испратницата. Немаше никаков проблем. Исто како во Нептун, од каде купив фрижидер минатото лето, и за кој доплатив 1000 денари плус за да ми сменат да се отвора од другата страна.
Не гледам причина кога некој потрошил 20-30 илјади денари за производ да не си доплати 300-600 денари да му го испорачаат до врата...
 
  • Ја почнал/а темата
  • #30

bxxxn

Practice makes perfect
11 март 2011
1,349
1,447
Купив од Техомаркет шпорет минатиот месец. Со доплата од 300 денари (во сметка) ми го качија до дома. Им реков да го распакуваме за да го прегледам визуелно, и потоа им ја дадов испратницата. Немаше никаков проблем. Исто како во Нептун, од каде купив фрижидер минатото лето, и за кој доплатив 1000 денари плус за да ми сменат да се отвора од другата страна.
Не гледам причина кога некој потрошил 20-30 илјади денари за производ да не си доплати 300-600 денари да му го испорачаат до врата...
Не беше проблем да се доплати за достава или монтажа, немаше таква опција при купување, пишуваше вклучена достава до врата, испуштиле дека е до врата од дуќан. Поентата беше дека ги избрав само поради достава и кредибилитет. Првото не го испочитуваа, второто го изгубија.
 

ARMac

Орган
2 октомври 2010
7,831
9,259
Скопје
androgaming.com
ARMac's setup  
Processor & Cooler
R7 2700x + Neptwin V2
Motherboard
Gigabyte B450 AORUS ELITE
Storage
Samsung 970 EVO NVMe
PSU
SilentStorm Icewind 750W
RAM
16GB Kingston HyperX Fury 3200
Video card
XFX Radeon RX 580 - 4GB
Case
Gigabyte C200
Mouse
Bloody v7
Keyboard
Natec Thor 300
Audio
Creative Muvo 2
Monitor
Benq GW2480E IPS + Dell p2219h
OS
Windows 10 Pro
фала ти што ме избуши со игра на зборови да редам реферати.
Само кажав мое мислење, ако ти мислиш дека вработените во анхоч се 2 или повеќе класи погоре, ок. Јас сум имал лоши искуства и со испорака и со сервис, за вработените во салон немам поплаки.

Моите лоши искуства остануваат да се памтат и нема да го сменам мислењето додека не видам подобрување.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,463
3,774
Скопје
...
Инаку за сервисирање на уредите да ти напоменам доколку има некој дефект и сеуште е под гаранција ке се окозеш да го најдеш сервисот официјален и самиот на твој трошок ке си го носеш до тој сервис.
Техномаркет се оградуваат од тоа и не е на нивни терет.
Ѕирни го Законот - носењето на „официјален“ или било каков друг сервис е твоја одлука, т.е. кому си му ги дал парите, тој одговара за сервисирањето. Техномаркет не може да се огради од тоа и демек „не е на нивни терет“. Дури и за покабаста роба мора да пратат сервисер а не ти да го носиш. Нејсе, како и многу друго во нашата чудесна Македонија и ова проаѓа без последици...
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
4,019
4,318
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
но клучна беше премисата дека нели Техномаркет и Анхоч се најдобри ИТ фирми во Македонија.
Тоа беше некогаш, ама во денешно време Нептун се подобри од Техномаркет.

Инаку, сите три фирми имаат ист принцип на лажни попусти,
Сетек се криви за ова, они први почнаа со тој канцер "Aliexpress" маркетинг и сите научија од нив. Сега не се криви другиве, мора да држат чекор иначе муштериите ќе им ги земат. Jас би ги гонел за лажен маркетинг. Уште само Анхоч достоинствено се држат.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,517
Мислења
858,431
Членови
29,932
Најнов член
Sladzana.Angjelkovska
На врв Дно