• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Логин систем во ASP.NET 2.0

  • Ја почнал/а темата
  • #1

deXterche

Intern
19 септември 2007
27
0
Ај ако не му е мака на некој набрзина да ми објасни како да го изведам следниов проблем (се работи за ASP.NET 2.0 апликација)
Имате еден логин систем кој ги чита од база корисниците (секој си има своја улога, да речеме во примеров има две улоги админитратор и модератор). Во апликацијата има два фолдера (едниот се вика администратор, другиот модератор). Кога пристапувате во апликацијата прво ви излегува логин системот, го пишувате вашето корисничко име и лозинка, се проверува во базата која улога ја имате и спрема неа ве пренасочува во соодветниот фолдер (ако сте админ во администратор фолдерот administrator/index.aspx) каде ја продожувата вашата работа. Е сега финтата е нелогирани корисници да немаат пристап во овие фолдери, и модератори да неможат да пристапат во админскиот дел. Како би ги средил улогите, односно дозволите. Има контрола за ова во VS2005 но таа има своја база а не ми треба така. Сакам рачно, ако има некој да ми посочи пример конктретен уште поубаво. И нека биде логирањето (паметењето дали си логиран) преку сесии.

Фала
 

dkonevski

Intern
10 октомври 2007
8
0
void Check()
{
string strConn = ConfigurationManager.ConnectionStrings["tvojot string"].ConnectionString.ToString();
SqlConnection conn = new SqlConnection(strConn);
conn.Open();
SqlCommand cmd = new SqlCommand("select * from users",conn);
SqlDataReader rdr = cmd.ExecuteReader();

while (rdr.Read())
{
if (txtUser.Text == rdr["username"].ToString())
{
if (txtPass.Text == rdr["password"].ToString())
{

Session["username"] = rdr["username"].ToString();
Session["password"] = rdr["password"].ToString();

}
}

}


}

не би ти препорачал лозинката да ја чуваш во сесиска променлива.
оваа функција мозе да ти биде и bool па да враќаш true или false во зависност дали е логиран или не. Конкретно за твојот проблем можеш да направиш 2 повика на функции во лоад делот во кои ќе проверуваш дали е админ во едната и дали е модератор во другата доколку дефинираш поле со привилегии во базата. ако работиш професионално тогаш една функција би ти завршила работа :) (hint проверуваш според type полето во базата). Ако сакаш можам да ти ја направам цел програма. Ако заглавиш негде пиши


поздрав
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,722
Мислења
856,074
Членови
29,737
Најнов член
M123xyz
На врв Дно