1. Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

  Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.
  Сокриј

Листа на странски онлајн продавници што испорачуваат во Македонија

Дискусија во форумот 'Останато' започната од goranmitev, 31 oктомври 2010.

 1. goranmitev

  goranmitev
  Intern

  75
  45
  27 Август 2010
  Сакам да направиме една листа на странски онлајн продавници што испорачуваат во Македонија (по можност без поштарина), како би можеле сите на едно место да ги имаме. Би сакал да постирате линкови до продавници доколку сте имале искуство со купување и ви стигнала пратката. Еве од мене:
  http://www.dealextreme.com/
  http://sure-electronics.com
  http://www.budgetgadgets.com/
  http://www.suntekstore.com/

  Едит:
  http://www.sendit.com/
  http://www.shopto.net/
  http://www.g2play.net/
  http://www.brando.com.hk/
  http://www.quietpc.com/
  http://www.proidee.co.uk
  http://www.pandawill.com
  http://www.bhphotovideo.com
  http://www.musicstore.com
  http://www.usanotebook.com
  http://www.deal-cool.com
  http://www.focalprice.com

  Bonus:
  http://www.strawberrynet.com
  http://victoriassecret.com
  http://www.raymears.com/Bushcraft_Products/
   
  На Grujoski, AntonioPro1, Martinj90 и уште 10 други им се допаѓа ова.
 2. goce ilievi

  goce ilievi
  Intern

  633
  43
  2 Март 2010
  Горан ова ти беше добро.Верувам доколку понатаму се продолжи оваа листа на страни,темава ќе им биде од корист на многу членови
   
 3. Aleks

  Aleks
  Gaining Experience

  5,748
  286
  18 Мај 2007
 4. overrated

  overrated
  Intern

  191
  4
  8 Мај 2008
  Машко
 5. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  Само би апелирал сите да се редат во првиот пост како целосна листа.
   
 6. Тони

  Тони
  Gaining Experience

  511
  169
  11 Април 2008
  Машко
  Студент
 7. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
 8. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
 9. goranmitev

  goranmitev
  Intern

  75
  45
  27 Август 2010
  Батки, како да го едитирам првиот пост што го пишав. Го едитирав еднаш, сега ми го нема копчето за едит. Ајде хелп.
   
 10. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Едит е овозможено за корисниците само 2 часа од објавување на постот. Пушти мислење со линк ако си нашол не е проблем :)
   
 11. goranmitev

  goranmitev
  Intern

  75
  45
  27 Август 2010
  Еве додај ги тие линкови што се постирани досега, во првиот пост.
   
 12. dimitars

  dimitars
  Gaining Experience

  1,681
  333
  8 Мај 2007
  @Commie и други модератори, ак може од време на време едитирајте го првиот пост да додавате што е ново, поради поголема пристапност.
   
 13. Commie

  Commie
  Gaining Experience

  4,717
  218
  27 oктомври 2007
  Машко
  Што се однесува до мене ок нема проблем. Со тоа што доколку заборавиме нешто пријавете го тоа мислење и одма ќе едитираме :)
   
 14. gokica

  gokica
  Модератор

  8,555
  10,658
  13 Јуни 2009
  Јас би замолил доколку некој има искуство да постира линк за хардвер (графичка, процесор итн.).
   
 15. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,853
  26,110
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  Нормално царе повели.

  http://www.hardwareshop.eu/en/index.php
  http://www.newegg.com/

  Вториот испоирачуваат и тоа многу брзо 3-4 работни дена.Братучет има порачано рам од таму и за толку му стугна,а за првиот пробај незнам :)
   
 16. gokica

  gokica
  Модератор

  8,555
  10,658
  13 Јуни 2009
  Благодарност Калчо.

  А како иде работава со ДДВ итн.? Дали при пресметката на даноци се зема во предвид и транспортот до МК. Како му доаѓа на крајот?

  BTW царот иде пешки само на едно место. А јас најчесто пешачката го вртам цел центар на СК па и пошироко. :D
   
 17. seznajko

  seznajko
  Баниран/a

  27
  1
  16 Септември 2010
  newegg испорачува во Македонија? :ermm::ermm::ermm::ermm:
   
 18. Sephiroth

  Sephiroth
  Баниран/a

  3,492
  2,519
  14 Мај 2008
  Машко
  Чекај чекај, како тоа Newegg + Македонија? :isplashen:
   
 19. Fatal1ty_

  Fatal1ty_
  Großmeister

  21,853
  26,110
  28 Февруари 2008
  Машко
  Experienced Web Developer
  А што не испорачуе?
  Зашто сум лошо информира....:plachko2:
   
 20. Fiasco

  Fiasco
  Gaining Experience

  3,036
  203
  2 Март 2008
  Mislam deka ne vrsat isporaka nadvor od USA.
   
 21. dashbog

  dashbog
  Gaining Experience

  155
  87
  24 Јуни 2008
  Машко
  Newegg со сигурност не испорачуваат надвор од САД.

  Извадок од нивни FAQ:
  Does Newegg.com ship internationally?
  Newegg.com does not currently ship internationally; we only deliver to locations within the United States and to Puerto Rico.
   
 22. gokica

  gokica
  Модератор

  8,555
  10,658
  13 Јуни 2009
  Ах знаев. Ете ме наведе да направам криминал и да ме фатат на царина со роба што не смее да се изнесе вон САД.
   
 23. zlochko

  zlochko
  Intern

  140
  7
  23 Мај 2008
  Да допринесам и јас:
  www.brando.com.hk
  $3 USD shipping worldwide.

  :bravo:
   
 24. tomi_z

  tomi_z
  Intern

  1
  0
  1 oктомври 2007
  http://www.quietpc.com/mk-en-eur/home

  Англиска фирма, специјализирана за „тивки“ делови за PC. Сум нарачувал неколку пати работи што не можам овде да ги најдам, Испораката е за 3-5 дена авионски, тука ништо не сум платил, ни за царина, ни на пошта некои трошоци. Деловите дома ми ги носи чичко поштар, на врата :)

  И официјално ја има Македонија во листата на земји :)
   
 25. DynamicMK

  DynamicMK
  GFX

  1,624
  161
  11 Април 2007
  Машко
  Мислам дека може преку shoppingusa.mk
   

Сподели

Вчитување...