• Важно
    Имате проблем со најава или регистрација на it.mk?
    Побарајте го решението на вашиот проблем ТУКА!

Log Parser Lizard

lizardlabs

Intern
23 август 2007
58
1
Microsoft LogParser е многу моќна повеќенаменска алатка која овозможува универзален пристап на тексуално-базирани податоци како што се лог фајлови, XML датотеки, и CSV датотеки, како и до други извори на податоци на MS Windows оперативниот систем како што се евент логот, Registry и Active Direcotry.

Повеќе за оваа алатка имате овде: http://www.logparser.com/.

Е сега. Бидејки интерфејсот од командна линија не е многу интуитивен, креирав едена додатна алатка Log Parser Lizard која овозможува менаџирање на кверијата, експот во Excel итн. Се надевам дека ке им ја оелсни работата на сите администратори и на оние кои анализираат логови од различни системи.

Можете да го преземете од овде: http://lizardlabs.tripod.com/Downloads/LogParserLizardSetup.zip

Screenshot: http://lizardlabs.tripod.com/Images/LogParserScreenshots.JPG

Пред да почнете да го кориситите, мора да имате инсталирани MS Log Parser 2.2 и Microsoft .Net Framework 2.0

Уживајте.
 

taranenik

Intern
12 јуни 2007
555
13
Instalirav stratuvav LogPraser I log Praser Lizrad ali ne mi dava nisto, t.e interfejsot e ok ali koa ke odberam od levata strana ne mi dava nikakvi rezultati, Ima li vrska oti programot e instaliran na klientska masina?
Imam instalirano Microsoft .Net Framework 2.0.
Aj Lizard vresti edna magija :)

Na pr: Event Logs, All errors from event log-click i Input records: 0 Output records: 0, Rows in table :0
 

lizardlabs

Intern
23 август 2007
58
1
Od koga ke go izberes 'kveri-to' pr. All errors from Event Log, treba da kliknes na 'Generate' za da go vcita izvestajot. A moze i neams greski vo even logot ;) Kako i da e, kverijata koi gi imam predefinirano treba da sluzat samo kako primer, a idejata e sami da si pravite kverija po vasa potreba.

Da napomenam use ednas deka osven .Net 2.0 treba da bide instaliran i MS Log Parser 2.2 http://www.logparser.com/. Poveke za ovaa alatko mozete da pobarate na internet. Ima dobri forumi i primeri.

Aaa, da... i ne bi trebalo da e problemot vo toa sto e instaliran na klientska masina.

Pozdrav
 

lizardlabs

Intern
23 август 2007
58
1
Здраво на сите,

направив мал сајт за подршка на Log Parser Lizard (и на некои други програмчиња). Најновите верзии ќе можете да го побарате овде:

www.lizardl.com

Поздрав.
 

Нови мислења

Последни Теми

Онлајн членови

Статистика

Теми
43.661
Мислења
889.150
Членови
31.501
Огласи
33
Најнов член
Ivanmakar
На врв Дно