• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Livestream од PS1?

  • Ја почнал/а темата
  • #1

The_Red_Owl

Intern
21 јануари 2018
19
2
Kumanovo
www.twitch.tv
Би сакал да правам лајвстрим од PS1 ама проблемот е у тоа шо незнам како да го повржам со PC, знам дека има поскапи рекордери и лајвстриминг картици као Elgato али не сум заинтересиран да фрлам толку пари на таква картица глеав нешо по Ebay и Aliex Easycap работи на усб 2.0 ама проблемот е у тоа шо стримот и снимањето е пренесено у 25фпс или 30 зависно од која конзола ја имаш PAL ili NTSC а мене стримот стандард ми е у 60 и дали имате некоја препорака на некој евтин начин да се овозможи стримање и снимање на PS1 преку OBS ili Xsplit или некоја евтина варијанта на картица шо стрима и снима у 60 или 30 ама барем малце од малце подобар квалитет од Easycap? :)
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,877
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
А не можеш со PS1 емулатор да пробаш?
 

NecrotoX

Unbeatable
4 март 2013
3,877
4,106
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Иам пробувано со PS2 игри и искрено не е аутентик филингот затоа земав PS1 Slim :D
PS One, мојата конзола од детството :D.
Јас користам epsxe и иако зависи и од играта, повеќето одлично функционираат. Moжеш и вакво адаптерче да си земеш и со оригиналниот џојстик да играш. А ако се снајдеш со capture card супер, по аутентик од тоа нема.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #7

The_Red_Owl

Intern
21 јануари 2018
19
2
Kumanovo
www.twitch.tv
PS One, мојата конзола од детството :D.
Јас користам epsxe и иако зависи и од играта, повеќето одлично функционираат. Moжеш и вакво адаптерче да си земеш и со оригиналниот џојстик да играш. А ако се снајдеш со capture card супер, по аутентик од тоа нема.
Одвај чекам да извадам Crash Bandicoot, Spyro, NFS High Stake итн, итн.. :carefree: Иначе можно е да зеам сеа за сеа оваа картица шо е од Aliex за 4-5 евричи за почеток да видам како ке вади квалитет и ке пробам некој апскејлер преку OBS ако се може нешо :eek:ffended: А и ова е добро за џојстик 100тка е а и иам Генерик џојстик за PC го користам таман ќе биде со ова! ^^
 

skullmonkey

Unstoppable
25 април 2007
4,263
3,279
Скопје
www.gorast.com
Ако сакаш директ од конзолата да играш па да стримаш на PC ти треба capture картица.
Поевтина варијанта ти е нешто вака ExtremeCap U3 CV710 | AVerMedia . Ние го имаме во GG за кога одиме на терен и треба да се стрима од лап топ. Снима 1080p 60FPS. Друга опција ти е внатрешна картичка.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
44,035
Мислења
854,887
Членови
29,642
Најнов член
cut011983
На врв Дно