Стани премиум член и добиј попуст на 2000+ производи и куп други бенефити!
  • Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Логика позади конфигурацијава

Mercilesss

Gaining Experience
20 февруари 2023
295
235
Па еве гледам на инста нексио нов пост и што да видам каша попара. Има некој логично објаснување зошто F процесор на Z плоча? Исто така ASRock плоча? Интел Арк GPU? 4000mhz ddr4 RAM? Можеби има нешто што пропуштам па затоа ја отварам дискусијава бидејки сакам да знам дали има нешто повише од тоа што гледам.

1696967644236.png
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
9.293
14.421
Ајде процесорот, плочата и меморијата некако можам да ги разберам, меморијата потешко. Ама Intel ARC A770?
Ги почитувам Нексио, ама јас не би Intel Arc ни во бунило. Прашањето е зошто Arc а не 1660, 3060, 6700 или слично?
 

tomi

Sensei Модератор
16 април 2007
9.867
3.826
Скопје
Може у сон на некој му се сонила конфигурацијата, дошол со купче пари и си ја купил, толку едноставно....
 

Weeaboo

Practice makes perfect
23 февруари 2020
1.117
1.278
Логиката може да биде тоа што се состои од останати делови на залиха па склопени во една конфигурација со надеж дека некој ќе се залаже.
Тоа може да значи деловите да се вратени од купувач, исправни но при тоа да се изгубени оригиналните паковки и се ставени во конфигурација која што може да се продаде со целосна гаранција.
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.733
1.469
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 11 Pro 64-bit
Логиката може да биде тоа што се состои од останати делови на залиха па склопени во една конфигурација со надеж дека некој ќе се залаже.
+1

Сепак е подобро од АМЦ конфигурациите со кинески напојувања, рандом матични и GT 720 графички..

1697025916736.png
imma just leave this here :coffee:
 

boro1

Practice makes perfect
13 август 2009
1.733
1.469
boro1's setup  
Processor & Cooler
i5-12600KF @ 5GHz
Motherboard
Gigabyte Z690 UD D4
Storage
1TB Samsung 980 Pro / 2TB Samsung 970 Evo Plus
PSU
CM V750 V2 Gold
RAM
32GB (2x16GB) Kingston Fury Renegade 3600MHz CL16
Video card
Gigabyte GTX 1660 Super 6GB
Case
Fractal Design Meshify 2 Compact White TG
Mouse
MX Master 3 / Razer Viper Mini
Keyboard
Razer Blackwidow Lite
Audio
Razer BlackShark V2 / Panasonic SA-HT500
Monitor
DELL P2414H
OS
Windows 11 Pro 64-bit

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
46.551
Мислења
964.842
Членови
34.923
Огласи
2.635
Најнов член
williamshakespeare30
На врв Дно