• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

login page + option button + SQL

  • Ја почнал/а темата
  • #1

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
како можи да направам кога ке се регистрираат на страната кога ке селектираат дека се регистрираат како наставник или ученик
како можи да направам кога ке се селектира наставник податоците да се снимаат во базата наставник а кога ке селектирам ученик во базата ученик
истото то како да го напрам кога ке се логираат кога ке селектираат како наставник како податоците за проверување дали се точни податоците да ги чита од базата наставник и обратно селектирање на ученик и да чита податоци од базата ученик.
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
Вредноста од select листата или radio копчето кај што се избира наставник или ученик, треба да се зема и да се употреби во query-то.

$koj = $_POST["koj"];
mysql_query("SELECT * FROM shkolo WHERE koj='$koj'");
 
  • Ја почнал/а темата
  • #3

petar.bt

Intern
12 август 2007
731
20
кодот ми е овај
ова е за праење регистрација и сега каде да го вметнам то
мози малце е глупо ама почетник сум
<?php

$host="localhost"; // Host name
$username="x"; // Mysql username
$password="x"; // Mysql password
$db_name="x"; // Database name
$tbl_name=" test_mysql"; // Table name

// Connect to server and select database.
mysql_connect("$host", "$username", "$password")or die("cannot connect");
mysql_select_db("$db_name")or die("cannot select DB");

// Get values from form
$ime = $_POST['ime'];
$prezime = $_POST['prezime'];
$username = $_POST['username'];
$password = $_POST['password'];
$email = $_POST['email'];

// Insert data into mysql
$sql="INSERT INTO $tbl_name(ime, prezime, username, password, email)VALUES('$ime', '$prezime', '$username', '$password', '$email')";
$result=mysql_query($sql);


// if successfully insert data into database, displays message "Successful".
if($result){
echo "Successful";
echo "<BR>";
echo "<a href='insert.php'>Back to main page</a>";
}

else {
echo "ERROR";
}

// close connection
mysql_close();
?>
 

Delicon

Gaining Experience
10 јуни 2007
1,015
461
delicon.mk
<?php

$host="localhost"; // Host name
$username="x"; // Mysql username
$password="x"; // Mysql password
$db_name="x"; // Database name
$tbl_name=" test_mysql"; // Table name

// Connect to server and select database.
mysql_connect("$host", "$username", "$password")or die("cannot connect");
mysql_select_db("$db_name")or die("cannot select DB");

// Get values from form
$ime = $_POST['ime'];
$prezime = $_POST['prezime'];
$username = $_POST['username'];
$password = $_POST['password'];
$email = $_POST['email'];
$koj = $_POST['koj'];

// Insert data into mysql
$sql="INSERT INTO $tbl_name(ime, prezime, username, password, email, koj)VALUES('$ime', '$prezime', '$username', '$password', '$email', '$koj')";
$result=mysql_query($sql);


// if successfully insert data into database, displays message "Successful".
if($result){
echo "Successful";
echo "<BR>";
echo "<a href='insert.php'>Back to main page</a>";
}

else {
echo "ERROR";
}

// close connection
mysql_close();
?>
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,792
Мислења
850,518
Членови
29,481
Најнов член
Hekri
На врв Дно