1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Logitech MX Performance или MX Master

Дискусија во форумот 'Oстанато' започната од FLEGMA, 27 Мај 2016.

 1. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Според големината гледам дека би ми одговарал еден од овие два модели.
  Сакав да прашам дали некој има искуство со нив и ако има да напише нешто во врска со тоа.

  Раката ми е навикната на голем и безжичен глушец.
  Има во Сет, во тој ценовен ранг, Corsair MX 65 ама неќум жици.
   
 2. Molec

  Molec
  Unstoppable

  1,353
  2,165
  18 Мај 2011
  Машко
  Све ме занима
  Прво ѕирни го овој бидејќи според мене ова e најдобриот безжичен (со опција да се користи со жица) глушец во моментов за нормални пари. Димензиите му се приближно исти со овие два.

  А ако не ти фаќа око тогаш би ти го препорачал MX Performance од горенаведените, најмногу заради променливата батерија и Unified Receiver, плус пар различни функции кои нема да ги набројувам бидејки се лични преференци, тоа оставам на тебе да си одлучиш. Во кратки црти имам претстава дека MX Master форсира фенси шменси дизајн и опции, за разлика од останативе Logitech-ови кои целат кон квалитет, перформанси и долготрајност.
   
  Последна промена: 27 Мај 2016
  На Martinj90 и FLEGMA им се допаѓа ова.
 3. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,560
  2,373
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Значи и двата MX се закон, раката спие на нив. Само што јас одбрав да идам со Перформансот заради forward и back копчињата. Ако не ти се проблем топло ти го препорачувам Мастерот.
   
  На TylerMkD и FLEGMA им се допаѓа ова.
 4. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,560
  2,373
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Пофина рецензија за нив од оваа не можеш да најдеш

   
  На Molec и FLEGMA им се допаѓа ова.
 5. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Колку долго го користиш Performance?
  Читам дека имале double click issue а MX Master имал проблеми со скрулот. На amazon Мастерот е 68~70 евра
  Anhoch по традиција нема на лагер, останативе држат безжични од шкљ категорија а кога им спомнеш скап глушец пробуваат да те прават будала заради цената.
   
 6. AlexanderMK

  AlexanderMK
  Practice makes perfect

  1,144
  1,787
  19 Мај 2011
  Машко
  Види во Нексио, јас од тамо го земав G502 Proteus spectrum.
   
 7. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,560
  2,373
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Околу 3 месеци.
  Не знам за Мастерот ама кај мене нема никакви проблеми, единствено што ме иритира од време на време е бучниот скрол, препознатлив за Logitech. :)
  Тука немаше шанси да го најдам, го имаше по Бугаријата низ сајтовите ама го немаше на лагер и го порачав од Ebay, Сан Диего аутлет некојси за 55усд. (40усд + 15 шипинг)
   
 8. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Ај линк од продавачот? Задоволен од испораката? Добро спакуван?
   
 9. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,560
  2,373
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Ќе ти пратам ПП за саат-два, немам инфо со мене тука на работа.
   
 10. FLEGMA

  FLEGMA
  Epic

  8,384
  12,508
  2 Август 2012
  Машко
  Фала
   
 11. TylerMkD

  TylerMkD
  Unstoppable

  2,042
  3,356
  7 ноември 2014
  Машко
  Мене ми се случи ова со Performance-от пред некоја недела...

  Испадна дека веројатно биле драјверите, сега е океј. Ги имам тестирано и двата, Performance-от некако подобро лежи во рака, Мастерот е гломазен и со остри агли, а и поскап.
   
 12. Snow :)

  Snow :)
  Gaining Experience

  64
  91
  27 Април 2013
  Машко
  Дечки, од каде можам да најдам G502 Proteus Spectrum? Пишав сега на Нексио па чекам одговор, го има некаде на друго место? Се расцепив пола година го тражам... И случајно наидов на оваа тема..
   
 13. Astraion

  Astraion
  Unstoppable

  1,560
  2,373
  24 ноември 2012
  Машко
  Ps • Ai • Id • Ae • Pr
  Ако го фатиш со попустот излегува 4000ден. Free Shipping :)
  Aliexpress.com : Buy Logitech G502 Proteus Gaming Mouse Mice from Reliable mouse emulator suppliers on RGANO Professional Peripherals Store
   
 14. Fredy

  Fredy
  Unstoppable

  872
  2,208
  12 oктомври 2014
  Машко
  Нексио ке ти го донесат 100%.Ке почекаш 10тина дена одприлика.
  Јас го земав од кај нив,околу 5к денари.У никој случај немој преку алиекспрес.Ем ке се изначекаш,ем на царина може да те преебат,ем вака си имаш 2 години гаранција.
   
  На Snow :) му/ѝ се допаѓа ова.
 15. Wasted Cobe

  Wasted Cobe
  Intern

  61
  39
  11 Јуни 2011
  Машко
  Јас скоро контактирав со дечките по телефон и рекоа го носат и цената му е 4800 денари. Имаш 2 години гаранција преку нив така да немаш гајле :)
   
  На Snow :) му/ѝ се допаѓа ова.
 16. Snow :)

  Snow :)
  Gaining Experience

  64
  91
  27 Април 2013
  Машко
  Не ми е сигурно од AliExpress да земам толку скап маус..
  Информации имате дали праќаат преку карго? Не ми е проблем да отидам до Скопје, но ме интересира чисто информативно. Затоа што сум од Штип.
   
 17. gego

  gego
  Gaining Experience

  254
  264
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Логитеч ( или Лоџитек :) ) МХ Мастер има во Логин, како и други глувци од истиот производител
   
  На Oktar му/ѝ се допаѓа ова.
 18. Snow :)

  Snow :)
  Gaining Experience

  64
  91
  27 Април 2013
  Машко
  Имаат сајт?

  Sent from my SM-G935F using Tapatalk
   
 19. Banjifiko

  Banjifiko
  Unbeatable

  2,963
  4,111
  28 oктомври 2008
 20. Necromancer

  Necromancer
  Unstoppable

  3,191
  3,496
  24 Февруари 2012
  Машко
  GIS
  Нема ниту MX Master/Performance од она што видов на сајтот додека цените им се повисоки малку во однос на Анхоч.
   
  Snow :), TylerMkD и на Banjifiko им се допаѓа ова.
 21. Snow :)

  Snow :)
  Gaining Experience

  64
  91
  27 Април 2013
  Машко
  Контактирав во вторникот со Нексио, и ми кажаа дека го поралаче G502 Proteus Spectrum, и дека наредната недела(значи од утре па натаму) ќе ми се јават да ми кажат информации кој ден ќе стигне и така тоа. Фала ви дечки на помошта, една година го барав, упорно проверував на Анхоч, Сет и такви попопуларни продавници и сајтови, и не можев да го најдам, а не ми текна да проверам на форум вака..
   
 22. gego

  gego
  Gaining Experience

  254
  264
  6 Декември 2009
  Машко
  Телекомуникациски Техничар
  Лично таму се уверив. Нејсе. Членот си се снашол, останува да напише закључок и крај. :)
   
 23. Snow :)

  Snow :)
  Gaining Experience

  64
  91
  27 Април 2013
  Машко
  Овие од Нексио уште не се го добиле G502, некоја друга алтернатива? А за 1 недела одам на екскурзија во Дрезден, се мислам дали од таму да го земам, сигурно многу поевтин ќе го најдам, туку за гаранцијата ми е..
   

Сподели

Вчитување...