• Здраво и добредојдовте на форумот на IT.mk.

    Доколку сеуште не сте дел од најголемата заедница на ИТ професионалци и ентузијасти во Македонија, можете бесплатно да се - процесот нема да ви одземе повеќе од 2-3 минути, а за полесна регистрација овозможивме и регистрирање со Facebook и Steam.

Листа на сајтови кои нудат free stock photos

  • Ја почнал/а темата
  • #1

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
649
1,345
Скопје
За сите оние кои се веб или графички дизајнери, stock фотографиите се доста потребни. Дали било за изработка на банер, постер, брошури, веб страни, landing pages, итн. stock фотографиите наоѓаат огромна примена.

Многу од нас во минатото го користеа чичко google за фотографијата која ни била потребна. Си пишеш фино лепо city landscape на google images, одиш во search tools и си подесиш да пребарува large images. Премногу лесен начин до илјадници high definition фотографии.

НО, овој начин е и тоа како нелегален, бидејки најчесто во пребарувањето се излистуваат фотографии со copyright. Лично не сум се нашол во ситуација некој да ме тужи за користење на одредена фотографија или дизајн, но имам неколку колеги/познаници/клиенти, кои завршиле на суд за користење на фотографии кои си ги "позајмиле" од google. И исходот кај сите нив бил идентичен = мрсни парични казни.

Многу од нас и ден денес сеуште го користат google за наоѓање на фотографиите кои им се потребни, но мислам дека полека оваа "навика" се искоренува. А за искоренувањето најголеми виновници се сајтовите кои нудат бесплатни stock фотографии.

Да, овие сајтови не се од рангот на shutterstock или istockphoto каде може да се најдат повеќе стотици милиони фотографии, но сепак во повеќето случаеви ќе ви завршат работа.

Ова се сајтовите кои редовно ги користам. Некои од нив располагаат со база составена од речиси милион бесплатни high resolution фотографии (повеќето од нив се со "free of copyrights under Creative Commons CC0") што и не е така мала бројка.

Слободно додадете сајтови кои вие ги користите, да направиме една убава листа/база на бесплатни фотографии/cliparts за да си ги олесниме нашите идни проекти.
 

architect

Unstoppable
27 ноември 2008
2,089
2,642
Скопје
architect's setup  
Processor & Cooler
i7 9700k Coffe Lake / NZXT Kraken x62
Motherboard
ASRock Z390 Pro4
Storage
SSD Samsung M.2 970 EVO 250 GB / 850 EVO 250 GB / WD EZEX 1TB
PSU
Corsair HX750i 80 Plus Platinum
RAM
G.SKILL TRIDENT Z RGB 2x 8GB ddr4 3000 mhz
Video card
Asus Rog Strix Gaming RТX 3070 O8G 8GB DDR6
Case
NZXT H500i black/red
Mouse
Logitech G502 RGB
Keyboard
Cooler Master
Audio
Logitech x 530 / asus echelon navy
Monitor
LG 27GL850-B
OS
Windows 10 x64
благодариме за споделената информација :)
 

Astro

Epic
20 јуни 2012
7,558
10,787
Astro's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 2600 + Deepcool Lucifer K2
Motherboard
Gigabyte B450 Aorus PRO
Storage
Western Digital 500GB NVME
PSU
EVA SuperNova 550w
RAM
2 x 8Gb Kingston HyperX DDR4-3200
Video card
Gigabyte GeForce 1060 6Gb G1 Gaming
Case
Corsair, не знам какво е.
Mouse
Dell Optical
Keyboard
Microsoft
Monitor
Dell P2417H
OS
Windows 10 Pro x64
Акако се одредува која фотографија потпаѓа под copyright Или не? Што ако си ја симнал од сајт за сток фотографии ако пак може да с енајде на copyright сајт?
 

Software

Gaining Experience
15 август 2007
528
269
Software's setup  
Processor & Cooler
Intel i3 8100
Motherboard
Gigabyte B360M DS3H
Storage
Western Digital 1TB Blue
PSU
EVGA 450W BT 80+
RAM
8 GB Kingston HyperX 2400 Mhz
Video card
-
Case
Modecom Oberon 2F
Mouse
Genius
Audio
Trust 2.1
Monitor
Samsung P2270
OS
Windows 10 Pro 64bit
еве и од мене
http://www.splitshire.com/
https://www.snapwi.re/
http://kaboompics.com/
http://www.lifeofpix.com/
http://littlevisuals.co/


Туку да прашам овде дали е постои можност да најдам free слики коие се продаваат на Etsy ? Бидејќи постои можност ако не сакаш да ти го пратат постерот по пошта да ти го пратат како линк и сам да си го испечатиш.
 

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
348
191
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
  • Ја почнал/а темата
  • #7

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
649
1,345
Скопје
Акако се одредува која фотографија потпаѓа под copyright Или не?
Епа процесот се сведува на тоа да пребараш по google дали подлежи под copyright или да си најмиш некое правно лице на кое тоа му е работа.

Што ако си ја симнал од сајт за сток фотографии ако пак може да с енајде на copyright сајт?
Ако си ја симнал од сајтовиве за free stock тогаш немаш гајле. Бар за тие што ги наведов ги имам прочитано нивните лиценци и начинот на кој функционираат. Истите тие фотки не може да се најдат на некој copyright сајт. И доколку се најдат тогаш најверојатно тој сајт е тој што го прекршува законот. Како и да е, и да се случи такво нешто каде навистина некоја фотографија е под copyright а се нашла на ваков сајт, ти би требало да имаш мирна глава бидејки тужбата би се пренасочила кон сајтот кој ја рекламира таа фотографија како free.

http://www.freepik.com/ , вектори, PSD фајлови, фотографии...
Премногу го користам сајтов, но мора да се напомене дека работат на принципот да му оддадеш кредит на авторот дали било со вметнување на код доколку станува збор за веб дизајн или при принт да стои "Designed by Freepik".
 
  • Ја почнал/а темата
  • #8

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
649
1,345
Скопје
http://kaboompics.com/
http://www.lifeofpix.com/
http://littlevisuals.co/ - незнам со колкава база распологаат но според тоа што гледам сајтов и не е баш нај-нај. Пример во search пишав nature, ми извади само една слика. Плус од 2013 година немаат аплоадирано нова фотка. Лично ќе го прескокнам сајтов.
http://www.splitshire.com/
https://www.snapwi.re/ - дали јас сум ќор или тука има само premium фотки?

 
Последна промена:

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Има ли некоја со едноставен интерфејс, и опција да ставаш слики во фолдери? значи не како Flickr каша попара, него озбилно 2 посебни фолдера со слики од 2 разни телефона (пример) исто така EXIF дата да има?
 

TylerMkD

Unbeatable
7 ноември 2014
2,539
4,197
TylerMkD's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 3700X
Motherboard
MSI B450 Tomahawk Max
Storage
Samsung 970 Pro NVMe 500GB + Samsung 850 Evo 120GB + EVO 860 250GB
PSU
Cooler Master Silent Pro M2 620W
RAM
Kingston HyperX Fury Black 2 x 16GB
Video card
Asus ROG Strix RTX 3080 O10G
Case
NZXT H500
Mouse
Razer Deathadder
Keyboard
Steelseries Apex M750
Audio
Sony WCH-700
Monitor
Dell U2414H
OS
Win 10 Pro
Предлагам темава да се стави како важна, браво!
 

psyside

Rising Star
4 септември 2008
28,008
29,011
psyside's setup  
Processor & Cooler
Ryzen 5 [email protected] + PCCooler X5
Motherboard
Asrock B450 HDV
Storage
970 EV0 Plus 500GB
PSU
Evga 750W BQ
RAM
2x8GB Hyper X [email protected] 3200
Video card
Asus RTX Dual EVO 2060 Super
Case
CM Masterbox E500 with ODD
Mouse
Cooler Master Storm Spawn + Corsair 140/Zalman ZM-F4
Keyboard
Logitech G910
Monitor
Asus PA328Q Pro Art
OS
WIN 10 Pro X64
Already :D

Стварно топ тема, браво.
 
  • Ја почнал/а темата
  • #13

l1d0v1c

Practice makes perfect
10 март 2011
649
1,345
Скопје
Има ли некоја со едноставен интерфејс, и опција да ставаш слики во фолдери? значи не како Flickr каша попара, него озбилно 2 посебни фолдера со слики од 2 разни телефона (пример) исто така EXIF дата да има?
Unsplash има одличен интерфејс, а сликите се додаваат во my collections. Можеш колку сакаш колекции да имаш, да ги подесиш да бидат private, public итн. При пребарување сликите можеш да ги додадеш директно во која колекција сакаш. При upload на фотките имаш сам да си подесиш EXIF доколку е потребно, ако не автоматски тоа го прави. За крај дури и подесуваш на која локација е фатена фотката.

Pixabay е со едноставен интерфејс. Сликите си ги додаваш во favorites и потоа си ги пренасочуваш во кој фолдер сакаш. Единствен проблем, бар за мене, е тоа што не можеш директно да го одбереш фолдерот, туку мора да ја додадеш во fav, па после од таму да ја преместиш во фолдер. Но се вадат со тоа што имаат прилично голема база. За upload мислам дека се лимитирани, односно се во еден фолдер се аплоадира (искрено немам аплоадирано троа повеќе слики за 100% да бидам сигурен), али знам дека и они располагаат со додатна EXIF data.
 

kirev

Unstoppable
31 мај 2010
5,370
3,709
Скопје
Акако се одредува која фотографија потпаѓа под copyright Или не? Што ако си ја симнал од сајт за сток фотографии ако пак може да с енајде на copyright сајт?
СИТЕ потпаѓаат. Освен ако немаш написмено дека нема или е слободна или сл. Така се поставени работите, кога објавуваш - ТИ докажуваш дали или немаш права...
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
483
399
Skopje
Другари, дали има некој акаунт на шутерсток? Ако има, дали е можно да ми симне една слика?

Ако нема, дали има некој фотографии од Скопје како мокапи или како илустрации? Нешто како ова..
 

123456

Practice makes perfect
12 април 2013
1,489
1,042
Naselba Dracevo, Kisela Voda, Macedonia
Каде може да се најде во одлична резолуција сликава или други од филнов, па макар и да платам, сакам да ја печатам во Б2 формат?

 

Taurus

Модератор
13 октомври 2007
2,415
1,168
dribbble.com
Taurus's setup  
Processor & Cooler
i5-2500K Quad 3.3GHz LGA 1155 6MB + Cooler Deepcool Gammaxx 200
Motherboard
Gigabyte Z68P-DS3
Storage
WD 1ТB SATA3 Caviar Black 7200rpm 64MB + SSD 2.5" Samsung 850 Evo 250GB
PSU
460W Gigabyte Superb Real Power
RAM
2x4GB DDR3 1866Mhz Kingston CL11 HyperX Genesis
Video card
Sapphire ATI PCX R9 270X 2GB GDDR5
Case
Gigabyte LUXO X140
Mouse
Zalman ZM-M300 Black
Keyboard
Sweex Illuminating
Audio
DeLux 2.1
Monitor
Dell UltraSharp U2311H 23" e-IPS
OS
Win 8.1

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,693
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64
Од каде симнувате фотографии за мокапи, како маици, постери, шољи, маски за телефони итн.?
 

coNNectMKD

Gaining Experience
13 март 2017
483
399
Skopje

NecrotoX

Unstoppable
4 март 2013
3,693
3,860
Скопје
www.youtube.com
NecrotoX's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 5 2600 @ 3.40GHz & Cooler Master MasterAir G100M
Motherboard
ASUS PRIME B450M-A
Storage
Samsung 970 EVO Plus 250 GB NVMe SSD | WD10EZEX 1TB 7200 RPM HDD | WD Blue 1TB 5400RPM External HDD
PSU
Cooler Master MWE 500
RAM
16GB Kingston HyperX FURY DDR4 @ 3200 MHz
Video card
GIGABYTE GeForce GTX 960 4GB Windforce x2 OC Edition
Case
Cooler Master MB520
Mouse
Genesis Xenon 210
Keyboard
Cooler Master CK530 Gateron Brown
Audio
Logitech Z333 2.1 Speakers | Genesis Gaming Argon 200 Black Headphones
Monitor
Dell U2419H 24" + XP-Pen Artist 22 Pro + Philips 222EL1SB 22"
OS
Windows 10 Home x64

bobipp

Gaining Experience
13 ноември 2009
348
191
bobipp's setup  
Processor & Cooler
AMD Ryzen 7 2700X with Wraith Prism Cooler
Motherboard
Asrock B450 Pro 4
Storage
SSD Samsung 860 EVO 250 GB
PSU
Riotoro Enigma G2 650W Gold full modular
RAM
2x8 GB G. Skill Ripjaws V 3200 Mhz
Video card
MSI GTX 1650 SUPER 4 GB OC Edition
Case
Riotoro CR400 2x120 mm fans
Mouse
A4Tech X-710BK
Monitor
AOC i2269vwm 21.5" IPS
OS
Windows 10 Pro
Од каде симнувате фотографии за мокапи, како маици, постери, шољи, маски за телефони итн.?
www.pixeden.com
Во секоја категорија (Print, Webs, Icons, Vectors, Graphics) има free секција. Но сега гледам нешто проблем имаат со датабазата :LOL:.
 

Нови мислења

Последни Теми

Статистика

Теми
43,531
Мислења
846,096
Членови
29,330
Најнов член
Leonard
На врв Дно