Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
 • Важно
  Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
  Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Рецензија Logitech - G27 Racing Wheel

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.256
32.072
roka.mk
Logitech е на тронот кога е во прашање гејминот. Со G серијата уште од далечната 2006 години докажа дека може да направи опрема за играње со висок квалитет и одлични перформанси. Неколку години подоцна Logitech ја престави и освежената верзија на G25, а тоа е G27. Ова е воланче кое речиси да нема ниту еден недостаток. Најголемиот подарок на Logitech кога е во прашање тркачки симулации е токму Logitech G27 Racing Wheel. Ова е волан кој ветува многу и обезбедува добар квалитет, низа на нови карактеристики со екстремно издржливи метални компоненти и естетски делови обложени со кожа. Добивме шанса да го имаме на темелно тест возење и нашите импресии и оценки за него да ги споделиме со вас.

UjXr6dX.jpg


Спецификации

 • Модел Logitech G27
 • Комбаталбиност Windows vista/7, PS2, PS3
 • Вибрации Да! Dual-motor force feedback
 • Брзини 6+1
 • Дополнителни копчиња 16+ D-pad
 • Ротирање на волан 900°
 • Домензии(на кутија) 45.5 x 34.3 x 31.5 cm
 • Тежина (во кутија) 8 Kg
 • Гаранција: 1 година
 • Цена 23590ден
Пакување

G27 се испорачува во картонска кутија на која преовладува зелената боја препознатлива за Logitech. Централно на предната страна има голема слика од воланот.

Th8634W.jpg


Во долниот десен агол на предната страна се сместени главните карактеристики, а лево е ознаката G27.

bzeeklI.jpg


На двете бочни страни е сместена слика на која визуелно се прикажува како се прицврстува на биро.

66dQYgU.jpg


Во внатрешноста, освен трите главни делови нема ништо специјално: полнач, упатство за користење и CD со пропратен софтвер за рачно програмирање на копчињата.

cfi2uiO.jpg


Дизајн

Квалитетот на изработката и физичкиот изглед немаат апсолутно никаква мана, од избор на материјали до конечна изведба. Воланот е изработен од црна пластика која е дизајнирана во облик на автомобилска хауба. Предниот дел е со мрежичка која исто така наликува на маска од автомобил.

fiJ99di.jpg


Воланот е изработен од брусен алуминиум обложен со кожа, екстремно издржлив на удари. Кожата има текстура отпорна на пролизгување. Наликува на вистински волан.

aMzwwKN.jpg


На металните краци кои го држат воланот има 6 копчиња кои дополнително се програмираат, како и две дополнителни рачки исто така изработени од метал.

mviI1pA.jpg


Во централниот дел се наоѓа логото на Logitech, а над него се наоѓа индикаторот од 10 LED во две бои кој покажуват максималeн број на вртежи. Овој детал потсетува како кај F1 автомобилите и е одличен детал на G27 воланот.

hweh8FZ.jpg


На долната страна се наоѓаат конекторите за педалите и менувачот, напонскиот кабел како и USB кабелот за воланот преку кој се врши комуникацијата со компјутерот. Каблите се доволно големи и нема да имате проблем при поврзувањето.

Wmat9bm.jpg


Менувачот е исто така изработен од црна пластика со сиви детали и кожа околу и на рачката за менувачот.
HR1zOSa.jpg


Централно се поставени 8 програмабилни копчиња и џоистик, на кои, со помош на пропратниот софтвер, можете да си креирате различни профили за различни игри и на истите да им дадете различни команди, во зависност од играта.

HKSTwKS.jpg


Рачката за менувачот е доста нежна, а можеби и преслаба за страсни возачи како мене. Лесно се управува со него и целосно тивок. Има 6 брзини + „рикверц“. На рака воопшто не делува како играчка, туку како вистинска менувач на скап автомобил.

Ka7gL5P.jpg


Дирекната комуникација со компјутерот се врши преку женски VGA приклучок кој се поврзува со воланот.

CGR21K4.jpg


Педалите се изработени од груба пластика со метални спортски педали кои имаат иноватен систем за притискање.

KmSaMa6.jpg


Педалите се од брусен алуминиум со многу голема прецизнос и сличност до оригиналите. Висината на педалата за кочница и кумплунгот е повисока, што го прави користењето на педалите уште поудобно.

RxfU9ev.jpg


Поврзувањето на педалите со воланот се врши преку машки VGA конектор. Направено е така за полесно инсталирање.

v6hXchx.jpg


Функционалност

Освен што G27 не освои со неговиот екстра квалитет и изглед, не освои и со функционалноста. Во оваа играчка Logitech има вградено неколку иновативни моменти кои ја оправдуваат цената.

Првата е Force feedback. Тоа значи дека G27 има два мотори за повратна сила, чии запчаници се изработени во спирален систем кој овозможува поголема ефиксност и помала бучава при голема брзина на вртење на моторите. Тоа резултира со помали повратни вибрации кои возењето го прават по приjатно. Eве за пример две видеа од кои може да се види разликата од обичен и спирален gear систем.

Обичен
View: http://www.youtube.com/watch?v=H1cfbv7iqsY

Спирален
View: http://www.youtube.com/watch?v=bvj7Q9Oj-B4


G27 има дополнителни дипчиза за приспособување на позицијата на педалите за подобра ергономија. Сите G27 доаѓаат со ремени педали, кои се поставени во централната дупка. Ова е многу корисна карактеристика, бидејќи сите нозе се индивидуални и имаат различни големини.

dZV634K.jpg


Притискањето на педалите се врши со помош на амортизери кои се со различен притисок за сите три педали и со различна длабочина.

S02rrf6.jpg


Како дополнително напојување потребно за двата мотори на воланот се користи адаптерот кој доаѓа со пакувањето.

JxsgI55.jpgТест возење

2KKc9yZ.jpg


Тест возењето е еден од најважните моменти за да заклучиме дали и колку некој производ вреди. Па така и овој волан го извозивме и споделивме импресии. Игра на која се тестираше беше WRC3, ја избравме токму оваа игра поради тоа што е доста реална и е она што ни треба за да донесеме заклучок.

Сетинзите на играта беа наместени на масимум, а контролите на воланот прилагодувани мануелно. Конфигурирањето на копчињата на воланот се врши со помош на софтверот Logitech Profiler, преку кој се креира профил, за секоја игра одделно и истиот се зачувува. Местењето на командите одзема доста време доколку прв пат се сретнето со програмчето кое доста сложено. G27 доаѓа со софтвер верзија 5.05 и Cd со rFactor, компатибилен со PC, PS2 и PS3.

ycRZIsJ.jpg


Откако сe подготвивме и наместивме за возење, изигравми 2 часа под голема оптеретеност. Првите импресии се дека G27 е прецизен, тивок и одлично си ја извршува својата задача, но понапредните играчи на тркачки симулации ќе најдат неколку мани. Тоа се следниве:

 1. Премногу се меки повратните информации (вибрации) кога тркалата на автомобилот ќе се најде надвор од асфалтирана површина. Без разлика на колку нерамен пат се наоѓа, вибрациите минимално варираат што не ги доловува целосно условите на патот.
 2. Исто така, индикаторот за максимален број на вртежи не ги поддржува сите игри, што во нашиот случај на WRC3 не работеше.
 3. Многуте копчиња на самиот волан одземаат внимание при користење. Многу често доколку при трка сакате нешто да промените а притоа не погледнете кое копче го притискате може да притиснете погрешно копче.
Позитивно искуство во секој случај, малиот број на недостатоци се потиснати од огромниот број на предности што ги има воланот. Eве еден краток gameplay:

View: http://www.youtube.com/watch?v=JCop3GJM-og


Заклучок

Иако ова не е сосема нов производ, туку само освежена верзија на G25 воланот, Logitech успешно ги задоволуваат потребите на нивните корисници. Педалите се фантастични, воланот уметничко дело, а менувачот комбинација од двете. Инжинерите на Logitech внимателно ги следеле сите недостатоци на претходната верзија и се поправени во поновата G27 верзија. Треба да се горди на својот успех што го имаат на пазарот, а ние можеме само да им бидеме благодарни што ни овозможуваат целосно да уживаме во тркачките симулации и да се соживееме со нив.

Позитивно

 • Современ-кул дизајн.
 • Двоен мотор со спирални запчаници кои овозможуваат подобра повратна сила.
 • Одлична трансмисија.
 • Добра ергономија на педалите.
 • Софтвер кој овозможува програмирање на копчињата на воланот во зависоност од игрите.
Негативно

 • Не поддржува Xbox 360 што е разочарување.
 • Комплициран софтвер (за почетници).
 • Рачката на менувачот е нежна за страствените возачи.
s2DL4sj.png


Благодарност до NIko компјутери кои ни го отстапија воланот на тест
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4.174
1.710
Општо познато е дека сите Logitech волани се екстра, за разлика од останатата конкуренција.

Јас го имам Logitech Momo Racing Wheel и сум презадоволен.
Со исто толку добар квалитет е изработен, но нема мануелен менувач и кумплунг.
Затоа пак и цената е далеку пониска.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.256
32.072
roka.mk
Сум имам прилика да го извозам и момото, и вожњата е ептен по реална со g27...што го кажува и самата цена нели?
 

uwemi

Unbeatable
20 февруари 2011
4.761
4.322
Skopje
2b.com.mk
uwemi's setup  
Processor & Cooler
Intel i5 3450s
Motherboard
Gigabyte GA-z68xpUD3
Storage
Samsung EVO 840 / 320GB + 1TB HDD.
PSU
CM SilentPro 700W
RAM
2x4GB Kingston - 1333mhz
Video card
Sapphire R9 280x Vapor-X
Case
CoolerMaster K-350
Mouse
Logitech MX-518
Keyboard
A4Tech B120 Red BackLight
Audio
Creative Inspire P380 2.1
Monitor
BenQ RL27" + SyncMaster 24"
OS
Windows 7 / 64Bit
Super volance super review.


Сум имам прилика да го извозам и момото, и вожњата е ептен по реална со g27...што го кажува и самата цена нели?

Pa bogami sto se odnesuva do cenata so ovie pari ke si zemam kola ke si vozam na zivo xD
 

jumayli

Баниран/a
21 март 2013
192
113
Охрид
Секоја чест за рецензијата. Секој љубител на возачки симулации би ја посакал оваа играчка, но, цената е таа што е. :)

P.S.-Продавам Zastava Jugo 45, со ForceFeedback и симулација на неравнини. Исто така содржи интегрирани звучници кои создаваат звук како да возите со 150км/ч а возите 50. Содржи интегрирана кука motion feedback. Цена - 23.500 ден.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.035
18.004
Свака част
Дали се сеќаваш или можеш да кажеш дали педалите Windowsot ги гледа како една оска или 3 независни оски? (на пр. X, Y и ZY) > чукни едно joy.cpl
Ова ми треба затоа што сакам да си направам педали за авион (rudder control) но педалите мораат да имаат две оски

P.S
Јас пак мислев дека нема заинтересирани за скап хардвер. За недела-две очекувам да го добијам Saitek X52 Pro HOTAS систем и, ако е се во ред, да манам една рецензија?
Претходно имав „обичен“ X52 и двата заедно со Pro верзијата се вистинско технолошко чудо и се во самиот врв што се однесува до квалитет и прецизност во игра.
Сале ќе разбере што кажувам..
Двата модели користат безконтактан технологија односно hall магнетни сензори
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.256
32.072
roka.mk
Нема збор дека цената е висока за наши услови, но на запад сите страствени играчи на тркачки симулации имаат по една ваква или слична играчка.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.035
18.004
Ми се допаѓа рецензијата ама многу го тупите со тоа кутиите.
Навистина! Ја разбирам воодушевеноста и ентузијазмот на рецензентите но навистина нема потреба од еден куп слики од амбалажата или ако веќе се ставаат слики нека бидат „три во едно“ слика. Опис на амбалажата навистина не е потребен.

Сакам да кажам нешто во врска со квалитетот на скапите Logitech играчки-џојстици. За жал цената кај Logitech не асоцира на квалитет ..и не само што не асоцира туку да сум безобразен би рекол дека се со катастрофално лош квалитет но не сум безобразен и не велам така :)
Еве еден пример. Logitech Flight System G940 е профи (што и да значи ова!) џојстик+педали+туража односно HOTAS систем за летање кој чини околу 670$(!) и користи вакви потенциометри
throttlepot2.jpg
во народот познати како crapots што ќе речи век на траење = 6 месеци во најдобар случај. Навистина безобразно од Logitech.
Додека Saitek и останатите користат обични (кои ионака се евтини) и ако се добро заштитени од прашина траат многу подолго а исто така на критичните места користат, како што напишав, магнетни Hall сензори. За истата цена Saitek нуди Presure Sensitive џојстик кој нема покретни делови - исто како кај вистинските палици во воените авиони.
saitek_potentiometer1.jpg
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1.430
2.243
Сепак оваа играчка е overpriced и би ја купил само ако имам 2 автомобила, вила на водно и стан во центар :)

Не друже ако го имаш сето тоа ќе купиш 3 вакви и ќе се собираш со другарите да се тркате на Нирбургринг, или син ти ќе го прави тоа. Иначе се исплати за сите пари, ја пред 4 години си го земав G25 и ден денес се подмочувам од радост кога ќе имам време да го извозам, (гасам телефони, светло, ставам слушалки до даска и шумахер не ми е равен :cool:).

Најголема предност е тоа што нема да убиеш/осакатиш никој возејки брзо со југцето или со астрата ,,брат нова кола, лета, сама се вози, ако пишуе на кривина 60 астрава со 120 може да ја фати“ и оп ко штипјанчињава, греота. Сакам да кажам дека ќе се испуцаш дома, нема да ти треба јачање у вистински живот. Барем кај мене така се манифестира дружењето со воланчето.

@FLEGMA не знам за системот за летање иако едно време сериозно мислев да го земам, ама G25-ката е rock solid, додуша не е многу возена ама и по 4 години е истата и функционира беспрекорно.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.035
18.004
@FLEGMA не знам за системот за летање иако едно време сериозно мислев да го земам,
Си имал среќа (а и јас)
Не постои човек што нема поплаки од овој систем. Сепак, ако е утеха „лесно“ се модифукува во смисла на ставање подобри потенциометри (рачката нема потенциометри) во туражата која пак има фабрички баг на фирмверот кој дава ератични движења - наместо линеарно тоа го прави во непредвидливи скокови.
 

NecrotoX

Undead
4 март 2013
5.303
6.423
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 980 Pro 1TB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
32GB Kingston FURY Beast DDR4 @ 3200 MHz
Video card
EVGA GeForce RTX 3060 XC GAMING 12GB
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Razer Basilisk V3
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2518D 25" + Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro
OS
Windows 11 Home
Гледам за цената правите муабет, ве молам погледнете ја реалната цена на воланов, за истиот модел станува збор, нели? На Амазон се наоѓа дури и поевтино.
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4.174
1.710
@molec ми продаваа G25 за 8000 и сеуште мислев дека ми е скап, а камоли 25000.
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1.430
2.243
@molec ми продаваа G25 за 8000 и сеуште мислев дека ми е скап, а камоли 25000.

Секој си има право на мислење, те разбирам. Некој си цени тивко куќиште повеќе, некој рам со сијалички, некој кабли преслечени со плетен конец, секој си има слабости.


Мојот волан го платив 200 евра пред 4 години (убаво памтам, цела тогашна плата ја фрлив, и бивша колешка од факс шо работи у Нико баш ми го продаде и ме реметеше демек не ти е срам вол толкав со воланчиња да си играш = НЕ! :geek: ) и не би го продал зашто уште ми причинува задоволство, ниту пак би зимал некој понов, поспецијален се додека овој е поддржан со драјвери и нормално функционира. Едноставно мене ми вреди за сите пари.

А ценава што е наведена во рецензијава е стварно безобразна, не знам на што се должи и дали е актуелна.
 

Fatal1ty_

Großmeister
28 февруари 2008
23.256
32.072
roka.mk
Ми се допаѓа рецензијата ама многу го тупите со тоа кутиите.
Шаблонот по кој ги правам рецензиите е тој, доколку имаш подобар повели пишувај.
Дрско богами, епа среќно нека им е со продажбата.

Тоа е...

Јас мислам дека цените во НИКО се тотално ирелевантни.
Јас само си пренесувам цените што они ги имаат дадено, доколку сметате дека е нешто ирелевантно обратете се кај нив.
 

MachineGunMan

Баниран/a
12 јануари 2013
228
129
Skopje
Шаблонот по кој ги правам рецензиите е тој, доколку имаш подобар повели пишувај.

Па можеш малку да го видоизмениш шаблонот кај кутиите. Да беше видео рецензија океј, ама вака, баш ич не ми е гајле што има на кутијата. Како е спакувано океј, меѓутоа сликички... ехх....
 

Molec

Unstoppable
18 мај 2011
1.430
2.243
Шаблонот по кој ги правам рецензиите е тој, доколку имаш подобар повели пишувај.Tоа е...Јас само си пренесувам цените што они ги имаат дадено, доколку сметате дека е нешто ирелевантно обратете се кај нив.


Не мислев ништо лошо, супер си е рецензијата, темелна, прецизна со сите нишани. Си коментирам само за високата цена, ме мрзеше да отварам да барам цени, ама знам дека е прилично висока, сигурно им е нов модел па го јачаат, не знам, карикирам.
 

Steff_Maja

Practice makes perfect
30 мај 2010
4.174
1.710
Баш напротив воопшто не станува збор за нов модел.

Околу рецензиите и кутиите. Дајте да видиме нешто ваше ?
И кога бараме коментари и критики не бараме од типот (го тупите). Ако го тупиме не ги читајте и крај.
 

FLEGMA

Illuminator
2 август 2012
11.035
18.004
Чудна работа со цениве. Ова е сајт за цени (споредба) во Аустија и се движи од 230 евра во Ditech.at до 393 евра. Меѓутоа за релевантни ги земам цените од продавници од каде шо може да се купи за кеш...значи не on-line.
Кој не го мрзи да гледа бујрум. Всушност ова е прекрасна страна за споредба - со еден клик цените низ Аустрија (ажурирана страна)

Иначе има две варијанти. Или овие од Нико го „примиле“ кога го набавиле или се малку збунети :D

[edit]
Околу рецензиите и кутиите. Дајте да видиме нешто ваше ?
И кога бараме коментари и критики не бараме од типот (го тупите). Ако го тупиме не ги читајте и крај.
Де бе па ти. Не биди толку скокотлив. Она е добронамерна критика. Со душа чекаш да започне убавиот дел од рецензијата а ти сеуште си кај амбалажата.
Нешто слично како оние оригиналните DVD изданија каде што има FBI и CIA предупредувања дека ќе лежиш 38 години робија и ќе му бидеш женска на некој црнец :D
 

MachineGunMan

Баниран/a
12 јануари 2013
228
129
Skopje
Околу рецензиите и кутиите. Дајте да видиме нешто ваше ?
И кога бараме коментари и критики не бараме од типот (го тупите). Ако го тупиме не ги читајте и крај.

А што ако мојот начин на критики е од типот тупење? Можеби погрешно се изразив, во секој случај сликичките на кутијата се БЕЗпотребни. Критиката ја објаснувам во мојот втор коментар.
 

MasteR_#0

Unstoppable
14 декември 2010
2.786
2.499
MasteR_#0's setup  
Processor & Cooler
Core i7 10700K | NH-U12A
Motherboard
Asus Z490 TUF
Storage
980 Pro 1TB | SM961 256GB | WD 1TB Blue EZEX
PSU
Riotoro Enigma G2 750W
RAM
2x8GB G.Skill SniperX @ 3200Mhz
Video card
Sapphire RX 5700
Case
CM H500
Mouse
Logitech G502 Hero | G.Skill MP780
Keyboard
Ducky One 2 SF w/ Kailh Box White
Audio
Logitech 2.1 X-240 | Sennheiser HD 559
Monitor
Dell P2720D
OS
Windows 10 x64
А што толку сметаат тие 2-3 реченици и 2-3 слики за кутијата? Сигурно си читал многу ривјуа на нет од странскиве портали, 99% го вметнуваат и тој дел, и не гледам зошто би сметало?

Инаку одлично ривју како и секогаш :cool:
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
47.123
Мислења
975.072
Членови
35.428
Најнов член
sefeee
На врв Дно