• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Лоши сектори на хард диск

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Имам еден проблем со еден од хард дисковите кој никако незнам како да го решам.Скоро кога ги прегледував хард дисковите за нивната состојба со помош на алатка за дијагноза на хард дискови ми јави дека вториот хард диск има лош сектор и дека треба да превземам мерки за превентива од негативните последици кои можат да бидат изненадни и непожелни.Може ли некако овие бед сектори да се одстранат или да се изолираат да неможат да направат некоја хаварија?Секоја помош е добредојдена
 

Aleks

Gaining Experience
18 мај 2007
5,748
288
Bad sektorite teoretski se delovi koi se fizichki unishteni na hard diskot. Moze da gi zaobikolish taka da kje najdeshg od koj do koj sektor ima loshi sektori i na tie mesta nema da napravish particija. Vsushnost treba da gi napravish particiite na toj hard disk da gi zaobikoluvaat bad sektorite.
 

spiderman

Intern
16 април 2007
783
44
Bad sector-ите не се толку страшни. Се отстрануваат многу лесно и немаат никаква врска со физичко оштетување. Се што треба да направиш е low level форматирање на самиот hard disk.За тој вид на форматирање имаш многу алатки кој се достапни на google. Тие алатки се во iso формат ги снимаш на цд и бутираш преку самото цд.
 

MetalGear

On your way to fame
14 април 2007
3,003
515
www.ibiz.mk
kako што ти кажа алекс најди кај се секторите
на пример доколку ти се оштетени од 30 000 до 50 000
ти таа партиција ке ја поделиш на 2 дела еден ке ти е до да кажеме 29 000 а друга ке почнува од 51 000
ова ти е само пример
мислам дека на partition magic се гледаа и сектори до кои е партицијата
е сега доколку имаш група на лоши сектори па добри па пак група на лоши види дали ке ти се исплати да правиш мала партиција за тој дел али подобро е да ги составиш
али прво види каде е и колку ги има

или како што ти кажа спајдермен да пробаш да ги отстраниш
 

pudge

Intern
28 ноември 2007
128
1
nema potreba od delenje na particii i takvi cuda.
samiot file system si gi obelezuva bad sektorite so nekoja brojka, taka sto nema da bidat zapisuvani podatoci na toj sektor.
 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,461
1,256
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1
@filipvselena
Не кажа колку кб имаш бед сектори?
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
Еве баш после ќе видам колку беа кога инсталирав Убунту партиционерот одма ми покажа извичник и ми кажа дека имам бед сектори на тој ќе гледам после да видам кај беше тоа и напишам колку беа ако не најдам некое чаре ќе морам да најдам како се прави low level format сум слушнал за тоа и бидејки Маxtor е хард дискот ќе морам од него да го барам тој програм
 
1 октомври 2008
278
9
пример имав за поправка едно пц со Махтор хдд и имаше еден куп бед сектори 4 пута му напраев low - level format so programata na maxtor..али бед секторите останаја.. и ова не е единствен случај имало и појќе .. после напраев ц партицијата да биде 3 гб и винодоус снимив на д а после ц ја скрив да не се гледа.. и дн денеска работа пц то..
задоволен.. бтв бед секторите са физички оштетувања
 

Fiasco

Gaining Experience
2 март 2008
3,036
203
404
www.igorjanevski.com
А да пробаш на овој начин.
Отвори My computer
--> десен клик на партицијата со bad sectors
--> properties
--> tools
--> кликаш на првата опција: Error checking -- check now
--> ти се отвора мало прозорче и го чекираш Scan for and Attempt Recovery of Bad Sectors
--> Start

btw мислам дека е подобро ова да го направиш во safe mode.
 
1 октомври 2008
278
9
А и да додам бед сектори се појавуаа заради прекинато запишување ,висока температура на хдд ,или удар што значи се физички,снемување на струја при запишување,повисок напон на хдд.. и бед сектори може да се поправат само на усб флеш мемории затоа што се со чип а не со магнетна плоча
сеа .. доволно докази ,нејќам гоогле да го користам инаку има уште:D
 

Alexandar

Gaining Experience
21 мај 2007
2,514
90
Често проблемите со "лошите" сектори се и софтверска појава, не секогаш се хардверски грешки. Вреди да се проба со low-level format. До сега сум имал едно 7-8 диска со bed сектори и само на 2 не успеав да ги отстранам.
 
1 октомври 2008
278
9
Да па вреди секогаш да се проба , а и мислам дека има програми кои автомски го форматираат хардот со заобиколување на бед секторите.. софтверските бед сектори се повеќе грешки во филе системот..
 

filipvselena

Gaining Experience
7 април 2007
2,809
82
А да пробаш на овој начин.
Отвори My computer
--> десен клик на партицијата со bad sectors
--> properties
--> tools
--> кликаш на првата опција: Error checking -- check now
--> ти се отвора мало прозорче и го чекираш Scan for and Attempt Recovery of Bad Sectors
--> Start

btw мислам дека е подобро ова да го направиш во safe mode.

Проверив кај мене не ми дава прецизни резултати каде и колкави се бед секторите само ми кажа да го направам ова што го направив и откако го направив тоа ми излезе само една порака дека состојбата е под контрола демек тие сектори си направени или незнам што лол и кога ја пастирав пораката на гоогле на еден форум најдов дека ова сега како што е кај мене не е опасно а ако во иднина ми се појави ова или да идам со тоа scan now а ако не тогаш да ги излоирам на посебна партиција.Сепак фала многу на сите за вашите совети и сугестии:bravo::bravo:
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
Се искршија многу копја и пак нема конкретен одговор. Значи...
1. HDD regenerator да ги поправи
2. Потоа само да направам формат и автоматски ги анулира тие кластери од запишување?

Фала!
 

bogoevski

Unstoppable
29 ноември 2009
1,668
2,587
Hønsebybotn
bogoevski's setup  
Processor & Cooler
Повеќејадрен со множител
Motherboard
Црна со црвени детали
Storage
Препун
PSU
Предимензионирано
RAM
Доволно
Video card
Нај јака со 8 гигавати
Case
Гломазно
Mouse
Немам, чувам мачки.
Keyboard
Тивка
Audio
Стерео со двигател
Monitor
Прецизен
OS
Џам
Има непишано правило за диск со лоши сектори а тоа е :
ПРЕД УПОТРЕБА ДА СЕ ФРЛИ
Смешно е ама не е вистина.
Секој диск произведен во изминатава декада има „spare area“ простор резервиран за запис на податоци од евентуални оштетени т.е. „bad“ сектори.
Ако дискот има 100 сектори spare area а имаш само неколку bad сектори на дискот нема простор за параноја.
Ако бројот на bad сектори почне да расте полека или нагло, треба да се фрли т.е. да се рециклира во електронски отпад.
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,334
3,361
Скопје
www.gorast.com
Смешно е ама не е вистина.
Секој диск произведен во изминатава декада има „spare area“ простор резервиран за запис на податоци од евентуални оштетени т.е. „bad“ сектори.
Ако дискот има 100 сектори spare area а имаш само неколку bad сектори на дискот нема простор за параноја.
Ако бројот на bad сектори почне да расте полека или нагло, треба да се фрли т.е. да се рециклира во електронски отпад.
Значи...? Што да чинам сега? Гајд дај ми те молам, процедура за постапување :D
 

kjosmofon

Баниран/a
7 октомври 2011
3,740
5,631
skopje
k2laptop.mk
Тој диск можиш само за базана филмови да го користиш никогаш нема д а си сигурен во него и најверојатно за 1-2 месеца не ќе е употреблив.
Со хдд регенератор пушти да се средува послем фулл формат и тоа е. ГО има на хиренс софт цд, ако сакаш можам да ти дадам бутабилно стикче со оваа програма
 

hipo

Practice makes perfect
27 јануари 2011
1,728
1,554
sistrum.mk
BAD SECTOR или DELAY е огромна разлика.
За тоа што зборувате се пораваат DELAY-и т.е. секторот се чита многу споро, тоа можеби ке помине со low level format или HDD Regenerator. BAD SECTOR-и никако не мозе да поминат со ништо, покултурна и попаметна програм ке ти даде грешка ERR UNC итн.

Секој хадр диск кој ке излезе од производна линија има лоши сектории и во процес на снимање на фирмвер на дискот се креира П листа ( permanent ), уникатна за секој диск, могу битна работа. Во тек на работата самата интелигенција на дискот си креира Г листа ( growing ) во која се складираат информации за лошите сектори. Проблем е што оваа листа е со ограничен капацитет, се разликува од модел до модел (1000-5000). И кога оваа ке се преполни дискот престанува со работа, не е безбеден, SMART би тебало да ве опомене дека дискот ке биде капут.

Е тука останува на вас да го послушате и да си ископирате битни работи и да си купите нов.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,057
Мислења
870,965
Членови
30,389
Најнов член
DennyGir
На врв Дно